تاریخ انتشار: ۱۷ آبا ۱۳۹۴

شریه امریکایی “بیزینس اینسایدر” با انتشار گزارشی به قوانین داعش درباره اینترنت و نوع دسترسی مردمان در مناطق تحت اشغال آن گروه اشاره کرده است.

به گزارش “گذارخبر” ، این نشریه امریکایی می نویسد:”استعمال دخانیات ممنوع است. زنان باید در خانه بمانند و در صورت خروج از خانه پوشش کامل داشته باشند. مجازت برای سرقت قطع اعضای بدن است. داعش کنترل شدید را بر تمامی جنبه های زندگی در خوزه های تحت اشغال خود تحت عنوان “خلافت” در عراق و سوریه در بیش از ۱۸ ماه گذشته اعمال کرده است”.

 

این نشریه با اشاره به محدودیت های دسترسی به اینترنت در مناطق تحت کنترل داعش می نویسد:”قبل از آن که تروریست های داعش کنترل موصل در عراق و رقه در سوریه را در دست گیرند ساکنین آن مناطق می توانستند از طریق کافی نت ها و وای فای به اینترنت دسترسی داشته باشند. “ابوابراهیم رقاوی” یک فعال حوزه اینترنت که پس از در دست گی ی کنترل توسط داعش مجبور به تعلیق کارش شده از طریق اسکایپ می گوید که “وای فای” با سیگنال قوی تا پیش از حمله داعش قابل دسترسی بودند و خانه های ساکنین آن مناطق قادر به استفاده از اینترنت بودند.

 

رقاوی که با نام مستعار با “بیزینس اینسایدر” صحبت کرده می گوید:”مردم به کافی نت ها می رفتند و در ازای پرداخت پول و با دریافت یک رمز عبور و نام کاربری از سایت ها بازدید می کردند. در آن زمان امکان دسترسی به اینترنت در خانه ها نیز وجود داشت”.

 

رقاوی اشاره می کند که داعشی ها در رقه دسترسی به اینترنت را غیر ممکن کرده اند. او می گوید:”آنان استفاده از “وای فای” را ممنوع کرده اند”. داعش در اعلامیه خود گفته بود:”به شرح ذیل واجب است که تمام ارائه  دهندگان خدمات اینترنت اتصال از طریق “وای فای” در خارج از کافی نت ها را متوقف کنند. کسی حق اتصال خصوصی به اینترنت را ندارداز جمله سربازان داعش”.

 

این نشریه اشاره می کند که ممنوعیت وای فای به داعش اجازه می دهد تا نظارت بیش تری بر اینترنت داشته باشد. بیزینس اینسایدر در این باره می نویسد:”ماموران داعش به طور مداوم به کافی نت ها سر می زنند و ادرس های جستجو شده توسط کاربران را چک می کنند. زمانی که وارد می شوند می توانند جلوی هر کسی را بگیرند. دست های خود را بر روی میز می گذارند و تمام لپ تاپ ها و گوشی های تلفن همراه را چک می کنند از محتویات تا چک کردن تاریخ بازدید از سایت ها. اگر آنان اشتباهی را پیدا کنند فرد خطاکار را دستگیر می کنند”.

 

این نشریه در پایان اشاره می کند که پیش تر “فایننشال تایمز” گزارش داده بود ک محدودیت های داعش برای استفاده از اینترنت توسط اعضای خود پس از آن اعمال می شود که برخی از اعضای ناراضی آن گروه درصدد برقراری تماس با اعضای خانواده شان برای فرار از آن گروه برآمده بودند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس