تاریخ انتشار: ۱۲ شهر ۱۳۹۴
عراقچي:

پخش تلویزیونی جلسات تیم هسته‌ای کشورمان در مجلس دوباره از سر گرفته شد؛ جلساتی که در یک مورد پخش نشد.

به گزارش “گذار” به نقل از  اعتماد، همان جلسه‌ای که جدال لفظی بین عباس عراقچی و نمایندگان منتقد او در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بالا گرفته بود. حالا اما با تشکیل کمیسیون ویژه برجام و شروع جلسات آن، هم روند پخش تلویزیونی جلسات آغاز شده و هم روند تکرار همان انتقادات قبلی از تیم هسته‌ای.

با این وجود صدا و سیما جلسه دیروز را هم به شکلی برش‌خورده و کوتاه‌شده پخش کرد. این موضوعی بود که مهدی کوچک‌زاده در لابه‌لای سخنانش آن را آشکار ساخت. تا قبل از او سوالات نمایندگان منتقد از عباس عراقچی به مدت ٣٠ تا ۴٠ ثانیه پخش می‌شد؛ مدتی که مخاطب احساس می‌کرد گوینده تنها همین قدر سخن گفته است.

مهدی کوچک‌‍‌‌زاده اما در همان ثانیه‌های ابتدایی حرف‌هایش گفت که همکارانش هر کدام ٩ تا ١٠ دقیقه حرف زده‌اند و او تنها سه دقیقه سخن گفته است. همین جمله نشان داد که فیلم جلسه روی میز مونتاژ صدا و سیما برش‌های اساسی خورده است.

برش از قسمتی که مربوط به سخنان طیف منتقدان هسته‌ای در مجلس بود. در جلسه‌ای که صدا و سیما پخش کرد تریبون کمیسیون برجام در اختیار ١٠ نفر از منتقدان توافق هسته‌ای قرار گرفت و هیچ کدام از موافقان وقتی برای اظهارنظر پیدا نکردند.

شاید یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در میان صحبت‌های نمایندگان جایی بود که محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رییس مجلس در دفاع از تیم هسته‌ای و روند مذاکرات، معترض اسماعیل کوثری شد.

کوثری می‌گفت که تیم هسته‌ای کار چندانی نکرده و چیزی که گرفته حق ایران بوده است. در این لحظه ابوترابی‌فرد با لحنی معترض به کوثری یادآوری کرد که «آیا گرفتن حق هنر نیست؟» این حمایت با توجه به جایگاه ابوترابی‌فرد در مجلس و همین‌طور میان طیف‌های مختلف اصولگرا می‌تواند برای موافقان و مخالفان مذاکره معنای خاصی داشته باشد.

در جلسه‌ای که فضای آن در اختیار طیف منتقدان مذاکرات بود باز هم به روال جلسات کمیسیون امنیت ملی سوالاتی تکراری از عباس عراقچی مطرح شد که پیشتر هم درباره آن توضیح داده بود.

از جمله موضوع از دست رفتن اراک، میزان اختیار تیم مذاکره‌کننده در مذاکرات، توافق‌های محرمانه در قالب مذاکرات هسته‌ای و از بین رفتن فردو. تا جایی که باز هم عراقچی در اعتراض به برخی از این سوالات تکراری گفت که «چند بار باید درباره یک موضوع پاسخ بدهیم؟» از دیگر نکات این جلسه هم تاکید علیرضا زاکانی، رییس کمیسیون ویژه بر موضوع لایحه برجام بود.

او در مقام رییس این مجموعه گفت که همچنان معتقد است دولت باید برجام را در قالب لایحه تقدیم مجلس کند.

در شرایطی که مقامات بلندپایه دولت و مجلس همگی بر این نکته تاکید دارند که چنین اقدامی نمی‌تواند متضمن «مصالح ملی» باشد، به نظر می‌رسد تاکید دوباره زاکانی بر این موضوع نشان از عدم اقناع کمیسیون ویژه درباره روند حقوقی برجام داشته باشد؛ موضوعی که با توجه به دست بالای منتقدان در ترکیب این مجموعه چیز عجیبی نیست، هرچند معلوم هم نیست که آنها قصد دارند چه روند حقوقی را طی کنند.

عباس عراقچی در جلسه‌ای که دیروز از شبکه خبر پخش شد، صحبت‌های مفصلی درباره روند مذاکرات و توافق هسته‌ای داشت. اما شاید یکی از قابل توجه‌ترین سخنان او جایی بود که به اعتراض خطاب به منتقدانش گفت: «بعد از تفاهم لوزان در داخل فشار خیلی خیلی زیادی روی تیم هسته‌ای وارد شد و ما می‌ترسیدیم که سرمان را ببرند.

ولی خوشبختانه مقام معظم رهبری وارد شدند و با تعابیر و لطف خود جلوی این فشارها را گرفتند.» او همچنین تاکید کرد که فضا‌سازی درباره وضعیت نیروگاه آب سنگین اراک «جفا در حق ملت است» چرا که توضیح داد با توافق هسته‌ای این موضوع «صددرصد به نفع جمهوری اسلامی ایران حل شد.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس