تاریخ انتشار: ۱۰ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] آمریکا در حالی با افزایش ناامنی از بی‌توجهی به اوضاع افغانستان ابراز نگرانی کرده است که مقامات واشنگتن باوجود اعلام تعهدات چندین باره در قبال این کشور، همواره به کمک به مخالفان دولت کابل و عدم تجهیز نظامیان افغان متهم شده‌اند. به گزارش ایسکانیوز به نقل از تسنیم، مرکز مطالعات جنگ آمریکا با انتشار […]

[ad_1]

آمریکا در حالی با افزایش ناامنی از بی‌توجهی به اوضاع افغانستان ابراز نگرانی کرده است که مقامات واشنگتن باوجود اعلام تعهدات چندین باره در قبال این کشور، همواره به کمک به مخالفان دولت کابل و عدم تجهیز نظامیان افغان متهم شده‌اند.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از تسنیم، مرکز مطالعات جنگ آمریکا با انتشار گزارشی اعلام کرد: پس از پایان مأموریت نظامی آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان، طالبان نیز فعالیت‌های خود را در بیشتر مناطق این کشور گسترش داده‌اند.

گزارش می‌افزاید: اگر افغانستان در شرایط کنونی باقی بماند و جامعه‌ جهانی همچنان به گسترش ناامنی‌ها در این کشور بی‌تفاوت باشد، گروه‌های افراطی بین‌المللی پناهگاه‌های خود را دوباره در این کشور احیا خواهند کرد که منجر به بروز تهدیدهای دائمی علیه امنیت ملی آمریکا می‌شود.

براساس گزارش این مرکز مطالعاتی، در حال حاضر ۹۸ درصد از چهار شهرستان مهم ولایت «قندوز» در شمال افغانستان تحت کنترل طالبان مسلح قرار دارد.

این مرکز در گزارش خود اذعان داشت که فساد گسترده اداری و اختلاف‌های سیاسی رهبران افغانستان تهدید جدی دیگری است که ثبات این کشور را به خطر انداخته است.

مرکز مطالعات جنگ آمریکا در حالی از بروز تهدیدها علیه امنیت ملی این کشور به دلیلی بی‌توجهی جامعه جهانی به امنیت افغانستان می‌گوید که مقامات آمریکایی بارها تعهد خود را در قبال تأمین صلح و ثبات در افغانستان اعلام کرده‌اند اما از عملی شدن آن خبری نیست.

مقامات افغان و در گفت‌وگو با رسانه‌ها بارها اعلام کرده‌اند که نیروهای نظامی و امنیتی افغان از حمایت لازم برخوردار نیستند.

از سوی دیگر برخی از مسئولان نظامی و مقامات محلی در افغانستان بارها از کمبود تجهیزات و ادوات جنگی برای مبارزه با مخالفان مسلح دولت کابل شکایت کرده‌اند و در مقابل از افزایش امکانات و سلاح‌های مدرن مخالفان خبر داده‌اند.

شماری از مقامات در ولایت‌های مختلف این کشور خاطرنشان می‌کنند که بخش زیادی از سلاح‌های آمریکا با هماهنگی مقامات آمریکایی در افغانستان به بازار سیاه سلاح این کشور منتقل می‌شوند که زمینه حمایت تسلیحاتی از گروه‌های مخالف دولت و به‌ویژه گروه تروریستی داعش را فراهم می‌کند.

کارشناسان و برخی اعضای پارلمان افغانستان نیز از عدم اجرای تعهدات آمریکا براساس پیمان امنیتی کابل-واشنگتن می‌گویند و به همین دلیل بارها خواستار لغو پیمان امنیتی مذکور شده است.

«نثار حارث» عضو یکی از اعضای مجلس سنای افغانستان در این باره گفته بود که آمریکا دروغ گفت و افغانستان را فریب داد؛ سیاست آمریکا در تمام جهان براساس فریب استوار است.

۳۰۳۳۰۰

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس