تاریخ انتشار: ۲۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مدیرعامل مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران گفت: برخوردی که با افراد افغان در هنگام به نمایش گذاشتن کشفیات قاچاق و برخی متهمان صورت گرفت، سلیقه‌ای بود و چنین رفتاری با افغان‌ها نهادینه شده نیست و باید با مسببان آن برخورد شود. علیرضا رجایی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: در موضوع دستگیری افراد بیگانه و به […]

[ad_1]

مدیرعامل مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران گفت: برخوردی که با افراد افغان در هنگام به نمایش گذاشتن کشفیات قاچاق و برخی متهمان صورت گرفت، سلیقه‌ای بود و چنین رفتاری با افغان‌ها نهادینه شده نیست و باید با مسببان آن برخورد شود.

علیرضا رجایی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: در موضوع دستگیری افراد بیگانه و به نمایش گذاشتن آنها کنار کالاهای قاچاق باید به این نکته توجه کرد که چنین برخوردی با اتباع بیگانه در ایران یک روال محسوب نمی‌شود و همواره در کشورمان تلاش شده که کرامت انسانی و حرمت اتباع بیگانه حفظ شود؛ آنها می‌توانند از خدمات عمومی مانند آموزش برخوردار شوند و شاهد همسفرگی مردم ایران و افغانستان هستیم.

وی با بیان اینکه ما در ایران برای اتباع بیگانه اردوگاه در نظر نگرفته‌ایم گفت: افغان‌ها می‌توانند در همه جای ایران زندگی کنند و تمام خدمات را دریافت کنند. در حال حاضر بیش از یک میلیون افغان مهاجر در کشورمان زندگی می‌کنند و سه میلیون افغان به صورت غیرمجاز در ایران سکونت دارند.

رئیس اسبق ستاد پشتیبانی افغانستان وزارت امور خارجه در ادامه گفت: دستورات اخیر مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بر حفظ حرمت انسانی و کرامت اتباع تاکید دارد و آنها بدون مدرک می‌توانند برای آموزش ثبت نام کنند.

وی با اشاره به برخورد کشورهایی مانند آلمان با مهاجران اظهار کرد: برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان تلاش می‌کنند که مهاجران را یا عودت دهند یا برسر آنها معامله کنند و به همین علت از ترکیه باج‌خواهی می کنند. ایران هیچ امتیازی از افغانستان بابت ارائه امکانات به افغان‌ها نگرفته است و ما حتی در دوران جنگ تحمیلی نیز از افغان‌ها میزبانی کردیم.

رجایی تاکید کرد: هر کشور مسلمان دیگری نیز باید چنین رفتار دیگری داشته باشد، این در حالی است که وزیر مهاجرت افغانستان در زمینه نحوه برخورد با اتباع بیگانه در شیراز داد و بیداد می‌کند، اما بی‌انصافی است که این همه خدمات ارائه شده به افغان‌ها با عمل ناشایست یک مامور فراموش شود.

رجایی اضافه کرد: ما برای بیمه، درمان و آموزش اتباع افغان هزینه می‌دهیم و زیبنده نیست که کشور همسایه ما به جای تشکر از اقدامات، ایران را تقبیح کند و به جای واکاوی و آسیب شناسی، حرکت یک مامور را در بوق و کرنا کند.

رئیس اسبق ستاد پشتیبانی افغانستان وزارت امور خارجه، با اشاره به عملکرد شبکه‌های اجتماعی اظهار کرد: شبکه‌های اجتماعی در زمینه برخورد ماموران با اتباع بیگانه در شیراز و به نمایش گذاشتن آنها دامن زدند. ما هم عمل صورت گرفته را تقبیح و با آن برخورد می‌کنیم. اعمال غیر انسانی چه در قبال افغان‌ها و چه در قبال ایرانی‌ها رخ دهد باید به آن رسیدگی شود. مسئولان افغانستان نیز به این موضوع توجه کنند که مشکلات درون خانواده را بیرون مطرح نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: اتباعی که بازداشت شده بودند در قفس نبودند بلکه نرده‌ای کنار آنها قرار داده شده بود که این کار نیز غیرحرفه‌ای بوده است.

وی گفت: برخورد صورت گرفته با اتباع بیگانه در شیراز باید پیگیری شود اما با جنجال کاری پیش نمی‌رود؛ اگر قصد داشتیم مهاجران را عودت دهیم ۱٫۵ میلیون مهاجر افغان را عودت داده بودیم.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس