تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴
آیت الله مکارم:

با مبالغه در مسئله برجام، سطح توقع مردم بالا رفته و دیگر بیکاری، بی مسکنی، مشکلات تحصیلات، مشکلات مسائل بهداشتی را نمی‌پسندند و در مقابل آن نمی‌توانیم کار کنیم.

به گزارش “گذارنیوز” و به نقل از ایلنا آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم با اشاره به مسئله برجام، اظهار داشت: بحمدالله برجام به ثمر نشست و کار قابل ملاحظه‌ای با زحمات فراوان و تلاش‌های مستمر انجام و پیروزی نصیب مردم کشور شد.

او ابراز داشت: در اینکه در برجام پیروز شدیم، جای شک و تردیدی نیست و برخی نباید بنشینند و منفی بافی کنند؛ اما دو مشکل پیش روی ماست که همه از جمله دولت مردان باید از آن بترسند.

این مرجع تقلید با تأکید بر عدم مبالغه و غلو در مسئله برجام، خاطرنشان ساخت: با مبالغه در مسئله برجام، سطح توقع مردم بالا رفته و دیگر بیکاری، بی‌مسکنی، مشکلات تحصیل، مشکلات مسائل بهداشتی و… را نمی‌پسندند و در مقابل آن نمی‌توانیم کار کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این مطلب که به یقین برای حل مشکلات زمان لازم است، تصریح کرد: مشکل دیگر مبالغه در برجام این است که غربی‌ها از این تعابیر سوء‌استفاده کرده و تحریم‌ها را عامل مشکلات در کشور می‌شمردند و برای برنامه‌های بعدی از این روش استفاده خواهند کرد.

این مفسر قرآن کریم گفت: باید اعتدال را رعایت و شاکر نعمات خدای متعال باشیم و در مقابل از افراط دوری کنیم.

این استاد درس خارج حوزه اظهار داشت: یکی از شکرانه‌های برجام این باید باشد که در مسائل مربوط به انتخابات در مقابل یکدیگر نایستاده و همدیگر را تخریب نکنیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه معیار باید عمل به قانون باشد، ابراز داشت: باید دست به دست یکدیگر داده، متحد باشیم و مشکلات را با مذاکره حل کنیم.

او در بخش دیگر سخنان خود به روایتی از امام حسن عسکری (ع) اشاره کرد و گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «مَنْ آنـَسَ بِاللّهِ إِسْتَوْحَشَ مِنَ النّاسِ/ کسى که با خدا مأنوس باشد، از مردم گریزان گردد».

این مرجع تقلید با بیان این مطلب که انسان در دنیا در معرض آفات و مشکلات قرار دارد، خاطرنشان ساخت: امروز در جهانی زندگی می‌کنیم که مشکلات بسیاری دارند، گرفتار مشکلات مادی و نا‌امنی می‌شویم و متأسفانه برخی در پی این مشکلات، احساس تنهایی کرده و بر اثر آن، دست به کارهای خلاف می‌زنند.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: در این راه، گاهی خودزنی و ناسپاسی کرده و در برخی موارد قصد خودکشی در آنان پیدا می‌شود که دلیل آن این است که خود را در مقابل مشکلات تنها می‌بینند.

این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: مسئله اعتقاد به خدا فقط آثار اخروی ندارد؛ بلکه در دنیا نیز آثار عجیبی به همراه خواهد داشت.

این استاد درس خارج حوزه با اشاره به آیه ۲۸ سوره رعد، گفت: خداوند متعال در این آیه فرموده است: «الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ/‌‌ همان کسانى که ایمان آورده‏اند و دل‌هایشان به یاد خدا آرام مى‏گیرد. آگاه باش که با یاد خدا دل‌ها آرامش مى‏یابد».

او در ادامه به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) اشاره و اظهار داشت: پیامبر (ص) فرمودند: «مَنْ خَرَجَ مِنْ ذُلِّ الْمَعْصِیَهِ إِلَى عِزِّ الطَّاعَهِ آنَسَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِغَیْرِ أَنِیسٍ وَ أَعَانَهُ بِغَیْرِ مَالٍ/ هر که از خوارى معصیت و نافرمانى خدا به عزّت اطاعت و فرمان‏برى خدا درآید، خدا مأنوس او می‌شود بدون آنکه انیسی داشته باشد، و او را یاری می‌دهد بدون مال و ابزار مادیّت»

آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: آرامش، اطمینان خاطر و عدم احساس تنهایی، هدیه ایمان به خدا در دنیا می‌باشد.

این مرجع تقلید در پایان ابراز داشت: انسان با احساس تنهایی، احساس ضعف می‌کند و وقتی احساس ضعف کرد، از نیروی باقی مانده خود نیز نمی‌تواند استفاده کند؛ اما انسانی که احساس تنهایی نکند، از نیروی خود استفاده کرده و مشکلات را پشت سر خواهد گذاشت.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس