تاریخ انتشار: ۱۷ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] روزنامه آفرینش نوشت: بازهم جای شکرش باقی است که یک برگ از تقویم این مملکت به نام “خبرنگار” نامگذاری شده و به این بهانه می توانیم آنچه در دل داریم را بلند بگوییم و امیدواریم باشیم چند گوش شنوا از روی منطق و یا از باب خودنمایی این درد دل ها را بشنوند. شاید […]

[ad_1]

روزنامه آفرینش نوشت: بازهم جای شکرش باقی است که یک برگ از تقویم این مملکت به نام “خبرنگار” نامگذاری شده و به این بهانه می توانیم آنچه در دل داریم را بلند بگوییم و امیدواریم باشیم چند گوش شنوا از روی منطق و یا از باب خودنمایی این درد دل ها را بشنوند. شاید این شائبه به وجود آید که دراین روز خبرنگاران درپی مطالبات مادی همچون وعده‌هایی مثل وام مسکن و مسائل مربوط به بیمه خبرنگاری باشند. اما واقعیت این است که شأن خبرنگاران و رسالتی که برعهده دارند ورای این وعده‌های سرخمنی است که بعضاً به آنها داده می شود، و آنهایی که پا به این عرصه می گذارند ازبابت علاقه به امرخطیر اطلاع رسانی و روشن سازی افکار عمومی است که مجذوب کار “خبرنگاری” می شوند، ونه این وعده های مادی!.

آنچه در روز “خبرنگار” از بطن خواسته های آنان برمی آید، توجه به حاصل عملکرد آنهاست. آنها درسخترین شرایط جوی درگرما و سرما، در مسافرت های خارجی و داخلی با کمترین امکانات پا به پای مسولان مختلف حرکت می کنند و تحولات مختلف را به اطلاع افکار عمومی می رسانند. اما جدای از بحث خبررسانی، وظیفه اصلی خبرنگاران تفسیر و روشن سازی موضوعات برای مردم و به دنبال آن انعکاس نظرات و خواسته های جامعه در درمورد مسائل گوناگون می باشد.

درواقع خبرنگاران خود را مدافع حقوق مردم می دانند و در پیگیری خواسته‌های آنان است که در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ورود پیدا می‌کنند و خود و رسانه‌هایشان را درگیر موضوعات مختلف می کنند و دراین راه بعضاً دچار سختی ها و برخوردهای سخت نیز می شوند. حساب رسانه ها و سورچی های خبری که تابلودار منافع برخی گروه ها و گرایشات هستند از قشر مردمی خبرنگاران جداست، چون آنها درپی منافع فردی و گروهی خودشان هستند و خبرنگاران درپی تحقق و دفاع از منافع مردم.

درواقع خبرنگاران عزت مردم را مایه سربلندی خود می دانند و دراین راه هرچقدر حقوق از دست رفته جامعه را شفاف سازی و محقق کنند، احساس رضایت و دلگرم می‌شوند. متاسفانه درکشور ما برخی افراد که از نقش رسانه‌ها و آگاهی مردم، درک مناسبی ندارند خبرنگاران را به جنال آفرینی و گرفتن ماهی از آب گل آلود متهم می‌کنند!. البته ناگفته نماند این به خاطر ضعف خود این افراد و نهاد تحت امرشان می‌باشد، چون خبرنگاران جز شفاف سازی در موضوعات مختلف به دنبال چیز دیگری نیستند. درواقع آنها که خبرنگاران متهم به شلوغ کاری می کنند، خود دچار ضعف بوده و نمی خواهند تا مشکلات آنها عیان گردد.

خبرنگاران از یک سو می توانند اطلاعات صحیح را به جامعه عرضه کرده و باعث آگاهی و تعالی جامعه شوند و همچنین می توانند واسطه بسیار خوبی بین جامعه، نظام و دولت باشند. ضمن اینکه خبرنگاران و رسانه ها عامل بسیار مؤثری برای پیشگیری از انواع فساد‌ها در جامعه می‌باشند.

دربعدی دیگر از عملکرد سربازان قلم، جای بسی افتخار است برای خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه که در بسیاری از مواقع تفاسیر و پیش بینی‌هایی را عرضه می‌کنند که دستگاه ها و نهادهای مسول از آن بی خبرند. اما جای بسی تاسف است که دربسیاری از مواقع مسولان اهمیتی به این دید و ژرف نگری اصحاب رسانه نمی دهند!. امیدواریم نهادها و مسولان مختلف درک کنند که وظیفه خبرنگاران صرفاً نقل و انعکاس صحبت ها و عملکرد آنها در نشست های خبری و مصاحبه های یک طرفه نیست!

هرخبرنگار به عنوان یک مدافع حقوق جامعه، وظیفه دارد نسبت به عملکرد و برنامه‌های دستگاه ها و مسولان مختلف، شفاف سازی کند و موضوع را برای جامعه بشکافد، هرچند ممکن است دراین فرضیه سازی اشتباهی هم رخ دهد اما صحت عملکرد مسولان می تواند این فرضیه غلط را اصلاح ویا رد کند. کلام خود را خطاب مردم عزیزکشورمان به پایان می رسانیم: “همواره درپی انعکاس خواسته ها و تحقق حقوق شما بوده و هستیم، اما دراین راه قطعا کاستی‌هایی داشته ایم و یا بیش از این بضعات قلممان نبوده که صدای شما را به گوش مسولان برسانیم. اما همیشه خرسندیم که از حمایت شما عزیزان برخورداریم و به آن می بالیم.”

« روزنامه آفرینش نیز به سهم خود این روز را به تمامی خبرنگاران و زحمتکشان عرصه خبر و قلم تبریک می‌گوید.»

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس