تاریخ انتشار: ۰۷ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مشاور وزیر کشور در امور زنان گفت: سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی را بر اساس ماده ۲۲۷ برنامه پنجم توسعه تدوین کرده‌ایم اما از پایان سال ۹۴ تا کنون در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این سند تعیین تکلیف نشده است. به گزارش ایسنا، فهیمه فرهمندپور در نشست خبری که امروز در […]

[ad_1]

مشاور وزیر کشور در امور زنان گفت: سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی را بر اساس ماده ۲۲۷ برنامه پنجم توسعه تدوین کرده‌ایم اما از پایان سال ۹۴ تا کنون در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این سند تعیین تکلیف نشده است.

به گزارش ایسنا، فهیمه فرهمندپور در نشست خبری که امروز در وزارت کشور برگزار شد افزود: وزارت کشور سند امنیت زنان و کودکان را در روابط اجتماعی تدوین کرد. این سند به سازمان مدیریت و برنامه ریزی تقدیم شد و این سازمان از ما درخواست کرد که سند امنیت زنان و کودکان بر روابط اجتماعی را اصلاح کنیم. ما پس از این کار نسخه نهایی را در پایان سال ۹۴ به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال کردیم، اما با وجود پیگیری‌های ما همچنان این سند تعیین تکلیف نشده است.

وی اضافه کرد: قرار شد، طبق نظرات کارشناسی بخش امنیت زنان و کودکان تفکیک شود و ما داوطلبانه نسخه دومی از این سند تهیه کردیم که سند ملی امنیت زنان در روابط اجتماعی نام دارد.

فرهمندپور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه مهمترین دستاورد حوزه بانوان وزارت کشور به ویژه در استان‌ها گفتمان سازی در حوزه زنان و خانواده است گفت: پیش از این موضوع زنان در عمل در استان‌ها حاشیه‌ای و تشریفاتی بود و جنبه تبلیغی و ترویجی داشت و دفاتر امور زنان و خانواده استان‌ها جایگاه لازم را نداشته است.

وی تثبیت جایگاه امور بانوان استان‌ها را از دستاوردهای وزارت کشور در حوزه زنان برشمرد و افزود: پیش از این موضوع اعتیاد زنان و آسیب‌هایی که خانواده‌های معتادان با آن دست به گریبان بودند جدی پیگیری نمی‌شد. با حمایت وزیر کشور تلاش کردیم زمینه‌ای فراهم کنیم که مدیران کل امور بانوان استان‌ها در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها عضو شوند. تصمیم سازی و تصمیم گیری در حوزه‌های مرتبط با زنان به کارگروه تخصصی زنان و خانواده ذیل عنوان شورای برنامه ریزی و توسعه استان واگذار شد و در تیرماه عضویت مدیران امور بانوان در این شوراها به تصویب رسید. در این راستا از تیر تا آبان ۹۴، ۱۰۵ جلسه برگزار شد که به ۱۹۵ مصوبه انجامید. ۸۷ مصوبه اجرا شد و ۹۸ مصوبه در حال اجراست. این مصوبات شامل ۱۲۱ طرح پیشگیری از اعتیاد زنان و کودکان و ۶۶ طرح درمان اعتیاد، ۹ طرح حمایت از دختران و زنان بهبود یافته و ۲۶ طرح حمایت از خانواده‌های معتادان بود که تمام این طرح‌ها اجرا شد.

فرهمندپور با اشاره به مرجع ملی حقوق کودک گفت: این مرجع در وزارت دادگستری مستقر است اما این وزارتخانه زیرشاخه‌هایی در استان‌ها ندارد. قرار شد مرجع ملی حقوق کودک از ظرفیت وزارت کشور در استان‌ها بهره ببرند و حوزه بانوان استانداری‌ها به عنوان متولی انتخاب شدند تا در کارگروه تخصصی زنان و خانواده ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان‌ها این موضوع را پیگیری کند.

وی اضافه کرد: وظیفه حوزه بانوان در زمینه حقوق کودک، رصد و پیگیری اقدامات انجام شده و انجام هماهنگی‌های لازم استانهاست. در حال حاضر این کار با سرعت شگفت‌انگیزی پیش می‌رود و دستاوردهای فوق العاده‌ای در زمینه کودکان بازمانده از تحصیل، کودکان آسیب دیده، مسائل خاص حوزه سلامت کودکان، رشد معنوی و سلامت روانی کودکان، مسائل خاص کودکان در استان‌ها، ارتباط زود هنگام کودکان و کودکان فاقد هویت داشته‌ایم.

مشاور وزیر کشور در امور زنان در ادامه گفت: دفاتر امور بانوان استانداری‌ها در برش استانی در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی مشغول فعالیت هستند. علاوه بر آن در زمینه اقتصاد مقاومتی ماموریت‌های جدی را دنبال می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ما بدون ورود به حوزه اقتصادی زنان قادر به ساماندهی حوزه فرهنگی و اجتماعی آنان نیستیم. در این جهت به شناسایی ظرفیت‌های زنان برای حضور در عرصه اجتماعی، شناسایی زنان فعال در عرصه اقتصادی و تلاش برای شناسایی آسیب‌های زنان سرپرست خانوار و کوشش به منظور کاهش و حل مسائل آنان اقدام کرده‌ایم.

فرهمندپور اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های ادواری به منظور معرفی ظرفیت‌های زنان، بازاریابی و جذب حمایت و تسهیلات را در دستور کار خود قرار دادیم. علاوه بر آن اقدام به برگزاری کارگاه بازیابی و استانداردها با مشارکت دستگاه‌های مختلف در استان‌ها کردیم چرا که زنان در زمینه آموزش و کیفیت تولیدات مشکلی ندارند بلکه در بازاریابی با مسائلی مواجه هستند و ما تلاش کرده‌ایم دست کم یک بازارچه دائمی در هر استان داشته باشیم.

مشاور وزیر کشور در امور زنان با بیان اینکه بسته اقتصاد مقاومتی در حوزه زنان را تدوین کرده‌ایم، گفت: پس از بررسی و اعلام نظر نهایی قرار است این بسته برای تایید و تصویب در قرارگاه اقتصاد مقاومتی مطرح شود.

وی با اشاره به استان‌هایی که برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در آنها به طور آزمایشی در حال اجراست، اظهار کرد: کرمان، لرستان و آذربایجان شرقی سه استانی هستند که وزارت کشور برای اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی انتخاب کرده است و ما در حال طراحی یک بسته ویژه برای این سه استان هستیم.

فرهمندپور با بیان اینکه تا پایان سال جاری هشت سفر استانی خواهم داشت، گفت: یزد، سمنان، ایلام، سیستان و بلوچستان، البرز، زنجان و آذربایجان شرقی از استان‌هایی هستند که به آنها سفر می‌کنم البته از دی ماه سال ۹۲ تاکنون ۴۰ سفر استانی داشتم که در این سفرها بیش از ۳۰۰ عنوان برنامه اجرا شده است.

وی اضافه کرد: از دیدارهای مهم این سفرها می‌توان به ملاقات با استانداران، معاون استانداران، ائمه جماعات، مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اشاره کرد. علاوه بر آن در بیش از ۱۵۰ شورا همایش، جلسه، شورای تخصصی مانند ۱۲ نشست سراسری و ۳۰ نشست هم‌اندیشی با زنان فرهیخته استان‌ها شرکت کرده‌ام.  

مشاور وزیر کشور در امور زنان یکی دیگر از برنامه‌های حوزه زنان این وزارتخانه را برگزاری سه نشست ذکر و اظهار کرد: قرار است از مهر تا آذرماه با حضور وزیر کشور سه نشست با زنان شاخص در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برگزار کنیم و در هر نشست ۳۰ تا ۵۰ نفر از زنان شاخص حضور می‌یابند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: امروزه در استان‌های مختلف کشور موضوع زنان در تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و دفاتر امور بانوان اصلی‌ترین محور فعالیت زنان هستند.

فرهمندپور با بیان اینکه ما در دولت یازدهم درصدد ارتقای تشکیلات حوزه زنان بوده‌ایم، اظهار کرد: دولت تدبیر و امید در جهت کوچک‌سازی و چابک‌سازی تلاش کرده است در این شرایط معمولا تشکیلات ارتقاء نمی‌یابد بلکه حداکثر تثبیت می‌شوند اما در وزارت کشور نه تنها ساختارهای بانوان حفظ شد بلکه در سال ۹۴ ارتقاء یافت به گونه‌ای که در حال حاضر ما برای ۳۱ استان کشور علاوه بر مدیرکل، معاون هم پیش‌بینی کرده‌ایم که این اقدام به معنای افزایش پست‌های حوزه زنان است.

مشاور وزیر کشور در امور زنان تعداد زیاد پست‌های خالی کارشناس امور بانوان فرمانداری‌ها را از ضعف‌های موجود برشمرد و گفت: این وضعیت مطلوب نیست و فرمانداری‌ها با شیوه‌های مختلفی تلاش کرده‌اند این کاستی را جبران کنند به گونه‌ای که مشاور فرماندار در امور بانوان را پیش‌بینی کردند. این مشاوران جایگاه حقوقی و پست تشکیلاتی ندارند.

وی اضافه کرد: کمتر از پنج درصد از استان‌ها هیچ نیروی فعالی در حوزه زنان ندارند. ۵۰ درصد از فرمانداری ها دارای پست کارشناس امور بانوان هستند. این در حالی است که باید صددرصد فرمانداری‌ها یک کارشناس امور بانوان دارای جایگاه حقوقی و تشکیلاتی داشته باشند.

فرهمندپور گفت: دولت روند استخدام را کند کرده و به تناسب خروج نیرو افراد تازه وارد نشده‌اند و میزان پست‌های خالی بانوان بیش از سایر پست‌ها است.

مشاور وزیر کشور در امور زنان تصریح کرد: در حال انجام پیگیری به منظور ایجاد حساسیت برای کاهش پست‌های خالی کارشناسان امور بانوان فرمانداری‌ها هستیم البته این وضعیت به معنای معطل ماندن امور بانوان در فرمانداریها نیست. در حال حاضر در استان‌های خراسان رضوی، خوزستان، کرمانشاه تقریبا همه پست‌های کارشناس امور بانوان پر  شده است.

ادامه دارد

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس