تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۵

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: با توجه به کمبود و نیاز کشور در حوزه بیمارستانی، بیمارستان‌سازی می‌تواند در آینده به یک صنعت پر رونق در کشور تبدیل شود. به گزارش ایسنا، دکتر محمدآقاجانی در آستانه گشایش دومین نمایشگاه بیمارستان‌سازی، تجهیزات و تاسیسات بیمارستانی، با بیان اینکه نمایشگاه بیمارستان‌سازی فرصت مناسبی برای تبادل تجربیات و فناوری‌های […]معاون درمان وزیر بهداشت گفت: با توجه به کمبود و نیاز کشور در حوزه بیمارستانی، بیمارستان‌سازی می‌تواند در آینده به یک صنعت پر رونق در کشور تبدیل شود.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدآقاجانی در آستانه گشایش دومین نمایشگاه بیمارستان‌سازی، تجهیزات و تاسیسات بیمارستانی، با بیان اینکه نمایشگاه بیمارستان‌سازی فرصت مناسبی برای تبادل تجربیات و فناوری‌های روز دنیا در این حوزه است، گفت: هنوز ساخت  بیمارستان در ایران سنتی است، در حالیکه بیمارستان‌های مدرن در دنیا سبز، هوشمند و آرام هستند. باید توجه کرد که ما در حوزه بیمارستان‌سازی به تبادل تجربیات با جهان نیاز داریم و یکی از راه‌های انتقال تجربیات و فناوری‌های نوین، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است.

وی در ادامه به کمبود تخت‌های بیمارستانی در کشور اشاره کرد و گفت: به ازای هر یکهزار نفر، ۱.۶ تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که این میزان باید به ۲.۷ برسد تا حداقل  به سطح  کشورهای منطقه مانند ترکیه برسیم.

کمبود ۸۰  هزار تخت بیمارستانی و فرسودگی ۶۰ درصد بیمارستان‌ها

آقاجانی ادامه داد: این آمار نشان می‌دهد که ما در کشور حداقل به ۸۰ هزار تخت بیمارستانی نیاز داریم و علاوه بر آن حدود ۶۰ درصد بیمارستان‌های کشور فرسوده هستند که باید بازسازی شوند. بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که برای جبران این عقب‌ماندگی، در آینده صنعت ساخت بیمارستان در کشور، صنعتی پر رونق خواهد بود.

وی افزود: در صورتی که موانع پیش روی این صنعت در کشور برطرف شود، می‌توان در این حوزه بازار بسیار بزرگی را به وجود آورد و البته در این راه کشورمان به تکنولوژی‌های نوین و روز دنیا نیاز دارد که یکی از راه‌های انتقال تجربیات و فناوری برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است.

آقاجانی همچنین ادامه داد: در دهه‌های اخیر صنعت بیمارستان‌سازی و تکنولوژی‌های مربوط به آن از جمله تکنولوژی‌های علوم بالینی و پزشکی در دنیا تغییرات زیادی کرده و به عبارتی متحول شده‌اند. با توجه به این پیشرفت‌ها به بخش‌های جدید بیمارستانی براساس تکنولوژی‌های نوین از جمله تکنولوژی‌های تهاجمی، غیرتهاجمی و جراحی‌های نوین نیازمندیم.

وی گفت: باید صنعت بیمارستان‌سازی در کشور براساس روش‌های نوین مراقبت از بیماران و خدمات پزشکی و پرستاری و همچنین خدمات بازتوانی متحول شوند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه الزامات جدیدی در صنعت بیمارستان‌سازی در دنیا به وجود آمده است، گفت: از نظر گردش بیمار و فرایند هایی که بیماران در بیمارستان‌ها خدمات می‌گیرند؛ خدمات رسانی و ساخت بیمارستان به نحوی در دنیا تغییر کرده است که بیمار حداقل طی طریق را در  بیمارستان داشته باشد. یعنی خدمات به بیمار نزدیک باشد و کمترین جابه‌جایی بیماران را در بیمارستان داشته باشیم.

 بیمارستان‌های هوشمند در راه است

وی افزود: در کنار این خدمات، هوشمند شدن بیمارستان‌ها در هر دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری مطرح شده است. هوشمند شدن خدمات بیمارستانی ابعاد وسیعی دارند، از جمله در نوع ارائه خدمت، در جابه جایی بیمار، در مراقبت از بیمار و در تبادل اطلاعات بیمار و … بنابراین در بیمارستان‌های نوین دنیا به موضوع هوشمندسازی توجه ویژه‌ای می‌شود.

آقاجانی اظهار داشت: مسئله مهم دیگر در بیمارستان‌های نوین، بحث ایمنی بیمار است که در واقع اولویت اول بیمارستان‌سازی در دنیاست و در  طراحی‌های نوین بیمارستان‌ها بر ایمنی بسیار تاکید می‌شود و این اتفاق در کشور ما نیز باید بیفتد.

بیمارستان های سبز با انرژی پاک

معاون وزیر بهداشت با اشاره به بیمارستان‌های سبز در دنیا، گفت: یکی از گرایش‌های جدید بیمارستان‌سازی در دنیا، ایجاد بیمارستان سبز، یعنی بیمارستانی که کمترین میزان هدر رفت انرژی را داشته باشد و از انرژی های پاک استفاده می‌کنند، است. همچنین این بیمارستان‌ها کمترین آلودگی را از جهات مختلف برای محیط زیست ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال استفاده حداقلی از سوخت‌های فسیلی، کمترین میزان هدررفت انرژی، کمترین میزان آلودگی‌ها از نظر پساب و پسماند و آلودگی‌های صوتی و رعایت بسیاری دیگر شاخص‌های زیست  محیطی از جمله ویژگی‌های مهم بیمارستان‌های آینده دنیاست.

آقاجانی اضافه کرد: در این راستا بحث ساخت بیمارستان‌های سبز در دنیا مطرح شده است، که براساس آن در این بیمارستان‌ها از سوخت‌های فسیلی کمتر استفاده می‌شود و پساب، پسماندها و آلودگی‌های صوتی در بیمارستان به حداقل ممکن می‌رسد و به طور کلی جنبه‌های زیست محیطی در بیمارستان‌های سبز که بیمارستان‌های آینده دنیا هستند، مورد توجه قرار دارند.

تفکیک خدمات سرپایی و بستری برای آرامش بیماران

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان تو سعه تجارت، وی یکی دیگر از ویژگی‌های بیمارستان‌های نوین را تفکیک خدمات سرپایی از بستری عنوان کرد و گفت: این نوع خدمات‌دهی باعث می‌شود بیماران در بیمارستان از آرامش خاصی برخوردار باشند.

دومین نمایشگاه بین‌المللی بیمارستان‌سازی، تجهیزات و تاسیسات بیمارستانی با حضور شرکت‌هایی از کشورهای آمریکا، آلمان، تایوان، ایتالیا، ترکیه، انگلستان، فرانسه و… ۲۷ تا ۳۰ مهرماه امسال در فضایی به وسعت ۹ هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیاممنبع:ایسنا

۰۰

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس