تاریخ انتشار: ۲۷ آبا ۱۳۹۴
شبکه خبری بلومبرگ مطرح کرد

در داخل ساختمان مدور موزه هنرهای معاصر تهران یک راهرو مارپیچی وجود دارد که شبیه موزه های زیرزمینی موجود در نیویورک است. آنجا شگفت اور است. اسراری از بهترین و فراموش شده ترین مجوعه اثار هنری قرن بیستم در جهان را در خود جای داده اند”.

شبکه خبری “بلومبرگ” با انتشار گزارشی به یکی از بزرگترین کلکسیون های هنری جهان اشاره کرده که در ایران وجود دارد: موزه هنرهای معاصر تهران.

 

به گزارش خرداد، خبرنگار این شبکه خبری اشاره می کند که تهران از این نظر برای او جذاب بوده چرا که اثاری از “اندی وارهول” هنرمند معاصر امریکایی نیز در این کلکسیون وجود دارند. او می نویسد:”در داخل ساختمان مدور موزه هنرهای معاصر تهران یک راهرو مارپیچی وجود دارد که شبیه موزه های زیرزمینی موجود در نیویورک است. آنجا شگفت اور است. اسراری از بهترین و فراموش شده ترین مجوعه اثار هنری قرن بیستم در جهان را در خود جای داده اند. از اثار هنری نقاشان اکسپرسیونیست و کارهای انتزاعی هنرمندانی چون کاندینسکی تا کارهای کسانی چون  مگریت همگی در این کلکسیون وجود دارند”.

 

خبرنگار این شبکه خبری در ادامه می افزاید:”در این کلکسیون اثری از جکسون پولاک وجود دارد که یکی از بهترین های این کلکسیون است و پنج سال پیش در حراج کریستی ۲۵۰ میلیون دلار ارزش گذاری شد”. این شبکه خبری در ادامه با اشاره به این که این کلکسیون در موزه هنرهای معاصر تهران توسط “فرح پهلوی” همسر شاه مخلوع ایران گردآوری شده می نویسد:”در این موزه اثاری از هنرمندان اروپایی و امریکای شمالی جمع آوری شده اند. در این موزه نمایشگاه تازه ای از اثار هنرمندان اکسپرسیونیست با تلفیقی از هنر ایرانی و غربی از ۲۰ نوامبر افتتاح شده است. البته قابل ذکر است که در ابتدای انقلاب به دلیل التهاب شرایط و خشم انقلابی اثری که اندی وارهول از فرح کشیده بود با چاقو پاره شده بود”.

 

 

بلومبرگ در ادامه اشاره می کند که در ماه اکتبر توافق نامه ای میان ایران و آلمان امضا شد که به موجب آن ایران ۶۰ اثر از جمله ۳۰ اثر غربی و ۳۰ اثر ایرانی را به برلین می فرستد تا برای سه ماه در پاییز آینده در اولین نمایشگاه آن موزه در خارج از کشور به نمیاش گذاشته شوند. بلومبرگ اشاره می کند که در صورت رفع موانع سیاسی حقوقی قرار است تا سال ۲۰۱۷ میلادی این اثار در موزه “اسمیت سونین هرش هورن” در واشنگتن نیز به نمایش گذاشته شوند.

 

“ملیسا چیو” رییس آن موزه می گوید:”این کلکیسیون یکی از دیده نشده ترین کلکسیون های هنر اروپایی و امریکایی در جهان از دوران پایان جنگ جهانی دوم است. ما این اثار را بیش از ۴۰ سال است که ندیده ایم”.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس