تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۴

جنگنده ها قدرت هوایی یک کشور به شمار می روند. جنگنده های هر کشوری در پایگاه های هوایی نگهداری می شوند. هر پایگاه هوایی نیز دارای چند باند برای فرود و برخاست جنگنده ها می باشد‌.

به گزارش “گذارخبر”  اما پاشنه آشیل جنگنده ها ، باندهای فرود پایگاه هایشان است. بدون داشتن باند ، جنگنده ها قادر به برخاست نیستند.

به همین دلیل در هنگام جنگ کشورها تلاش می کنند در وهله اول جنگنده های دشمن را در پایگاه هایشان هدف قرار دهند. ولی اگر جنگنده ها در آشیانه های ضد بمب مستقر شده باشند ، تلاش میشود تا باندهای فرود پایگاه را نابود کنند. از آنجایی که ترمیم و بازسازی باندهای فرود در حین جنگ کاری بسیار دشوار است و حداقل‌ به چهل و هشت ساعت زمان نیاز دارد ، می توان گفت عملا با نابود کردن باندهای فرود یک پایگاه ، کل آن پایگاه عملا غیر فعال میشود.

به همین دلیل امروزه مهمات و تسلیحات مخصوصی در ارتشهای جهان طراحی میشوند که مخصوص حمله به باندهای فرود پایگاهها و از کار انداختن و نابود کردن آنهاست.

بارزترین مثال استفاده از بمب های ضد باند ، جنگ شش روزه بود. در جریان جنگ شش روزه در اولین موج حمله در پنجم ژوئن جنگنده های اسراییلی با استفاده از بمب های ضد باند فرانسوی ابتدا باندهای فرود پایگاه ها را منهدم کردند.

بدین ترتیب جنگنده های ارتش های عربی نه تنها نتوانستند جنگنده هایشان را به پرواز درآورند ، بلکه حتی نتوانستند آنها را به مکان امنی منتقل سازند. بدین ترتیب در موج دوم حمله ، جنگنده های اسراییلی به سادگی جنگنده های ارتشهای عربی را بر روی زمین نابود کردند.

در تصویر بمب افکن آردوارک را میبینید که مسلح به بمب های دوراندال شده است. بمب های دوراندال ساخت فرانسه میباشند و مخصوص نابود کردن باندهای فرودگاهی طراحی شده اند.اکثر کشورهای غربی از این بمب استفاده میکنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس