تاریخ انتشار: ۲۹ مرد ۱۳۹۴
ظریف و کری؛

ممکن است کمیته نوبل درباره شایستگی کری تردید کند چرا که او در زمان جنگ عراق و حمله نظامی امریکا از نیروهای امریکایی حمایت کرد.

آیا وزرای امور خارجه ایران و امریکا خواهند توانست جایزه صلح نوبل را در سال آینده میلادی دریافت کنند؟ این پرسشی است که “محمد المنشاوی” تحلیلگر سیاسی مصری در مقاله تازه خود در سایت اهرام آنلاین مطرح کرده است. این تحلیلگر مصری با اشاره به سوابق اجرایی “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران و “جان کری” همتای امریکایی او اشاره می کند که هر یک از آنان تا چه میزان از بخت بیش تری برای دریافت جایزه صلح نوبل برخوردار خواهند بود.

به گزارش گذارنیوز این تحلیلگر مصری با اشاره به انتقادات “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل از “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران می نویسد:”نتانیاهو متوجه شده که ظریف از استعداد و توانایی خاصی برخوردار است و به همین خاطر آشفته شده است. ظریف به خوبی می داند که باید چگونه با همتایان غربی خود با استدلال و منطق تعامل کند. ظریف از شیوه زندگی امریکایی آگاه است و در عین حال به نظام سیاسی ایران نیز وفادار بوده است. او در انتقاد از نتانیاهو گفته است که این اسرائیلی ها بوده اند که مانع اصلی صلح با فلسطینیان و برقراری آرامش بوده اند.” این تحلیلگر مصری در ادامه اشاره می کند که علیرغم حملات لفظی نتنانیاهو علیه ظریف، محبوبیت وزرای امور خارجه ایران و امریکا پس از حصول توافق هسته ای میان ایران افزایش پیدا کرد به طوری که ظریف و کری به طور همزمان به عنوان نامزدهای احتمالی دریافت جایزه صلح نبول در سال اینده میلادی مطرح شدند. این موضوع به حدی جدی شد که “کارل بیلت” وزیر امور خارجه سوئد نیز اظهار داشته که کری و ظریف شایستگی دریافت جایزه را خواهند داشت.”

این تحلیلگر سیاسی مصری در ادامه به بررسی سوابق ظریف پرداخته و می نویسد:”ظریف در تهران در سال ۱۹۶۰ میلادی متولد شد. او یکی از ارکان اصلی دیپلماسی عمومی ایران بوده است. دیپلمات است و روشنفکر و تحصیلات آکادمیک و حرفه ای خود را در امریکا گذرانده است. مقالات متعدد و کتاب های زیادی در حوزه حقوق بین الملل و سیاست خارجی از او منتشر شده اند. طریق مدرک دکترای حقوق بین الملل خود را از دانشگاه دنور کلرادو و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته روابط بین الملل از دانشگاه سانفرانسیسکو اخذ کرده است. به دلیل سال ها زندگی در امریکا، محافظه کاران ایران از او انتقاد کرده بودند و احمدی نژاد نیز در سال ۲۰۰۷ میلادی او را از مقامش برکنار کرد. محافظه کاران در ایران هنوز هم از دیپلماسی نرم او راضی نیستند و معتقدند که باید موضعی سرسختانه در قبال امریکا اتخاذ کرد. این در حالیست که ظریف در مجلس حضور یافت و در مقابل نمایندگان محافظه کار بیان کرد که به هیچ وجه قصد عبور از خطوط قرمز را در مذاکرات ندارد.”

این تحلیلگر در ادامه به بررسی سوابق جان کری پرداخته و می نویسد:”پس از کناره گیری “هیلاری کلینتون” از مقام وزارت امور خارجه امریکا جانشین او شد. پیش از آن جان کری سناتور دموکرات شناخته شده ای از ماساچوست بود و پیش از آن در رقابت انتخاباتی سال ۲۰۰۴ به جورج بوش باخته بود. کری یکی از حامیان اصلی مذاکره با ایران برای حصول توافق هسته ای بوده است. او سال ها در جنگ ویتنام حضور داشته است.”

این تحلیلگر در ادامه ضمن اشاره به این که توافق هسته ای و تلاش های ظریف و کری می تواند به تقویت ثبات در منطقه بیانجامد اشاره کرده که در مقام مقایسه ظریف بخت بیشتری برای دریافت جایزه صلح نوبل دارد و در این باره می نویسد:”ممکن است کمیته نوبل درباره شایستگی کری تردید کند چرا که او در زمان جنگ عراق و حمله نظامی امریکا از نیروهای امریکایی حمایت کرد. بسیاری نیز معتقد بودند که جایزه صلح نوبل نباید در سال ۲۰۰۹ میلادی به اوباما داده می شد.”

این تحلیلگر اشاره می کند که “پاپ فرانسیس” رهبر کاتولیک های جهان نیز به دلیل تلاش برای آشتی دادن دولت کلمبیا و مخالفان مسلح مارکسیست یکی دیگر از گزینه های مطرح شده برای دریافت جایزه صلح نوبل است با این حال، او باور دارد کشوری (ایران) راه حل صلح آمیز را برای حل مناقشه بر سر برنامه هسته ای اش انتخاب کرده شایستگی لازم برای دریافت جایزه صلح نوبل را دارد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس