تاریخ انتشار: ۱۲ اسف ۱۳۹۳

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با انتقاد از کارشکنی‌هایی که از تریبون مجلس علیه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای صورت می‌گیرد، گفت: در شرایطی که ما با فشار بین‌المللی مواجهیم، متأسفانه فشار داخلی بیش از فشار خارجی‌هاست. به گزارش گذارنیوز آیت الله هاشمی رفسنجانی در همایش ملی توسعه پایدار و متوازن و منطقه ای که صبح امروز در محل […]

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با انتقاد از کارشکنی‌هایی که از تریبون مجلس علیه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای صورت می‌گیرد، گفت: در شرایطی که ما با فشار بین‌المللی مواجهیم، متأسفانه فشار داخلی بیش از فشار خارجی‌هاست.

رفسنجانی

به گزارش گذارنیوز آیت الله هاشمی رفسنجانی در همایش ملی توسعه پایدار و متوازن و منطقه ای که صبح امروز در محل وزارت کشور برگزار شد بیان کرد: مسئله توازن منطقه ای، توسعه دانش محور و توسعه ای که شما دنبال آن هستید خوشبختانه در این سال ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن پرداخته شده و این اسناد را به رهبری فرستادیم و همه اصول آن آماده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آمایش سرزمینی تصریح کرد: آمایش سرزمینی با دقت در کمیسیون زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شده و می دانیم که ایران نیرومند از منابع طبیعی و انسانی است.

وی با اشاره به سند چشم انداز ۲۰ ساله گفت: پیش از این سند چشم انداز ۲۰ ساله را نوشتیم که این آلترناتیو برنامه تمدن بزرگ اسلامی بود که در دولت سازندگی آن را طراحی و بر روی آن کار کردیم و مقام معظم رهبری نیز که این مسئله پیش از این در ذهنشان بود اسمش را حیات طیبه گذاشتند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در برنامه چشم انداز ۲۰ ساله به جای اینکه از بالا فرمان دهیم مسائل را از پایین بررسی کردیم و از فرمانداران و استانداران خواستیم منطقه خود را بر اساس امکانات و نیازها، ظرفیت، منابع و موانعی که دارند بررسی کرده و برای ما بفرستند تا به جمع بندی و تصمیم گیری برسیم.

وی گفت: در سازمان برنامه بخشی برای مطالعه بر روی سند چشم انداز ۲۰ ساله داشتیم و آن را تکمیل کردیم و اکنون این اسناد در سازمان برنامه و بودجه موجود است اما برای اجرای آن دولت ما به پایان رسید و نتوانستیم آن را اجرا کنیم و بعد از دولت سازندگی هم اجرا نشد.

آیت الله هاشمی با بیان اینکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام به این فکر افتادیم که چشم انداز توسعه را تهیه کنیم و به عنوان سند بالادستی کار مسوولان کشور ، به کار بریم گفت: با رهبری این موضوع را مطرح کردیم و ایشان نیز تأیید کردند و بر اساس آن برنامه چهار ساله نوشته شد که برنامه عملیاتی خوبی بود اما متأسفانه دولت وقت عقیده ای به آن نداشت و انجام نشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در پایان برنامه گزارشی که از دیوان محاسبات از جاهای مختلف آمد معلوم شد ۲۳ درصد آن انجام شده است که اگر همین طوری هم پیش می رفت مردم  ۲۰ درصد برنامه چهار ساله را انجام می دادند بنابراین آن فرصت رفت و اما این برنامه هنوز موجود است و در این مدت باقی مانده می توانید مباحث آن را پیگیری و به سرانجام برسانید.

آیت الله هاشمی در ادامه با اشاره به بررسی آمایش سرزمینی گفت: این موضوع را بررسی کردیم که در سال ۹۰ رهبری مباحث آن را اعلام کردند و ما در ساحل خلیج فارس تا مرز پاکستان را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم بزرگترین تمدن را با زیربنا و روبنا نفتی، گاز و دریا می توانیم داشته باشیم و هزاران محصول در بهترین شرایط ارزان ترین مواد که به همراه آن اشتغال عظیم را در پی دارد دنبال کنیم.

وی تأکید کرد: به همه کشور هم معلوم کردیم که چه کارهایی باید در اولویتشان باشد و این اسناد به صورت آماده در اختیار شماست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بررسی مبحث دانش بنیان تأکید کرد: در گذشته معمولاً از مواد و ماشین آلات بیشتر استفاده می کردیم و نیروی انسانی نقش کمی داشت به همین دلیل بهره وری در کشور ضعیف بود لذا با محاسباتی که در زمان دولت سازندگی کردیم معلوم شد ۲٫۵ درصد از رشد اقتصادی سالانه را می توانیم با بهره وری تعیین کنیم و این ادعا نیست.

وی یادآور شد: با ۸ درصد رشدی که تعیین کردیم ۲٫۵ درصد آن از بهره وری بدست آمد که اگر همان اجرا و عملی می شد اکنون به نقطه ای که در چشم انداز تعیین شد تا پایان سال ۱۴۰۴ می توانستیم مقام نخست را در همه ابعاد توسعه در کشور داشته باشیم.

هاشمی گفت: تأسف می خورم به دلیل عدم توجه به سند چشم انداز ۲۰ ساله از آنجایی که بودیم  هم عقب ماندیم و کشورهایی مانند ترکیه، عربستان و… پیشرفت کردند.

وی با بیان اینکه مسئله دانش بنیان یک مسئله خیالی نیست گفت: میلیون ها فارغ التحصیل در کشور داریم که در بین آنها دانشمندانی وجود دارند که می توان از وجود آنها در همه ابعاد توسعه نیروی متخصص در کشور استفاده کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان اینکه متأسفانه همدلی بین مردم ما به هر دلیلی کم شده است افزود: همدلی مردم برای ما خیلی مهم است اما متأسفانه آسیب دیده است. خودتان می دانید در مهمترین پروژه دولت که می خواهند مشکلات خارجی را حل کنند تیم مذاکره کننده که همواره مورد حمایت رهبری است و دائماً تکرار می کنند که با برنامه رهبری پیش می رویم؛ این دلواپسان چه می کنند آنها با نتانیاهو همزبانی می کنند.نتانیاهویی که این روزها به سفر رفته و اوباما را تهدید می کند و در اینجا دلواپسان می گویند ما اسنادی را داریم که منتشر می کنیم من نمی دانم این اسنادی که می گویند چه سری است؟

وی افزود: طرف مذاکره کننده غربی هم شیطانند و آدم های ساده ای نیستند اما تیم مذاکره کننده ما تمام تلاش خود را برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات انجام می دهد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: به جای اینکه در فرودگاه تیم مذاکره کننده را مورد استقبال قرار دهند دلواپسان ما چیزی می گویند که نباید بگویند این طور که نمی شود.

وی اظهار داشت: تریبون مجلس باز است و هزاران نفر از مردم این سخنان را می شنوند و ممکن است برخی این دروغ ها را باور کنند بنابراین این حرف ها مزاحم کار است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان داشت: بخشی از راه حل این مشکل بر عهده حاکمیت است. استانداران هم می توانند. اما این مشکل ملی است و بیشتر از اینها مسائلی وجود دارد که بعضی نیروهای حفاظت با آنها همراهی می کنند و پشتوانه آنها هستند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: ما بعد از جنگ اینگونه مشکلات را نداشتیم. انتقاداتی که در مجلس می شود کمک کار است اما باید سازنده باشد. برخی اختلاف ها سیاسی است که مطرح می شود اما دیگر نباید کارشکنی کرد. اکنون که ما با فشار بین المللی مواجه ایم می بینید که فشار داخلی بیشتر از خارجی شده است.

وی گفت: این ملت آن ملتی نیست که انقلاب کرد این ملت آن ملتی نیست که این همه شهید داد. خیلی ها آسان آمدند و یک جایی گیرشان آمد و حالا این حرف ها را می زنند. این یکی از مشکلات پیش روی ماست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: وظیفه حکومت و مراکز قدرت مراقبت و انجام مسئولیت است. دیگران هم اگر حرف منطقی دارند بزنند جواب هم باید بگیرند. اما این فضا باید فضای انتقاد سازنده باشد. چرا که فضای تخریب دشمنی و کینه می آورد و طرف را از کار کردن مأیوس می کند و ضرری برای عموم جامعه است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به وجود فساد در کشور گفت: ما می بینیم که در مقابل چه فسادهایی چه شخصیت های بزرگی سکوت کردند اما حالا در برابر این مسائل که برای  حفظ کشور و ارتباط جهانی و عادی کردن ارتباطات و حفظ موقعیت تحصیل مردم انجام می شود چه می کنند؟

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح این سوال که کدام دانشگاه می تواند تحت سانسور شدید و تهدید دست به ابتکار زده و رشد کند گفت: فضایی که می تواند سازنده باشد و دانش و ترقی بیاورد فضایی است که انسان در آن آزاد باشد. در زمان پیامبر (ص) زمانی که حضرت محمد نکته ای را گوشزد می کرد مخالفان آن می گفتند این وحی است یا نظر شخصی که اگر نظر شخصی بود قبول نمی کردند ما هم اکنون هم این مشکلات را با دنیا داریم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی خطاب به استانداران گفت: محیط دانشگاه را آزاد بگذارید و در محیط خود تحت تأثیر تندروها و نهادهایی که می خواهند به شما زور بگویند قرار نگیرید. محیطی سالم و آزاد درست کنید. بحث و حرف باشد اما با زبان نرم و زبان دوستی. نمی خواهیم که یکدیگر را تخریب کنیم باید مردم را هدایت کنیم.

وی تأکید کرد: آنهایی که می بینید مزاحم دولت شدند آدم هایی هستند که هیچ سهمی در مبارزه نداشته و تازه پیدا شده اند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی فقط با تکیه بر مردم و قدرت مردم توانست پیروز شود لذا رژیم پهلوی همه گونه حمایتی را از شرق و غرب منطقه دارا بود اما مورد اقبال مردم واقع نشد.

وی ادامه داد:جمهوری اسلامی تنها با داشتن مردم توانست پیروز شود و اکثریت قاطع مردم با امام بودند. وقتی امام راحل علم مبارزه را برافراشتند مردم با محبت و همدلی به میدان آمدند و انقلاب به وقوع پیوست.

وی با اشاره به جنبش های مسلحانه بعد از انقلاب اسلامی گفت: در زمان وقوع جنبش های مسلحانه مردم و جوانان ما که در نهادها مستقر شدند با جنبش هایی که از پیش برنامه ریزی شده بود مبارزه کردند و در جنگ نیز مردم بودند که به میدان آمدند و بهترین نتیجه را گرفتند و ما از لحاظ نظامی پیروز شدیم و در سازمان ملل نیز به نفع ایران رأی دادند و صدام را متجاوز خواندند و زمانی که جنگ تمام شد امام راحل که مشعل راه همه ما بودند انقلاب را رهبری کردند و بعد از درگذشت ایشان هم باز مردم در میدان ماندند و توانستیم خسارات بعد از جنگ را ترمیم کنیم.

آیت الله هاشمی افزود: حضور مردم در صورتی است که جنبش های مسلحانه ای در کشورهای اسلامی رخ داده شرایط شان به گونه ای است که برخی از این کشورها در آرزوی بازگشت دولت های مستبد خود بودند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وضعیت کنونی ما اکنون بهتر از شرایط بعد از جنگ است تصریح کرد: بعد از جنگ تحمیلی چند ساعت در شبانه روز بیشتر برق نداشتیم و صنایع مهم کشور نوبتی کار می کردند. آب به اندازه کافی نبود و شهرهای مان تخریب شده بود و امکانات کافی نداشت.

وی گفت: از لحاظ بودجه در سال ۶۷، ۵۱ درصد کسری بودجه در دولت داشتیم و از لحاظ ارزی یک میلیارد دلار ارز داشتیم و ۱۲ میلیارد دلار سررسید کالاهای ضروری از سال های قبل بود و پالایشگاه ها و مراکز تولیدی ما با مشکلاتی مواجه بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه در زمان بعد از جنگ هم تحریم بودیم اما نه امثال الان گفت: در آن شرایط که کار را شروع کردیم باور نداشتیم که می توانیم انجام دهیم به صورتی که وقتی از مجلس به دولت آمدم نمایندگان به من گفتند چرا از جایی که سوال کننده بودید دارید به جایی می روید که پاسخگو باشید و من گفتم اگر من نروم چه کسی برود و امام به من این پیشنهاد را دادند و من هم قبول کردم لذا عقیده داشتم که می شود.

وی تأکید کرد: عمده مسئله این است که ملت ما متحد و همدل بودند و اگر اختلاف جزئی هم در کارها بود این شیرینی زندگی سیاسی است به خاطر اینکه مشکل داخلی و مردم نداشتیم و مردم به ما اعتماد داشتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در ۵ سال مجلس بودجه ما ۱۳۵ دلار بود که با توجه به شرایط آن زمان که صادرات رونقی نداشت ما باید این بودجه را صرف امور می کردیم و ۹۵ میلیارد در ۵ سال هزینه کردیم که مستحضرید که سازندگی چقدر وسیع بود لذا در همه زمینه ها ورود کرده و شهرها را آباد کردیم.

وی با اشاره به مشکل اشتغال در زمان دولت سازندگی افزود: اشتغال مصیبت آن روز ما بود و ۱۶ درصد بیکاری رسمی داشتیم اما وقتی که دولت سازندگی به پایان رسید به ۹ درصد کاهش یافته بود و آرام آرام همه چیز به تدریج حل شد.

آیت الله هاشمی خطاب به مسئولان وزارت کشور بیان کرد: سیاستی که در توسعه متوازن و پایدارتان با تکیه بر مردم اتخاذ کردید کاملاً عملی است.

وی با اشاره به شرایط استان ها در حال حاضر که از امکانات متعددی برخوردارند اکنون در استان ها امکانات آب، برق، گاز و دانشگاه مهیا است البته قبول دارم که تحریم ها ضربه می زند اما با همین شرایط هم می توانیم برنامه سازندگی را انجام دهیم و از کسانی که در شهرستان ها امکانات مالی دارند در مدیریت ها کمک بگیرید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اختیارات استانداران کم است گفت: در زمان دولت سازندگی دست استانداران باز بود و تا این حد محدودیت برای آنها وجود نداشت.

وی همچنین با توجه به مشکل کم آبی در کشور گفت: در زمان دولت سازندگی هم ۱۰ سال خشکسالی داشتیم اما اکنون منابع زیرزمینی ما به خطر افتاده و با مصرف آبی که داریم با مشکل مواجه می شویم.

وی با اشاره به اینکه عمده مصرف آب صرف کشاورزی می شود گفت: چه لزومی دارد که محصولاتی که آب زیاد می خواهد در مناطق کم آب کاشت و برداشت شود ما می توانیم به سمت کشاورزی گلخانه ای برویم و امکانات لازم را نیز داریم.

**

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه به موضوع نقدینگی در کشور اشاره کرد و افزود: واقعیتی که وجود دارد این است که بانک ها منابع خود را تنها در جاهایی مصرف می کنند که سود بیشتری برای آنها داشته باشد اما یکی از کارهای مهم حاکمیت اختیار دادن به استانداران است تا آنها متوجه شوند که نقدینگی در کشور به کجا می رود. متأسفانه اتلاف منابع در کشور داریم و خودروسازان این روزها عزا گرفته اند که حرکت قطعه سازی که می توانست اشتغال ایجاد کند از سوی قطعه سازهای چینی به صورت SED تولید شده و اشتغال را از ما می گیرند.

وی ادامه داد: کارهایی که شما می توانید روی آن حساب کنید این است که با برنامه و مراقبت باشد. هم اکنون باید مشخص شود که ۷۰۰ هزار میلیارد نقدینگی شما که در بانک ها باید وجود داشته باشد و الان کجاست؟ چرا که این مقدار در جایی دیگر معنا ندارد و این باید پیدا شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به گفته های وزیر کشور مبنی بر افزایش اختیارات استانداری ها گفت: آقای رحمانی می گویند می توانیم در ۱۱ استان این موضوع را دنبال کنیم و با امکانات خود استان ها توسعه مطلوب را انجام دهیم اما این تازه شروع کار است. اگر واقعاً شما به این مطالعه رسیده اید که می توان با اختیار دادن به استانداری ها این توسعه را فراهم کرد انجام دهید و مدیریت کنید و بانک ها هم باید همراهی کنند و نیاز به کار جدید است تا تحولی ایجاد شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: مدیریت پولی و مالی لازم است و ما هزاران طرح علمی آزمایش شده از دانشجویان و استادان را به نتیجه رساندیم اما در مرحله مهندسی باقی مانده و اجرای نشده است باید در استان ها با برنامه ریزی و مهندسی لازم این طرح ها اجرایی کرده و تجاری سازی کنید.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی آماده است این امکانات را در اختیار شما بگذارد تا طرح ها را به انجام رسانده و پیاده سازی کنید. این مهم هم اشتغال و هم توسعه متوازن منطقه ای را ایجاد می کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه متأسفانه روستاهای ما خالی از سکنه شده اند تصریح کرد: در دوره سازندگی مجتمع های صنعتی از سوی جهاد سازندگی ایجاد شد که شما باید این مجتمع ها را تقویت و احیا کنید که این روزها شهرک های صنعتی خالی شدند و سرمایه هایشان از بین رفته است. می دانیم که این اتفاقات افتاده است و آنها را می بینیم. اگر اختیارر لازم وجود داشته باشد می توانند کارشان را انجام دهند. انجام دادن این کار احتیاج به برنامه خاص و گام های مهمی از جمله همدلی ملت دارد.

وی در ادامه به لزوم تعامل استان های کشور و اهمیت آن در توسعه مناطق اشاره کرد و افزود: برخی استان ها ضعیف و برخی قوی هستند. تعامل باید وجود داشته باشد تا هماهنگی در توسعه هم پیشروی کند و افراط و تفریطی وجود نداشته باشد. دولت می تواند از بودجه ملی استان های ضعیف را حمایت بیشتری کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بوروکراسی در نظام اداری را موضوعی نحس دانست و گفت: مردم برای یک کار کوچک باید بارها به یک اداره مراجعه کنند متأسفانه فساد هم به این دستگاه ها اضافه شده که نظام باید برای برطرف کردن آن فکری بکند. آنجایی که شما استانداران در مباحثی که مربوط به قدرت است مواظبت کنید و آنجایی که لازم نیست کارها را به مردم بسپارید. این حرکت حرکتی است که امام (ره) و رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اجرایی نشدن اصل ۴۴ قانون اساسی اشاره کرد و اظهار داشت: تفسیر اصل ۴۴ خواست رهبری بود و در زمان نوشتن قانون اساسی هم علمایی که آن را تصویب کردند بر این نکته که انفال را متعلق به دولت دانستند به این معنا که هر چیز عمومی به دولت بخشیده شد اما در بین آن آمده است اگر مشخص شود که دولتی کردن کارها اقتصاد را ضعیف می کند یا دولت را تبدیل به یک کارفرمای بزرگ می کند اعتبار ندارد که بر اساس آن واگذاری ها را تصویب کردیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: رهبری فرمودند ما از اصل ۴۴ انتظار انقلاب اقتصادی داشتیم اما اکنون می بینید چیزی دستمان نیامده است. اولین بمبی که در این اصل گسترده شد سهام عدالت بود هر کسی که می توانست سرمایه گذاری می کرد و برخی شرکت ها هم که می دیدند رقیب هایی برایشان تراشیده شده نمی توانستند کاری کنند. البته هم اکنون هم وجود دارد و حضرت آقا از آن هم پشتیبانی می کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به استانداران و وزیر کشور افزود: برخی کارها را به مردم واگذار کنید و دولت هم باید موانع را از سر راه بردارد. اگر هم اکنون شما تصمیم بگیرد خیلی بهتر از دوران جنگ می توانید کشور را با کمک مردم تبدیل به کارگاهی بزرگ کنید. استانداران هم می توانند با کمک و پول های مردم در استان های خود حسابی ویژه یا شرکتی عمومی تأسیس کنند تا بسیاری از نیازهای مردم را از طریق همین پول های ذخیره شده توسط خودشان برطرف کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شما استانداران باید به مطالبات مردم توجه کنید. صدا و سیما باید در اختیار شما باشد و توضیحات لازم را به مردم بدهید و از حرف هایی که می زنید دفاع کنید. این شرایط را فراهم کنید و حاکمیت هم باید کمک کند. دو سال دیگر که نزدیک به پایان عمر دولت یازدهم است می توانید چیزهای زیادی را برای عرضه داشته باشید. ان شاء الله اجتماع شما موثر باشد و کار خود را زودتر آغاز کنید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس