تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی درباره شروط امریکایی‌ها برای واگذاری و نحوه استفاده از هواپیماهای مسافری در ایران گفت: موضوعی که به عنوان فروش هواپیما به ایران مطرح شده است، جدید نیست. این موضوع از ماه‌ها پیش و پس از تفاهمی که در حوزه هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ انجام شد مطرح بود. وی افزود: […]


به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی درباره شروط امریکایی‌ها برای واگذاری و نحوه استفاده از هواپیماهای مسافری در ایران گفت: موضوعی که به عنوان فروش هواپیما به ایران مطرح شده است، جدید نیست. این موضوع از ماه‌ها پیش و پس از تفاهمی که در حوزه هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ انجام شد مطرح بود.


وی افزود: اگر کشورهای غربی و اعضای ۱+۵ مطالبی درباره فروش هواپیما مطرح کنند از نظر ما بحث جدیدی نیست آنان در واقع تاخیر و عهدشکنی خودشان را و کاری را که باید در ماه‌های گذشته و شاید حدود یک سال پیش انجام می‌دادند اعلام می‌کنند.


قاسمی گفت: طبق توافقات آنان از همان روز توافق باید مجوز فروش هواپیما و دیگر همکاری‌ها با ما را صادر می‌کردند به همین علت من این موضوع را جدید نمی‌دانم و آنان جبران مافات می‌کنند و امور مربوط به واردات هواپیما اگر به خوبی پیش برود، همان کاری که باید زودتر انجام می‌دادند با تاخیر انجام می‌دهند.


وی گفت: البته وقتی میان دو شرکت با فعالیت در عرصه‌های مختلف مانند نساجی، خودرو یا فعالیت در عرصه‌های کشاورزی و صنعت قراردادی امضا می‌شود، میان آنان بده و بستان وجود دارد. اینها شرایطی فنی است که معمولا در همه قراردادها مطرح است.


سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال تاکید کرد:‌ اگر شروطی که این شرکت‌ها برای ما تعیین می‌کنند نفی استقلال یا دخالت در استقلال و حاکمیت ما باشد، قطعا پذیرفتنی نیست.


قاسمی افزود:‌ ایران تحت هیچ شرایطی با چنین قراردادها، تفاهمات یا موافقتنامه‌هایی همسو نخواهد شد و آن را اجرا نخواهد کرد.


وی درباره شرط آنان برای عرضه نکردن خدمات هواپیمای وارداتی به شخصیت‌های ایرانی که در فهرست تحریم‌ها قرار داده‌اند، گفت: درباره شرایط قرارداد و آنچه میان طرف ایرانی با شرکت‌های فرانسوی و آمریکایی ممکن است گفت‌وگو شده باشد، اطلاعات فنی و جزئی ندارم و نیز از شرط و شروط و شرایط قرارداد از اطلاعات کافی برخوردار نیستم.


قاسمی در عین حال تاکید کرد: قطعاً ما در معاملات و موافقتنامه‌هایی که ممکن است در خصوص تبادلات کالا یا فناوری‌ها با دیگر کشورها داشته باشیم، بر اساس عزت، حکمت و مصلحت خودمان و در چارچوب منافع جمهوری اسلامی ایران اقدام می‌کنیم.


وی که با خبرگزاری صداوسیما گفت‌وگو کرده است، گفت:‌ ما حاضر نیستیم تحت هر شرایطی که دیگران ممکن است تعیین کنند هر کاری را انجام دهیم؛ سابقه جمهوری اسلامی ایران نیز در بیش از سه دهه گذشته این را نشان می‌دهد که بسیاری از محدودیت‌ها و تحریم‌های ظالمانه را پذیرفته اما تن به خواسته‌های نابه‌حق دیگران نداده‌ایم.


قاسمی افزود: این سیاست کلی ماست و اطمینان می‌دهم که ما شرایطی را نخواهیم پذیرفت که با عزت، آبرو و حاکمیت ملی در تضاد باشد.منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

۰۰

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس