تاریخ انتشار: ۲۸ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه ازن ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶ گفت: از زمان گرامیداشت روز جهانی ازن در سال گذشته، شاهد دگرگونی‌هایی در راستای حفاظت از محیط زیست بوده‌ایم و اکنون برنامه توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ را در اختیار داریم که رشدی فراگیر و عادلانه همراه […]

[ad_1]

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه ازن ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶ گفت: از زمان گرامیداشت روز جهانی ازن در سال گذشته، شاهد دگرگونی‌هایی در راستای حفاظت از محیط زیست بوده‌ایم و اکنون برنامه توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ را در اختیار داریم که رشدی فراگیر و عادلانه همراه آسایش و رفاه مردم و بهبودی سیاره‌مان را در بر دارد همچنین در مورد تغییرات اقلیمی، توافق پاریس نقطه عطف تاریخی در مسیر مشترکمان به سوی جهانی پایدار و امن به وجود آورد.

به گزارش ایسنا، بان کی مون، در این پیام افزود: اکنون باید اراده و خواسته‌مان را به عمل تبدیل کرده و با بهره‌برداری از ظرفیت پروتکل مونترال روند رو به ازدیاد گرمایش زمین در کوتاه‌مدت که تحت تاثیر رشد روز افزون مصرف هیدروفلوروکربن‌ها است را مهار کنیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان اینکه ماه آینده در رواندا دقیقاً فرصت چنین کاری فراهم است گفت: روندا جایی که هیات‌های اعزامی کشورهای عضو گرد هم می‌آیند تا تحت پروتکل مونترال بر سر حذف تدریجی هیدروفلوروکربن‌ها به توافقی جهانی دست‌ یابند.

بان کی مون بیان کرد: از سال‌های گذشته هیدروفلوروکربن‌ها به عنوان جایگزین موثر مواد مخدر لایه ازن به طور گسترده‌ای به خصوص در بخش تبرید و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار گرفت با این وجود، بررسی‌های علمی نشان داد علی رغم اینکه این دسته مواد خطر تخریب لایه ازن را تا حد زیادی کاهش داده‌اند در عین حال از اثر گاز گلخانه‌ای شدیدی برخوردارند.

بان کی مون گفت: با توجه به گسترش مصرف این نوع مواد تصمیم قاطعی نیاز است، درست به همان قاطعیت تصمیمی که لایه ازن را در مسیر بهبودی قرار داد.

دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن اشاره به اینکه حذف تدریجی هیدروفلوروکربن‌ها مزایای چشمگیری در پی دارد گفت: در صورت اجرا تا نیم درجه کاهش گرمایش جهانی تا پایان قرن حاضر را باعث می‌شود که پیشرفت بزرگی برای توافقنامه پاریس قلمداد می‌شود و همچنین می‌تواند به طور قابل توجهی باعث بهبود بهره‌وری انرژی در برخی از فناوری‌ها و مربدهای جایگزین گردد.

بان کی مون اظهار کرد: مشکل جهانی راه‌حل جهانی می‌طلبد. مطمئنم در این مسیر هر مانعی را می‌توان پشت سر گذاشت. همانطور که شاهد بودیم چطور به کارگیری پروتکل مونترال توسط کشورها باعث کاهش سالانه دو میلیون ابتلا به سرطان پوست شده و بسیاری را بیش از این از خطر آب مروارید چشم مصون داشته است.

بان کی مون با بیان اینکه می‌توانیم با به کارگیری سازوکار پروتکل مونترال برای حذف تدریجی هیدروفلوروکربن‌ها تلاش کنیم گفت: می‌توانیم با سایر تلاش‌های در حال انجام جهت کاهش دی اکسیدکربن و انتشار گازهای گلخانه‌ای تحت کنوانسیون تغییرات آب‌وهوا اقدام کنیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پایان تاکید کرد: در روز جهانی حفاظت از لایه ازن دستاوردهایمان را به خاطر آوریم و برای حفاظت بیشتر جو زمین متعهد شویم و همچنین با همکاری‌های یکدیگر می‌توانیم ضمن حفاظت از سیاره‌مان که تنها خانه ماست، جهانی سالم‌تر، امن‌تر و توام با خوشبختی و تساهل برای همه مردم جهان بنا نهیم.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس