تاریخ انتشار: ۲۶ اسف ۱۳۹۴

در حالی که در نخستین روز کاری سال قیمت دلار در بازار ۳۴۰۰ تومان تعیین شد در اواسط تابستان تا ۳۲۲۰ تومان نیز پایین آمد و ۲۱ دیماه به بالاترین قیمت خود یعنی ۳۶۹۰ تومان رسید.

به گزارش “گذارنیوز”  سال ۱۳۹۴ سال پر فراز و نشیبی برای اقتصاد ایران بود و بازارهای مالی روزهای متفاوتی را نسبت به دیگر بازارها تجربه کردند که به اعتقاد کارشناسان دلیل اصلی این فراز و نشیب ها حصول توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ و لغو تحریم های اقتصادی بود.

دامنه ۴۷۰ تومانی نوسانات دلار

بازار ارز یکی از بازارهایی بود که در سال ۹۴ روزهای متفاوتی را تجربه کرد. در حالی که در نخستین روز کاری سال قیمت دلار در بازار ۳۴۰۰ تومان تعیین شد در اواسط تابستان تا ۳۲۲۰ تومان نیز پایین آمد و ۲۱ دیماه به بالاترین قیمت خود یعنی ۳۶۹۰ تومان رسید.

دامنه نوسانات دلار در سال جاری در شرایطی ۴۷۰ تومان بود که این روزها علی رغم افزایش تقاضا برای خرید دلار در بازار روزهای کم نوسانی را تجربه می کند و قیمت دلار در بازار به ۳۴۱۵ تومان رسیده است که نشان دهنده افزایش ۱۵ تومانی قیمت دلار در سال جاری است.

اما بر خلاف دلار که در یکسال اخیر تنها ۱۵ تومان افزایش یافته است یورو شرایط متفاوت تری را تجربه کرده است. به طوری که در نخستین روزگاری سال ۹۴ قیمت این ارز اروپایی ۳۶۰۰ تومان بود اما هم اکنون نرخ آن به ۳۷۷۰ تومان رسیده است که نشان دهنده افزایش ۱۷۰ تومانی این ارز است.

اما بر خلاف دلار و یورو که روند افزایشی در بازار داشتند پوند انگلیس روند نزولی را تجربه کرد. به طوری که از ۵۱۵۰ تومان در نخستین روز کاری سال به ۴۹۲۰ تومان در پایان سال رسید.

حرکت سکه در مسیر دلار

بررسی ها نشان می دهد در سال ۹۴ سکه نیز همانند دلار در مسیر صعود قرار داشت و در حالی که سال را در کانال ۹۰۰ هزار تومان آغاز کرده بود در نهایت یک کانال بالاتر آمده و با قیمتی بالاتر از یک میلیون تومان به استقبال سال جدید رفته است.

بر همین اساس قیمت سکه تمام بهار آزادی در نخستین روز سال ۹۳۳ هزار تومان به فروش رسید و قیمت آن هم اکنون به یک میلیون و ۶ هزار تومان رسیده است که نشاندهنده افزایش ۷۳ هزار تومانی قیمت سکه در یکسال اخیر بوده است.

بررسی ها نشان می دهد سکه در سال جاری در اواسط تابستان و هم زمان با کاهش قیمت دلار و همچنین قیمت جهانی طلا تا ۸۵۶ هزار تومان نیز کاهش یافته و در روزهای پایانی سال به واسطه افزایش تقاضا در بازار تا یک میلیون و ۱۳ هزار تومان نیز افزایش یافته است.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس