تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۴
زیباکلام:

در انتخابات مجلس آرایش نیروهای اصلی را باید در سه دسته قرار دهیم. جریان اصلاح‌طلب به علاوه اعتدالیون یعنی طرفداران دولت آقای روحانی؛ اصولگرایان میانه‌رو و تندروها یا همان جبهه پایداری.

به گزارش “گذارخبر”  اهم سخنان وی از این قرار است:

**تندروها طرفداران آقای احمدی‌نژاد و سعید جلیلی هستند. رهبری معنوی ضلع سوم آیت ا… مصباح و در مرحله بعدی هم برخی روحانیون از قبیل آیت ا… موحدی کرمانی و سید احمد علم الهدی هستند.

**لیدران اصولگرایان میانه رو عمدتا در مجلس هستند مثل حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، علی لاریجانی، کاظم جلالی، احمد توکلی و مهندس باهنر.

**یکی از بزرگ‌ترین معضلات اصولگرایان میانه رو در انتخابات مجلس این است که لیدرسیاسی کاریزماتیک ندارند، اما بدنه اجتماعی قابل توجهی در داخل کشور وجود دارد که با تقسیم‌بندی جامعه‌شناختی باید آنها را جزو پایگاه اجتماعی اصولگرایان میانه رو تقسیم‌بندی کرد. ایضا بدنه اجتماعی نیرومندی هم برای اصلاح‌طلبان وجود دارد.

**اگر انتخابات اسفندماه رقابتی برگزار شود من هیچ تردیدی ندارم که بیش از دو سوم کرسی‌ها به اصلاح‌طلبان و میانه روها خواهد رسید و تعداد کرسی‌های جریان تندرو بیشتر از ۵۰-۴۰ در کل کشور نخواهد بود.

** سال ۸۸ آقای هاشمی معتقد بودند که آتش زیر خاکستری وجود دارد. به نظر من رویکرد آقای هاشمی‌رفسنجانی درست بوده است. یکی از دلایلی که ایشان تصمیم گرفتند در انتخابات سال ۹۲ نامزد شوند به نظر من این است که ایشان امیدوار بودند تا بتوانند خاکستر را پس بزنند.

**نمی‌خواهم بگویم هاشمی اصلاح‌طلب شده است. قطعا اگر شما در زندگی سیاسی آقای هاشمی‌رفسنجانی دقیق شوید می‌بینید رگه‌هایی از اعتدال و میانه روی و پرهیز از رادیکالیسم در دهه ۶۰ هم در ایشان بوده است. ایشان برای تنش زدایی با آمریکا در همان ماجرای سفر مک‌فارلین به ایران تایید امام را هم گرفتند اما تندروها هم در داخل کشور و هم در لبنان نگذاشتند تلاش ایشان به ثمر بنشیند. تلاش ایشان درباره پایان بخشیدن به جنگ که من معتقدم بزرگ‌ترین خدمت ایشان به ایران بود، از دیگر اقدامات ایشان دال بر این موضوع بوده است. بزرگ‌ترین خدمت ایشان نه تنها به جمهوری اسلامی بلکه به ایران این شاهکار بود که از امام خواستند قطعنامه ۵۹۸ را بپذیرند و جنگ تمام شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس