تاریخ انتشار: ۰۲ مرد ۱۳۹۵

بیش ازچهارماه از انتخابات مجلس دهم میگذرد و آنچه که از نتیجه انتخابات دراستان گیلان هویدا بود رضایت مردم از تغییرات بوجود آمده توسط خودمردم بوده است. فارغ از نتیجه و تغییرات بوجودآمده، رضایت مردم از تغییراتی که خود در آن نقش داشته اند بوده است. انتخابات همیشه دارای جذابیت های فراوانی برای مردم و […]

بیش ازچهارماه از انتخابات مجلس دهم میگذرد و آنچه که از نتیجه انتخابات دراستان گیلان هویدا بود رضایت مردم از تغییرات بوجود آمده توسط خودمردم بوده است. فارغ از نتیجه و تغییرات بوجودآمده، رضایت مردم از تغییراتی که خود در آن نقش داشته اند بوده است. انتخابات همیشه دارای جذابیت های فراوانی برای مردم و […]
حمید-خوش-سیرت
بیش ازچهارماه از انتخابات مجلس دهم میگذرد و آنچه که از نتیجه انتخابات دراستان گیلان هویدا بود رضایت مردم از تغییرات بوجود آمده توسط خودمردم بوده است. فارغ از نتیجه و تغییرات بوجودآمده، رضایت مردم از تغییراتی که خود در آن نقش داشته اند بوده است. انتخابات همیشه دارای جذابیت های فراوانی برای مردم و اهل سیاست است. از منظر اجتماعی هیجاناتی که در یک برهه خاص در جامعه بوجود میآید به نوعی باعث همدلی و همراهی گروه های مختلف در یک جامعه می شود. ولی همواره پس از انتخابات برخی اتفاقات باعث می شود تا آن همراهی و وحدتی که میتواند به عنوان ظرفیت از آن استفاده کرد به یک باره به نقطه ای سوق پیدامیکند که جز اختلاف چیزی ندارد.
همیشه گفته می شود که شکست سرآغاز پیروزی هاست و درس وتجربه، ولی هستند افرادی که از شکست ها درس نمی گیرند و نمیخواهند پیام های رای مردم و نوع رفتار مردم در انتخابات را قبول کنند. اعتراض به روند تائید صلاحیت ها و حتی ثبت نام، نوع تائیدیه ها و روش های برگزاری انتخابات، زمانی که شخصی برنده انتخابات و یا توسط نهادهای نظارتی و مراجع چهارگانه تائید می شود مشکلی ندارد ولی درست پس از رد صلاحیت و بعد از آن برگزاری انتخابات همه گونه هجمه به نهادهای نظارتی آورده می شود. بودند افرادی که در هنگام پیروزی همیشه از تائید خود توسط شورای نگهبان و حتی برخی از نهادهای نظامی ازجمله سپاه پاسدارن چه ها که نگفتند. پس از این دوره انتخابات که میتوان از آن به عنوان نقطه عطفی در تاریخ انتخابات گیلان نام برد چرا که در چندین دوره بدعت های بسیار بدی گذاشته شده بود که خرید رای حتی به صورت اندک هم اگر بود ولی سیمای انتخاباتی و سیاسی و تطمیع و تهدید و ورود برخی از مدیران به انتخابات و پس از آن ابطال انتخابات هم بود که مردم همیشه با خود میگفتند که چگونه در هر دوره انتخابات یک عده ای حتی به صورت کم این اتفاقات را رقم میزنند ولی هیچگونه برخوردی هم صورت نمی گیرد چرا که برخی از مراکز رای گیری زبانزد و شهره آفاق بودند و در روز رای همچون بازار شام در جلوی آنها تجمعات مختلفی صورت میگرفت.
اما ورود جدی شورای نگهبان در این دوره انتخابات درگیلان وحضور مهم وتاثیرگذار سپاه گیلان درهمه شهرستانها برای جلوگیری از آنچه که همیشه مورد دغدغه وخواست همه دلسوزان وکاندیداها ومردم گیلان بود موجی از امید وخوشحالی را دربین مردم بوجود آورد.باردیگر سپاه نشان داد که علیرغم انتقادات برخی ازمدعیان که حضور سپاه فقط برای روزهای جنگ است این فکر ونظر اساسا اشتباه است و بلکه امروزه حضور سپاه درهمه عرصه های داخلی و خارجی حقیقتی انکار ناپذیر بوده است. بارقه امید در انتخابات مجلس دهم بار دیگر در دل مردم زنده شد و مردم امیدوارند که نقش نهادهای نظارتی و سپاه در برخورد با همه آنهایی که چهره انتخابات را مخدوش میکنند پررنگ تر گردد.
اما عده ای پس از انتخابات در سخنرانی ها و نوشته ها با ایما و اشاره دائما میگویند که انتخابات مهندسی شده است و بازداشت وتهدید تلفنی وحضوری در دو روز آخر منتهی به هفتم اسفند توسط سپاه به نوعی مهندسی انتخابات به نفع جریان و یا کاندیداهای خاص بوده است!
چگونه است که این مهندسی انتخابات در دوره های قبل که برخی پیروز شدند نبود ودرست همچون بازنده های سال های گذشته که آن همه هجمه به سپاه و شورای نگهبان که دو بازوی مهم نظام و رهبری هستند و بیشترین انتقادات راهم این دو نهاد از برخی از داخلی ها داشته اند اکنون دارند و این دو نهاد را برخی محکوم میکنند با انواع نوشته ها که آن تماس ها وتهدیدها و…مهندسی انتخابات بود! که باعث شد تا رای بیشتری نتوانستیم بیاوریم! غافل ازآنکه اگر از روز چهارشنبه برخی از همین تذکرات صورت میگرفت شاهد رای واقعی بعضی از مدعیان میشدیم که دیگر هیچ چیز از آنها شاید باقی نمی ماند؛ و این شاید آخرین فرصت بود تا شاید با تذکر ازباب “فذکر” شنیده شود!
این نوع برداشت ها وسخن پراکنی ها بیشتر ناشی از آن است که بعضی فکرمیکنند که اگر هرچه این نهادها را تهدید و یا مورد حمله قراردهند آنها دست به تائید گسترده و یا چشم پوشی بر برخی از اعمال و گفته ها و نوشته هایشان میکنند که این فکر بسی اشتباه است. مردم گیلان پس از امید بوجود آمده در انتخابات مجلس دهم انتظار دارند که این روند ادامه یابد چرا که وقتی امید در مردم بوجود آمد حفظ آن مهم تر می باشد چراکه همراهی مردم بانهادهای نظارتی میتواند پشتوانه محکمی برای آن نهادها باشد تا در انتخابات های پیش روی سال آتی و دوره های بعد انتخاباتی پرشور با حضورحداکثری داشته باشیم.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس