تاریخ انتشار: ۲۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به ساخت و سازهای بی‌رویه و تغییر کاربری در تهران و بخصوص شهرک قدس گفت: چگونه ممکن است که کمیسیون ماده۵ از درک این خطرات ناتوان و بی‌اطلاع باشد. به گزارش ایسنا، محمد حقانی صبح امروز در دویست‌ونود ویکمین جلسه علنی شورای شهر تهران در […]

[ad_1]

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به ساخت و سازهای بی‌رویه و تغییر کاربری در تهران و بخصوص شهرک قدس گفت: چگونه ممکن است که کمیسیون ماده۵ از درک این خطرات ناتوان و بی‌اطلاع باشد.

به گزارش ایسنا، محمد حقانی صبح امروز در دویست‌ونود ویکمین جلسه علنی شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه مشاورانی که طرح تفصیلی طرح تهران را به منظور ساماندهی و شرایط زندگی در کلانشهر تهران تعریف کرده‌اند، ساختار پهنه‌بندی را به عنوان اصل محوری هدایت و نظارت بر ساخت و سازها به منظور جلوگیری از تداخل غیرضروری کاربری‌ها و ارتقای کیفیت محیط شهری قرار داده‌اند.

وی با بیان اینکه اما در عمل شاهد هستیم که ساختارهای اقتصادی قبل از رونمایی طرح تفصیلی و پهنه‌ها، شناسایی و به تملک در آورده شده‌اند، گفت: پس از آن با توجه به سودآوری کاربری تجاری، بخش عمده این اراضی به تدریج و بدون توجه به تأمین خدمات، زیر سیطره ساخت و ساز تجاری آن هم خارج از نیاز و اولویت قرار گرفته است و سهم سرانه‌های تجاری در شهر تهران به خوبی این موضوع را روشن می‌کند و در این میان سکوت و همراهی کمیسیون ماده ۵ نیز جای سوال دارد.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران افزود: شهرداری‌های مناطق نیز لاجرم به منظور تأمین منابع مالی، به هر تقاضا درخصوص تجاری‌سازی بدون رعایت به نیازمندی‌های منطقه و محله و حتی بدون توجه به دسترسی و بار ترافیکی موافقت کرده و حتی در بسیاری از پروژه‌های مال‌سازی مشارکت دارند.

حقانی افزود: همچنین در سراسر شهر پهنه‌های وسیع که گاها در پهنه اراضی ذخیره توسعه و نوسازی قرار دارند به ساخت و ساز و آن هم کاربری تجاری و گاها اداری تخصیص داده می‌شوند که نمونه عینی آن، هایپرمال کوروش و شهرک اکباتان است که در سال ۸۳ در کنار اتوبان ستاری ایجاد شد.

وی با بیان اینکه شورای شهر به عنوان ناظر به سیستم مدیریت شهری باید به این مسائل دقت کافی داشته باشد گفت: در این راستا به عنوان رییس کمیته محیط زیست گزارشی با همت اهالی شهرک قدس تهیه کردم که در این نطق پیش از دستور آن را ارائه می‌کنم.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه همانطور که می‌دانید ضوابط ساخت و ساز در شهرک غرب طبق بند یک صورت جلسه ۳۵ ، به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسیده و در طرح تفصیلی شهر جدید تهران که در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ تصویب شده، پهنه‌بندی پیش‌بینی شده برای شهرک غرب با عنوان بافت ارزشمند مسکونی معاصر بوده گفت: شهرک غرب تنها منطقه تهران است که با طراحی شهری مناسب ضمن رعایت استانداردهای شهرسازی ////شهلک گرفته و جزو معدود عرصه‌هایی است که هنوز در فازهای شش‌گانه آن می‌توان انسجام، وحدت و سرانه کافی فضای سبز را دید.

حقانی با بیان اینکه الگوی اصلی شهرک قدس در سه دسته برج‌های مسکونی، تراکم‌های متوسط و ویلاهای دو طبقه تعبیه شده است، گفت: براساس طرح یکپارچه در هر فاز این شهرک، زمین‌هایی با پهنه‌بندی‌های مختلف در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه شهرک غرب به نحوی طراحی شده است که سرانه فضای سبز بر مسکونی غالب است و فضای لازم و کافی تجاری نیز در آن در نظر گرفته شده، گفت: مهندسان مشاوری که وظیفه تهیه طرح تفصیلی شهرک را برعهده داشتند تاکید کردند که جانمایی تجاری و خدماتی براساس سرانه در شهرک انجام شده اما در عمل شاهد هستیم نه تنها زمین‌های کوچک و بزرگ به خصوص در اطراف میدان اصلی شهرک به تجاری تبدیل شده بلکه مشاهده می‌شود مکررا کاربری‌های خدماتی به تجاری تغییر می‌کند که به عنوان مثال می‌توان گفت ساختمانی که نزدیک میدان به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شده بود به کاربری تجاری تغییر یافته است و حال جای سوال است که نقص قوانین  و ضوابط شهر غرب با چه اجازه‌ای انجام گرفته است.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه نتیجه آشکار این مصوبه‌های ویرانگر آن شده است که نه تنها خط آسمان و سیمای شهری به طور کل بهم ریخته بلکه به دلیل عدم رفع نیازهای مردم، کاربری‌های اداری و خدماتی به داخل بافت مسکونی نفوذ پیدا کرده است.

حقانی با اشاره به نمونه‌های دیگری از انحرافات در محدوده شهرک غرب به مجتمع اداری آریو در خیابان فلامک شمالی که در پهنه R قرار دارد اشاره کرد و گفت: چگونه است که در این پهنه تجاری‌سازی صورت گرفته است.

وی همچنین به برج‌های عرش که در پهنه F قرار دارند اشاره کرد و ادامه داد: گودبرداری این پروژه چنان وسیع و عمیق بود که دچار ریزش زمین شد.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه در پهنه ارزشمند مسکونی و در محوری که ویلاهای دو طبقه قرار گرفتند واقع در فاز ۵ و جنب بیمارستان لاله یک خانه به مجموعه ورزشی و ماساژ اختصاص یافته و متاسفانه چند پلاک آن‌طرف تر تابلوی چند برند تجاری نصب شده که صراحتا مغایر با همجواری بافت فرسوده است و نیاز به مصوبه کمیسیون ماده ۵ دارد، گفت: ساختمانی اداری – تجاری با عنوانی خاص در جایی که قبلا فضای سبز عمومی بوده در حال رشد است و این در حالی است که صددرصد زمین به زیربنا اختصاص داده و قصد دارند ساختمان تجاری و اداری خود را در ۱۵ طبقه بسازند و جای سوال است که چگونه کمیسیون ماده ۵ به این ساختمان اجازه ساخت ۱۵ طبقه آن هم در صددرصد زمین را داده است؟

حقانی با بیان اینکه مجتمع تجاری – مسکونی ایرانیان در دو طبقه تجاری و ۵ طبقه مسکونی ساخته شده و هم‌اکنون به دنبال تغییر کاربری طبقات مسکونی به اداری هستند، گفت: شکایت و اعتراضات مردم محلی در این خصوص به جایی نرسیده و در حال حاضر در این مجتمع اکثر واحدهای تجاری به کافی‌شاپ اختصاص داده شده که علاوه بر ایجاد ترافیک، آسایش مردم را نیز مختل کرده است.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه چطور ممکن است عده‌ای متخصص در شورای شهر و کمیسیون ماده ۵ دور هم بنشینند و از درک خطرات اختصاص صرف پهنه S در زمین‌های ذخیره شهر به تجاری ناتوان یا بی‌اطلاع باشند؟ گفت: هیچ فرآیند و شرایط آینده‌ای جز نابودی برای تهران ندارد و لازم است بدون هیچ تعارفی هشدار دهم با ادامه این فرآیند تا ۱۰  سال دیگر از عرصه‌های عمومی تهران جز معابر و چند پارک چیز دیگری باقی نمی‌ماند.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس