تاریخ انتشار: ۰۸ خرد ۱۳۹۵

– رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور
گفت: کشور فاقد برنامه جامع و مشترک در زمینه تهدیدات زیستی است و ناهماهنگی بین دستگاه ها در این زمینه نیز زیاد که این موضوع به عنوان یک چالش به شمار می آید.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی، سردار غلامرضا جلالی این موضوع را موضوعی چالشی عنوان کرد و گفت: تجارب عمده در این زمینه کم وبه صورت آزمون و خطاست که سامان یافته هم نیست. وی اضافه کرد: سامانه رصد و پایش تشخیص تهدید در کشور به صورت جامع به شکلی که بتواند تهدیدات امروز زیستی علیه کشور را تشخیص دهد یا کم و یا ناقص است.
این مقام مسئول پدافند غیر عامل ادامه داد: ‌ضعف در نیروهای تخصصی در این حوزه بیشتر مربوط به ضعف تشخیص در سامانه مدیریت بحران زیستی است که به سیستم بومی و یکپارچه پدافند زیستی در کشور نیاز داریم.
جلالی گفت: دشمنان، راهبردی را به نام smart power (قدرت هوشمند) برای بهره گیری ازهمه مولفه های قدرت ملی علیه کشور مقابل تعریف کرده اند ازهمین منظر با توجه به آنکه آمریکایی ها سرمایه گذاری زیادی درحوزه زیست و تهدیدات زیستی انجام داده اند می توان تهدیدات زیستی را هم جزو مولفه های قدرت دشمن فرض کرد.

* ضرورت های پدافند زیستی
وی با اشاره به ضرورت های پدافند زیستی تصریح کرد: قوانین بین المللی، حوزه بازدارندگی شان را ازدست داده اند ویا فناوری ها به اندازه ای پیشرفت کرده اند که پیدا کردن فاعل در تهدیدات زیستی کمی مشکل است؛ تهدیدات این حوزه با زمان، شکل می گیرد و با افزایش قدرت آسیب رسانی عوامل زیستی به انسان، می تواند حوزه زیست را در برگیرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گسترش حوزه تهدیدات زیستی را بحثی جدی خواند و افزود: دشمنان این حوزه را جزو مؤلفه قدرت خود می دانند و درگزارشات غیررسمی (غیررسمی بودن به دلیل آنکه فاعل بودن در تهدیدات بیولوژیک بازتاب اجتماعی وسیاسی زیادی دردنیا دارد ومعمولاً مهاجم در فضای تهدیدات بیولوژیک با فعل مجهول بکار می رود) امکانات و ابزار بسیار زیادی تولید کرده اند و بسیاری از آزمایشگاه هایی که سلاح های زیستی و ویروسی تولید می کنند در اختیار آمریکایی هاست.
جلالی تاکید کرد: سرمایه گذاری زیاد کشورهای غربی در این حوزه و نیزبرخی کشورهای عربی در حوزه تحقیقات وتولید بعضی از موارد زیستی باید به صورت جدی مورد توجه قرارگیرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، ادامه داد: تجربه بکارگیری عوامل زیستی علیه جمهوری اسلامی در حوادث مختلف تابحال هم در دفاع مقدس و هم بعد از آن به صورت محدود و مشخص و اخیراً هم برای عوامل ترور رهبران درکشورهای مختلف دنیا ازجمله یاسرعرفات و چاوز و برخی از فرماندهان و شورای دفاع برخی کشورهای همسایه و جاهای دیگر استفاده شده است و نشان می دهد که باید به این موضوع توجه شود.

*توان تکنولوژی و نظامی دشمن
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه توان تکنولوژی و نظامی دشمن از جمله برخی کشورهای عربی در این زمینه زیاد شده است؛ گفت: تحقیقات نشان می دهد که در این حوزه اتفاقاتی ممکن است در آینده رخ دهد، چالش هایی در فضای زیستی به صورت عمده وجود دارد اولین نکته این است که ادبیات مشترک به صورت مشخص برای حوزه زیستی یا کم است یا ناقص است.

**تقسیم بندی تهدیدات زیستی
جلالی تهدیدات زیستی را به سه دسته تقسیم کرد و افزود:‌ تهدیدات طبیعی محیط زیستی به زمانی مربوط می شود که تولید و توسعه عوامل بیماری زا بر اساس عوامل طبیعی و فرآیندهای طبیعی شکل می گیرد و انسان هم در آن دخالتی ندارد.
وی دومین دسته را تهدیدات تروریستی زیست برشمرد وافزود: گروه های براندازانه یا تروریستی این تهدید را با تفکر تروریستی وبا استفاده ازعوامل زیستی برای رسیدن به اهدافشان انتخاب می کنند و باعث بروز ترس ووحشت در مردم می شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، تهدیدات جنگ زیستی ناشی از کشور متخاصم را از نوع سوم تهدیدات بیان کرد و ادامه داد: با این نوع تهدیدات، کشورهایی علیه کشوری دیگر اقدام زیستی انجام می دهند. تهدیدات در این زمینه را می توان به منشاء تهدید، عامل تهدید، سطح خطر، پیامد و سطح مقابله تقسیم کرد.
جلالی، منشاء تروریسم زیستی را تهدید تروریسم گروهی یا دولتی وعوامل ثابت برشمرد و گفت: این تروریسم سطح امنیت عمومی را تهدید می کند و برهم زدن ثبات اجتماعی و ترساندن مردم جزو اهداف آن است.
وی تاکید کرد: سطح سوم عوامل زیستی؛ عوامل ثابت و سطح خطر سطح امنیت ملی است ومی تواند امنیت ملی را خدشه دار کند و رویکرد آن پدافند زیستی است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، اظهار کرد: حوزه ای که در قالب پدافند زیستی تبیین می شود این دسته از تهدیدات را شامل می شود لذا در پدافند زیستی آن دسته از تهدیدات، رصد، پایش و کنترل می شود که منشاء آن یک کشور است و سطح آن امنیت ملی کشور را در این حوزه تهدید می کند.
سردار جلالی گفت: عوامل تهدید می توانند ویروس ها ، سموم ، باکتری ها ،پریون ها یا قارچ ها باشند که می توانند درحوزه های مختلفی شکل بگیرند و دنبال شوند.
وی اولویت های تشخیص تهدید را موضوعاتی همچون ویروس های ناشی از تغییرات طبیعی، عوامل زیستی نو ترکیب وعوامل زیستی جدید ومصنوعی عنوان کرد و افزود: زمانی که موضوع دشمن مطرح می شود منظور استراتژی های دشمن و سناریوی تهدید است که می تواند کشور را در بر گیرد.
جلالی ویژگی های جنگ زیستی را سلاح زیستی، منشاء تهدید در سطح کشور و سطح تولید خطر در سطح امنیت ملی بیان کرد.

* گام های اساسی در پدافند زیستی
جلالی در بخش دیگری از سخنانش ، تهدید شناسی ، محیط شناسی تهدید ، عملیات پدافند زیستی ، امداد و نجات و درمان ، عملیات انتظامی ، رفع آلودگی ، ردیابی و تعاقب زیستی تهدید و ارزیابی و مستند سازی را از گام های اساسی در پدافند زیستی عنوان کرد.
جلالی ساخت دارو و واکسن؛ تولید دارو، سرم و فرآورده های خونی را به عنوان یکی دیگر از این گام ها عنوان کرد و گفت: دسته بندی تهدید از نظر میزان خطر که چقدر کشندگی دارد ونیز ارتقای قدرت تحقیق و توسعه در تولید هم می تواند مهم باشد.
وی ادامه داد: براین اساس باید فهرست نیازهای دارویی و واکسن و فرآورده های خونی کشور بر اساس میزان و کیفیت تهدیدات و ویروس ها و سطح خطر و میزان و اندازه اپیدمی (همه گیری) و سایر دلایل تهیه شود، مساله قدرت ظرفیت تولید واکسن یک عنصر اساسی در دفاع درکشور در برابر تهدیدات زیستی است وما باید در تولیدات واکسن و دارو و پدتن خودکفا باشیم.
اجتمام**۹۱۳۶**۱۷۷۶

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس