تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴
هیچ دلیلی ندارد در سطح اروگوئه و سوئد و دانمارک نباشیم

کارلوس کی روش که چند ماه پیش بدنبال اختلاف با کارفرمایان خود از سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران کناره گیری کرد و بعد در یک چرخش ۱۸۰ درجه ای سرمربی ایران باقی ماند، بسیار آرام به نظر می رسد.

به گزارش “گذار خبر”، او از اینکه تیمش این تلاطمات را از سرگذراند و همچون یک واحد، تحت تاثیر فشارهای نامشخصی که پیشرفت تیم ملی ایران را از زمان سرمربیگری او در سال ۲۰۱۱ تهدید می کرد، قرار نگرفت، خشنود است.

اسپورت ۳۶۰ در ادامه نوشت: کی روش مشهورترین فرد در فوتبال ایران است. افرادی مثل سردار آزمون، اشکان دژاگه و آندرانیک تیموریان از محبوبیت فوق العاده ای برخوردارند، اما کی روش به یک قهرمان تبدیل شده است.

در سفر اخیر او به بنگلور که تیم ایران در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ مقابل هند بازی کرد، هواداران در اطراف او جمع شدند. برخی برای او گل خریدند و از تصمیم او در مورد ادامه همکاری با ایران تشکر کردند. سایرین برای گرفتن عکس یادگاری با این مربی ۶۲ ساله که آنها را ناامید نکرد، به دنبال او به هتل تیم و زمین فوتبال رفتند.

کارلوس کی روش متوجه فشاری که برای صعود به جام جهانی بر شانه های خود احساس می کند، هست.

هیچ کشوری مانند ایران تعصب به فوتبال ندارد

وی در گفت و گو با پایگاه خبری اسپورت ۳۶۰ گفت: شور و شوق فوتبال در بین ایرانی ها بی نظیر است. هیچ کشوری مانند ایران چنین تعصب و عشقی به فوتبال ندارد.

وی گفت: تکرار آنچه ما در سال ۲۰۱۴ انجام دادیم بسیار دشوار است. این کار بسیار بسیار سخت است. اما به همین خاطر باید سخت تر از قبل کار کنیم.

ایران بعد از شروع کند در این مرحله از رقابتهای مقدماتی جام جهانی و تساوی یک بر یک مقابل ترکمنستان، اکنون بخت صدرنشینی گروه دی محسوب می شود. تیم ایران مقابل گوام و هند به پیروزی های پی در پی دست یافت.

کی روش گفت: تمام بازیها با هم متفاوت هستند. بازی ترکمنستان در پایان فصل بود که برای هر دو تیم بسیار غریب بود. آنها با شیوه عالی وارد شدند و به علت اشتباهات ما گل زدند. مقابل گوام ما در خانه بازی می کردیم بنابراین باید بازی و سبک بازی خود را برآنها دیکته می کردیم.

وی در مورد بازی با هند نیز گفت: هند با بازی هجومی خود ما را شگفت زده کردند. بعد از یک شروع سخت در نیمه اول ما خودمان را جمع کردیم و در نیمه دوم تغییر استراتژی دادیم و نتیجه گرفتیم.

ایران روز پنجشنبه در مسقط به مصاف تیم عمان می رود. انتظار می رود این دیدار سخت ترین بازی آنها تا این مرحله باشد، اما کی روش می داند آزمون واقعی مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی شروع می شود که با تیم های قدرتمند آسیا روبرو می شوند.

ایران در رده ۳۹ جدول رده بندی فیفا در صدر قاره آسیا ایستاده است، هرچند کی روش هیچ وهمی در مورد اینکه تیم های واقعی صدر آسیا کدام هستند، ندارد. او معتقد است که ژاپن، کره جنوبی و استرالیا به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه راه می یابند و بقیه تیم ها باید برای سهمیه چهارم آسیا بجنگند.
رقبای ایران برای تصاحب این سهمیه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، ازبکستان و چین هستند.

رده‌بندی فیفا مفهومی ندارد

کی روش گفت: رده بندی فیفا فقط یک رده بندی است و مفهومی بیش از این ندارد. اما موقعیت ما در مقایسه با سایر کشورها فرایند پیشرفت را منعکس نمی کند. کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی و استرالیا به علت ظرفیت هایی که دارند در موقعیت بهتری هستند.

وی افزود: صدرنشینی آسیا خوب است و ما ترجیح می دهیم بهترین تیم آسیا باشیم، اما با این واقعیت روبرو هستیم و معتقدیم که باید کارهای دیگری انجام دهیم تا این موقعیت را حفظ کنیم و قویتر شویم.
سرمربی تیم ملی ایران گفت: بازیکنان زیادی از استرالیا، ژاپن و کره جنوبی در اروپا شاغل هستند که این امر مزیتی برای آنهاست. اما یک نکته مسلم است و آن اینکه آنها ۹۰ دقیقه با ما هستند و ما زندگی را برای آنها سخت می کنیم. در زمین بازی فقط و ما آنها هستیم.

ایران به علت این تحریم ها نتوانست به وجوه فیفا و ای اف سی دسترسی پیدا کند؛ از جمله سهم آنها از جام جهانی ۲۰۱۸ و به علت محدودیت انتقال پول، فدراسیون در برگزاری بازی های بین المللی دوستانه با مشکل مواجه شد. حتی باشگاههای این کشور به علت ممنوعیت نقل و انتقالات بانکی قادر به استخدام مربی خارجی نبودند؛ امری که در توسعه فوتبال ایران به شدت مانع ایجاد کرد.

اما این تحریم ها اکنون برداشته شده است و امید تازه ای در تهران بوجود آمده است. برآورد می شود فیفا و ای اف سی تا ۱۰ میلیون دلار به ایران بدهکارند. کی روش اکنون نسبت به آینده خوشبین است.
وی گفت: اکنون امید زیادی هست و خیلی مثبت است. ما باید سرمایه گذاری زیادی در پیشرفت جوانان و زیرساخت ها انجام دهیم.

بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ که به خاطر عملکرد سرسختانه تیم ایران مقابل آرژانتین به یاد می ماند، ایران در حال گذر از یک مرحله انتقالی است که طی آن بازیکنان قدیمی جای خود را به جوان ها داده اند. این انتقال تاکنون بدون مشکل بوده است و ایران در ۹ بازی از ۱۳ بازی خود بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به پیروزی دست یافته است. آنها در این دیدارها ۲۳ گل به ثمر رساندند و سردار آزمون مهاجم ۲۰ ساله ایران در صدر گلزنان ایران است.

جوانان روح تیم هستند

کی‌روش گفت: بازیکنان جوان روح تیم هستند. آنها به اشتیاق و آرزو و افتخار تیم ملی نیروی تازه ای بخشیدند. این انتقال جنبش استراتژیک آینده فوتبال ایران است. شما باید به این باور برسید که کار درست را برای تیم انجام می دهید و این کار درستی برای آینده است و به خودتان و بازیکنان تان اعتماد پیدا می کنید.

این نگرشی است که نمایانگر تیم ایران از با تجربه ترین بازیکن شامل تیموریان تا جوانترین آنها مثل آزمون و دژاگه است و از نظر کی روش آنها بسیار انگیزه بخش باشند.

دلیلی ندارد در سطح اروگوئه و سوئد و دانمارک نباشیم

کی روش در پایان گفت: چالش ایران نه فقط تبدیل شدن به یکی از بهترین تیم های آسیا، بلکه قابلیت رقابت با برخی از بهترین تیم های اروپا است؛ نه در سطح آلمان، فرانسه، آرژانتین یا برزیل. اما هیچ دلیلی ندارد که ایران تیمی در سطح سوئد، دانمارک، یونان و اروگوئه نباشد. چالش ما در ۱۰ سال آینده باید امر خواهد بود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس