تاریخ انتشار: ۰۸ خرد ۱۳۹۵

در حال حاضر هر لیتر بنزین وارداتی ۱۳۲۰ تومان برای ایران تمام می شود. بنابراین دولت رزانه به ازای هر لیتر بنزین مصرفی در کشور ۳۲۰ تومان یارانه پرداخت می کند.

این در حال حاضر هر لیتر بنزین وارداتی ۱۳۲۰ تومان برای ایران تمام می شود. بنابراین دولت رزانه به ازای هر لیتر بنزین مصرفی در کشور ۳۲۰ تومان یارانه پرداخت می کند.برآورد نشان می دهد که ماهانه با احتساب مصرف ۷۸ میلیون لیتر بنزین در کشور دولت حدود ۷۴۹ میلیارد تومان یارانه پرداخت می کند.  البته این رقم بدون احتساب ۲۳ درصد مالیات بر ارزش افزوده، هزینه گمرکی و خطوط انتقال و حمل و نقل بنزین محاسبه شده که در صورت محاسبه این ارقام قطعا قیمت هر لیتر بنزین برای دولت بیش از ۱۷۰۰ تومان خواهد بود.این درحالی است که هر ماه بنابر اعلام های رسمی دولت ۳۴۰۰ میلیارد تومان نیز یارانه نقدی به حساب مردم واریز می گردد.
۱۳۲۰ تومان از کجا آمده است؟
قیمت روز بنزین در بازار سنگاپور در هر بشکه ۶۰ دلار و ۵۶ سنت اعلام می شود.بنابرآمارهای رسمی قیمت روز دلار ۳۴۶۸ تومان است که در صورت احتساب هر بشکه بنزین معادل ۱۵۹ لیتر، بنابراین هر لیتر بنزین داخلی ۱۳۲۰ تومان محاسبه می گردد.در حالی دولت به ازای هر لیتر بنزین ۳۲۰ تومان یارانه می دهد که این روزها خبر از افزایش قیمت بنزین و تصمیم های جدید چون دو نرخی کردن و یا تک نرخی عرضه کردن بنزین بسیار مطرح است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آخرین روز از فروردین ماه امسال در قالب بودجه ۹۵، مصوب کردند عرضه سوخت در سال ۱۳۹۵ همچنان با کارت سوخت انجام و بنزین به صورت دونرخی عرضه شود.مسئولان وزارت نفت که ازماه ها پیش طرح حذف کارت سوخت و تداوم عرضه بنزین تک نرخی را دنبال می کنند، از این طرح استقبال نکرده اند. همین امر موجب واکنش وزیرنفت شد تا جاییکه زنگنه تاکید کرد با دو نرخی عرضه شدن بنزین اصلا موافق نیست.

هر چند که در نهایت این واکنش ها با انتشار خبری از سوی معاون وزیرنفت در امور پالایش و پخش فراورده های نفتی مبنی بر احتمال دو نرخی شدن بنزین در مهرماه امسال نشان داد که نفت نیز در نهایت در مقابل مصوبه مجلس سکوت کرده است.برهمین اساس اخیرا مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران از اجرای بنزین دونرخی تا مهرماه امسال خبر داده است.

براساس اظهارات عباس کاظمی نفت همچنان بر این باور است که  بهترین گزینه برای عرضه بنزین، به طور تک نرخی است.به گفته کاظمی بر اساس تجربه، مردم به استفاده از بنزین نرخ دوم رغبت ندارند و کمتر از دو درصد مردم، مصرف‌کننده این شیوه ارائه بنزین خواهند بود.وی درباره آثار دونرخی شدن بنزین افزود: آثار منفی این طرح را در بخش حمل و نقل شاهد خواهیم بود، چون متاسفانه محاسبات حمل و نقل براساس نرخ دوم صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد قیمت بنزین افزایش نمی یابد و گفت: با وجود کاهش قیمت جهانی نفت، همچنان برای بنزین یارانه پرداخت می کنیم.نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی آخرین روز فروردین ماه امسال  بند الحاقی هشت لایحه بودجه سال ٩۵ کل کشور را تصویب کردند.

بر اساس این بند الحاقی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند حداکثر چهارماه پس از تصویب این قانون همه وسایل نقلیه سبک و سنگین اعم از بنزینی، نفت گاز و دوگانه سوز را به کارت سوخت مجهز کند و از آن تاریخ عرضه هر گونه سوخت به همه وسایل نقلیه فقط با استفاده از کارت سوخت ممکن باشد.

طبق مصوبه مجلس، در صورتی که وسیله نقلیه با استفاده از کارت سوخت جایگاه یا مازاد بر سهمیه تعیین شده از سوی دولت (سهمیه پایه) سوخت گیری کند، قیمت سوخت تحویلی بر اساس قیمت تمام شده خواهد بود.

قیمت تمام شده موضوع این تبصره عبارت است از قیمت تحویل در بندر (فوب) خلیج فارس به اضافه هزینه های جانبی شامل ریزش، تبخیر، بیمه، انتقال، حمل، توزیع و عوارض قانونی موضوع جزو ٢ تبصره ماده ١۶ و بند ج ماده ٣٨ قانون مالیات بر ارزش افزوده و نرخ کارمزد مناسب پرداختی به جایگاهداران که از سوی دولت تامین می شود.

وزارت نفت از بهار سال ۱۳۹۴ سهمیه بندی بنزین را متوقف و عرضه بنزین تک نرخی را آغاز کرد.هم اکنون روزانه حدود ۷۸ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود که بیش از ۹۰ درصد سوخت گیری در پمپ بنزین ها از طریق کارت سوخت جایگاه داران صورت می گیرد.

قیمت بنزین در دیگر بازارها

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس