تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۴
10 هزار ميليارد سرمايه‌گذاري در كارگاه‌هاي بزرگ؛

سرمایه‌گذاری در کارگاه‌های صنعتی بزرگ که بیش از ۵۰ کارکن در اختیار دارند، افزایش یافته است. در سال ۹۲، ۱۰ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان در این بخش سرمایه‌گذاری انجام شده که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۲۲٫۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش “گذارخبر”   اگرچه رشد سرمایه‌گذاری ها به منزله ایجاد رونق در صنایع است اما در جدول سرمایه‌گذاری‌ها که جستجو می کنیم، سرمایه‌گذاری‌ها در همه صنایع به طور یکسان رشد نداشته است.

بیشترین سهم از سرمایه گذاری صورت گرفته مربوط به تولیدات فلزات اساسی است که بالغ بر ۳۸ درصد از سرمایه‌گذاری انجام شده را از آن خود کرده است.

در لیست صنایع جذب کننده سرمایه به جز صنایع فلزی نام محصولات کانی غیرفلزی، صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی و صنایع غذایی بیشترین میزان جذب سرمایه را داشته‌اند بنابراین با میزان سرمایه‌های جذب شده می‌توان انتظار رونق در این چهار صنعت را داشت.

در مقابل اما صنایعی هم هستند که سهم اندکی از سرمایه‌گذاری‌ها داشته و به این ترتیب گرد رکود همچنان از روی آنها پاک نشده است. کمترین میزان سرمایه‌گذاری در بازیافت ضایعات فلزی و غیرفلزی صورت گرفته است. مبلغ سرمایه گذاری یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است و سهم از کل سرمایه‌گذاری های صورت گرفته ۰٫۰۲ درصد.

دافعه این صنعت برای سرمایه‌گذاران درحالی ایجاد شده است که در دنیا محصولات فولادی با پایه آهن قراضه ساخته می‌شود و تجارت آهن قراضه به یکی از تجارت‌های بزرگ کشورهایی مانند چین تبدیل شده است. اما در ایران تولیدات فولادی همچنان با استخراج سنگ آهن صورت گرفته و بازیافت ضایعات فلزی جایگاهی در اقتصاد کشور ندارد.

در بین صنایعی که سهمشان از سرمایه‌گذاری انجام شده کمتر از یک درصد بوده است، می توان صنعت پوشاک، چرم، انتشار و چاپ، ماشین‌آلات اداری، تولید رادیو و تلویزیون، تولید ابزار پزشکی و اپتیکی، وسایل حمل و نقل و تولید مبلمان را دید.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس