تاریخ انتشار: ۲۶ ارد ۱۳۹۵

– رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: سال گذشته بیش از ۴۴ هزار فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف شهری و روستایی استان به صلح و سازش رسیده است.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا یدالله موحد روز یکشنبه در نشست با روسا و دبیران شوراهای حل اختلاف استان کرمان افزود: شوراهای حل اختلاف شهری کرمان به طور متوسط در سال گذشته به ۷۱۳ پرونده و هر قاضی نیز به طور متوسط یکهزار و ۸۰۰ پرونده رسیدگی کرده است.
وی به کاهش چهار درصدی صلح و سازش در پرونده های شوراهای حل اختلاف استان در سال گذشته نسبت به سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: در این رابطه رتبه استان کرمان از رتبه پنجم به رتبه هفتم سقوط کرده که نگران کننده است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: سال گذشته ۴۳ درصد پرونده های قابل صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف استان کرمان به صلح و سازش منجر شده است.
وی بیان کرد: در حال حاضر ۱۹۸ شورای شهری و ۱۲۵ شورای روستایی در استان کرمان وجود دارد.
موحد گفت: سال گذشته ۱۴۱ هزار و ۷۴ فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف شهری و ۲۰ هزار پرونده نیز به شوراهای حل اختلاف روستایی وارد شده است.
وی تصریح کرد: استان کرمان رتبه دهم کشوری از نظر ورودی پرونده ها به شوراهای شهری را به خود اختصاص داده است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: استان کرمان رتبه ۲۸ کشوری در زمینه ورودی و خروجی پرونده ها به شوراهای حل اختلاف را دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بهره گیری از توان شوراهای حل اختلاف را ضروری برشمرد و گفت: قوه قضائیه به این موضوع نگاه ویژه ای دارد.
موحد افزود: ترویج و نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در کشور، کاهش مراجعه به دستگاه قضایی، سرعت رسیدگی به دعاوی، حفظ عزت و کرامت افراد، کاهش هزینه های دادرسی و سازش محوری به جای حکم محوری از اهداف تشکیل شوراهای حل اختلاف به شمار می رود.
وی اظهار کرد: با وجود شوراهای حل اختلاف می توان مسائل فاقد ماهیت پیچیده قضایی را در این شوراها مورد رسیدگی قرار داد تا ضمن تسهیل در رسیدگی، به مسائل مردم وجهه قضایی و انتظامی داده نشود.
۷۴۴۰/۳۰۲۸

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس