تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۴

بقایای ماموت عظیم الجثه باستانی با قدمت تقریبی سه میلیون سال در شهرستان بیله سوار از توابع استان اردبیل کشف شد.

به گزارش “گذارخبر”  به نقل از میراث فرهنگی اردبیل، مدیر کل میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر تصریح کرد: بقایای این جانور عظیم الجثه در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوار در پی اکتشافات یک زمین شناس کشف شده است.

کریم حاجی زاده تصریح کرد: این زمین شناس هنگام جستجو در معدن شن و ماسه قدیمی واقع در منطقه فولادلو قویوسی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیله سوار موفق به کشف بقایای یک جانور باستانی شده است.

وی اضافه کرد: بر مبنای اطلاعات مقایسه ای انجام شده توسط این زمین شناس و برحسب سن لایه های زمین، تخمین زده می شود که لایه یافت شده حداقل سه میلیون سال سن دارد که می تواند جزو نادر بقایای یک جانور عظیم الجثه باستانی همانند ماموت یا یک فیل باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: پس از شناسایی، بلافاصله با ملاحظات حفاظتی بقایای این جانور باستانی ساماندهی و با هماهنگی مسئولان، فرماندار و مسئولان قضایی شهرستان بیله سوار از معدن به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان انتقال داده شد.

وی با تأکید بر اینکه با متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و جانورشناسی از دانشگاه های تهران جهت بررسی های کارشناسی و تخصصی مبنی بر صحت و تأئید این موضوع هماهنگی های لازم انجام شده است، افزود: بقایای عاج یافت شده در این اکتشاف، کاملا مشخص و حفظ شده است و ظواهر امر نشان می دهد که این جانور باستانی می تواند سنگ واره یک فیل (ماموت) باشد.

حاجی زاده با اشاره به اینکه تاکنون بقایای ماموت در دو نقطه از جهان شناسایی شده است، متذکر شد: درصورتی که ماموت بودن این جانور باستانی کشف شده، توسط متخصصان زمین شناسی، ژئوفیزیک و دیرین جانورشناسی تشخیص و تأئید شود، این سومین مورد خواهد بود.

۰۰

نظرات شما
  1. واقعا عجیبه

    ۰

    ۰

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس