تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۴
بانک مرکزی گزارش داد:

نظام بانکداری طی هفت ماه نخست سالجاری ۱۸۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴٫۹۹۵ درصد رشد داشته که بخش خدمات بیشترین تسهیلات را دریافت کرده است.

به گزارش “گذارخبر”  نظام بانکی کشور در هفت ماه نخست سالجاری ۱۸۶ هزار و ۱۰۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات به بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و موارد متفرقه پرداخت کرده است.

در طی هفت ماه نخست سالجاری که تسهیلات پرداختی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴٫۹۹۵ درصد رشد داشته است، بیشترین میزان تسهیلات را به بخش خدمات و صنعت و معدن پرداخت کرده است که به ترتیب ۳۸٫۳ درصد به بخش خدمات و ۲۹٫۳ درصد به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته است.

با توجه به بررسی میزان تسهیلات پرداخت شده در ۴ سال اخیر می‌توان گفت که سالانه میزان تسهیلات پرداختی به بخش خدمات افزایش یافته و این در حالی است که تسهیلات پرداختی در این مدت به بخش صنعت و معدن، مسکن و ساختمان و متفرقه تضعیف شده است.

در این مدت به بخش کشاورزی ۹ درصد، مسکن و ساختمان ۱۰٫۷ درصد، بازرگانی ۱۲٫۷ درصد، خدمات ۳۸٫۳ درصد و متفرفه اندکی بیش از ۰ درصد از کل تسهیلات را به خود اختصاص داده‌اند که بیشترین سهم دریافت تسهیلات با ۶۲٫۴ درصد مربوط به تامین سرمایه در گردش است.

در رابطه با زیرمجموعه بخش‌های اقتصادی کشور باید گفت بعد از تامین سرمایه در گردش بیشترین میزان تسهیلات به ترتیب به ایجاد، خرید کالای شخصی، توسعه، خرید مسکن، سایر و تعمیر اختصاص یافته است.

نکته قابل توجه در بخش صنعت و معدن آن است که برای زیر مجموعه «تعمیر» تنها ۰٫۱ درصد به مبلغ ۶۹میلیارد تومان پرداخت شده است.

در قسمت بازرگانی بیشترین تسهیلات همچون دیگر قسمت‌ها بیشترین تسهیلات به عنوان تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است اما بعد از آن بیشتریت تسهیلات برای «سایر» مورد استفاده قرار گرفته است، در بخش خدمات نیز در رتبه دوم بیشترین تسهیلات به «خرید کالای شخصی» اختصاص یافته است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس