تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴
رییس ستاد انتخابات در نشست خبری:

از بین پرونده‌هایی که به مراجع ۴گانه فرستادیم، ۷۶۳ مورد دارای سابقه اعلام شدند و گفته شد ۱۱ هزار و ۲۸۳ نفر سابقه‌ای در دستگاه قضایی ندارند.

به گزارش “گذارخبر” و به نقل از ایلنا محمدحسین مقیمی در نشست خبری خود عنوان کرد: از ۲۰ آذر با اعلام وزیر کشور دستور برگزاری انتخابات خبرگان صادر شد و از بیست و یکم هیات‌های اجرایی شروع به کار کردند. از ۲۶ آذر نیز ثبت‌نام داوطلبان آغاز شد. ۲۸ آذر با دستور وزیر کشور مقدمات برگزاری انتخابات مجلس شروع شد.

وی افزود: از ۲۸ آذر به مدت یک هفته ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس آغاز شد و ۲۶ تا ۲ دی برای انتخابات خبرگان و از ۲۸ تا ۴ دی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام صورت گرفت. ما هم مستقیما اطلاعات داوطلبان را برای ۴ مرجع می‌فرستادیم و طبق قانون آنها ۵ روز فرصت داشتند نظرهای خود را اعلام کنند، اما چون تعداد داوطلبان زیاد بود اعلام نظرات مراجع ۴گانه را تا ۱۴ دی‌ماه نیز قبول کردیم و این مطلب به فرمانداری‌ها نیز منعکس شد.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه برای انتخابات مجلس خبرگان ۸۰۱ نفر ثبت‌نام کردند، گفت: این میزان نسبت به دوره قبل ۲ برابر شده بود و با ۶۲ درصد افزایش مواجه شدیم. برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۲ هزار و ۷۶ نفر ثبت‌نام کردند که حدود ۱۲۹ درصد افزایش تعداد داوطلبان نسبت به قبل را نشان می‌دهد.

معاون وزیر کشور افزود: ما معتقدیم همه کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند نخبگان جامعه و فعالان سیاسی–اجتماعی هستند که به سربلندی جمهوری اسلامی علاقمند بوده و اقدام به ثبت‌نام کردند.

وی افزود: بر اساس قانون محدودیت‌های ثبت‌نامی اعلام شد که بیشتر مربوط به تحصیلات و سن بود. در بقیه موارد صلاحیت داوطلبان باید در هیات‌های اجرایی و برای انتخابات خبرگان باید در شورای نگهبان مورد بررسی قرار می‌گرفت. برای انتخابات مجلس شورای اسلامی با استقبال چشمگیری روبه‌رو بودیم و نخبگان و واجد شرایط برای آن اعلام آمادگی کردند.

مقیمی خاطر نشان کرد: از روز ۴ یا ۵ دی‌ماه اطلاعات در اختیار مراجع ۴ گانه قرار گرفت و هیات‌های اجرایی بررسی‌های خود را در مورد داوطلبان مجلس شورای اسلامی آغاز کردند. هیات‌های اجرایی نیز متشکل از ۳ نفر یعنی فرماندار، رئیس ثبت اسناد استان و نماینده شورای شهرستان بودند که ۸ نفر از معتمدان شهرستان نیز به آن اضافه می‌شدند و جمعاً هیات‌های اجرایی را ۱۱ نفر تشکیل می‌دادند.

رئیس ستاد انتخابات کشور یادآور شد: برای انتخاب ۸ معتمد محلی، فرماندار باید ۳۰ نفر را به هیات نظارت معرفی می‌کرد و در ‌‌نهایت فرماندار از بین افراد تایید شده ۸ نفر را انتخاب می‌کرد.

وی افزود: ۱۱ نفر براساس سوابقی که مراجع ۴گانه اعلام می‌کردند و براساس تحقیقات محلی تصمیم‌های خود را می‌گرفتند، اما اینطور نیست که تنها به نظرهای ۴ مرجع عمل شود.

ریاست هیات‌های اجرایی برعهده فرمانداران و بخشداران است. در واقع معتمدان محلی نمایندگان مردم در هیات‌های اجرایی هستند که برای اجرای انتخابات به کمک دولت می‌آیند. آنها کارمندان دولت نیستند و از ابتدا تا پایان انتخابات در کنار دولت فعالیت می‌کنند، برای همین تصمیم آنها قانونی و قابل احترام است و باید به آن توجه شود.

مقیمی تاکید کرد: از بین پرونده‌هایی که به مراجع ۴گانه فرستادیم، ۷۶۳ مورد دارای سابقه اعلام شدند و گفته شد ۱۱ هزار و ۲۸۳ نفر سابقه‌ای در دستگاه قضایی ندارند. برخی محکومیت‌ها عادی بود؛ مثلا مربوط به دیه یک تصادف و ضمانت دیگران می‌شد و از مواردی نبود که باعث رد صلاحیت افراد شود و در ‌‌نهایت ۸۱۰ نفر رد صلاحیت شدند و ۴۹۸ نفر هم از حضور در انتخابات مجلس انصراف دادند.

ادامه دارد …

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس