تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۴

به نظر می‌رسد که نخست‌وزیر اسرائیل تمام فشار خود را بر نمایندگان کنگره امریکا وارد می‌کند تا از امضای متن توافق نامه هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی جلوگیری شود. بنیامین نتانیاهو” نخست‌وزیر اسرائیل قطعا در چند روز گذشته خواب خوشی نداشته است. تنها فردی که سال‌ها از تلاش ایران برای دستیابی به سلاح […]

به نظر می‌رسد که نخست‌وزیر اسرائیل تمام فشار خود را بر نمایندگان کنگره امریکا وارد می‌کند تا از امضای متن توافق نامه هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی جلوگیری شود.
نتایاهو

بنیامین نتانیاهو” نخست‌وزیر اسرائیل قطعا در چند روز گذشته خواب خوشی نداشته است. تنها فردی که سال‌ها از تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای سخن می‌گفت اکنون در تمام رسانه‌های بین‌المللی به عنوان منزوی‌ترین سیاستمدار معرفی می‌شود و حتی تصمیم گیرندگان و مشاوران ارشد امریکایی نیز دیگر برای نظراتش ارزشی قائل نیستند.

به گزارش گذارنیوز  روزنامه بریتانیایی “گاردین” با انتشار گزارشی درباره شکست سیاسی نتانیاهو در موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ می‌نویسد:”به نظر می‌رسد که نخست‌وزیر اسرائیل تمام فشار خود را بر نمایندگان کنگره امریکا وارد می‌کند تا از امضای متن توافق نامه هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی جلوگیری شود. فیلیپ وزیر امور خارجه بریتانیا نیز اخیار اظهار داشت که اسرائیل موافق توافق با ایران نیست و بن‌بست و حفظ وضعیت موجود را ترجیح می‌دهد. با این حال، از نظر او چنین وضعیتی برای قدرت‌های جهانی و خاورمیانه غیر‌قابل تحمل است.”

این روزنامه بریتانیایی با اشاره به تصمیمی “اسحاق هرزوگ” رهبر اپوزریسیون اسرائیل به امریکا اشاره می‌کند که فقدان انتخاب وزیر امور خارجه در کابینه نتانیاهو و همچنین اظهارات جنجالی اخیر “رون درمر” نماینده اسرائیل در واشنگتن که به جمهوری‌خواهان نزدیک است سبب شده تا وضعیت روابط اسرائیل و امریکا در شرایط بغرنجی قرار گیرد. در این میان، “ناهوم بارنیا” ستون‌نویس و تحلیلگر سیاسی معتقد است که در چند روز آینده منازعه میان کنگره و اوباما بر سر توافق هسته‌ای بالا می‌گیرد و نتانیاهو قصد دارد از این موقعیت به نفع خود استفاده کند. او در این باره می‌گوید:”پس از وتوی احتمالی رای منفی کنگره به توافق، نتانیاهو به ۱۳ رای از سوی سناتورهای دموکرات نیاز خواهد داشت. او خواهد توانست نظر مساعد برخی از آنان که به خصوص به رای‌دهندگان یهودی و کمک‌کنندگان مالی یهودی در امریکا وابسته شوند را کسب کند با این حال، شانس او برای رسیدن به حد نصاب ۱۳ سناتور بالا نیست.”

در همین حال، “زبیگنیو برژینسکی” مشاور امنیت ملی امریکا نیز در مصاحبه اخیر خود با بی‌اعتنایی و بی‌توجهی به ابراز نگرانی‌های “بنیامین نتانیاهو” نخست‌وزیر اسرائیل درباره توافق هسته‌ای واکنش نشان داده است. سایت امریکایی “نیوز باسترز” با اشاره به حضور او در برنامه تلویزیونی به مجری‌گری ” دیوید ایگناتیوس” سرمقاله‌نویس مشهور واشنگتن‌پست می‌نویسد:”برژینسکی کسی است که گفته شده بود به اوباما توصیه کرده در صورتی که جنگنده‌ای اسرائیلی قصد بمباران ایران را داشته باشد نیروی نظامی امریکا باید آن را ساقط نماید. او در پاسخ به پرسش مجری درباره مخالفت نتانیاهو با توافق با بی‌اعتنایی برخورد کرد. از نظر او نتانیاهو فرد مهمی نیست برژینسکی بر این باور است که نتانیاهو شاید بتواند برای نمایندگان کنگره امریکا فردی سرگرم‌کننده باشد اما برای اسرائیل رهبر خوبی نیست. برژینسکی در ادامه افزود:”من فکر نمی‌کنم او فرد خیلی مهمی باشد. او زیاد مبالغه می‌کند و فکر نمی‌کنم که اسرائیل از او نفعی حاصلش شود.”

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس