تاریخ انتشار: ۳۰ آبا ۱۳۹۴
پس از انفجار اخیر در پاریس;

حسنا آیت بوالحسن زنی بود که چند روز پیش در اقدامی انتحاری در جریان حمله پلیس فرانسه به آپارتمانی در سن دنی منفجر کرد.

با این حال، این نخستین باری نیست که یک زن دست به عملیات انتحاری می زند و جان خود و دیگران را به خطر می اندازد. ترکیه، افغانستان، سری لانکا، نیجریه و عراق کشورهایی هستند که تاکنون شاهد عملیات انتحاری زنان بوده اند.

 

به گزارش “گذارخبر” به نقل از خرداد “حسنا آیت بوالحسن” زنی بود که چند روز پیش در اقدامی انتحاری در جریان حمله پلیس فرانسه به آپارتمانی در سن دنی منفجر کرد. با این حال، این نخستین باری نیست که یک زن دست به عملیات انتحاری می زند و جان خود و دیگران را به خطر می اندازد.

 

به گزارش خرداد، تاریخ معاصر به خصوص در خاورمیانه و اسیا شاهد عملیات انتحاری زنان زیادی بوده است:

 

القاعده در عراق:

در تاریخ نهم نوامبر سال ۲۰۰۵ میلادی “ساجده الریشاوی” و همسرش “علی” وارد اتاقی در هتل “رادیسون اس ای اس” در امان پایتخت اردن شدند و زمانی که صدها نفر در حال برگزاری مراسم جشن عروسی یک زوج بودند همسر او با کمربند انتحاری خود را منفجر کرد و الریشاوی فرار کرد. او اوایل سال جاری میلادی در جریان حمله علیه نیرو های داعش کشته شد.

ترکیه

زنان کرد در ترکیه از دهه ۸۰ میلادی عملیات انتحاری زیادی را انجم داده اند که از جمله آن ها می توان به اقدام انتحاری ۶ ژانویه گذشته در ایستگاه پلیس استانبول اشاره کرد که به کشته شدن ماموران پلیس انجامید. هم چنین سازمان های انقلابی مارکسیست نیز در آن کشور معمولا از شیوه اقدامات انتحاری استفاده می کنند.

روسیه

زنان بمبگذار انتحاری از چچن و شمال قفقاز که عموما به عنوان بیوه های سیاه در روسیه شناخته می شوند اقدامات انتحاری را انجام می دهند. معمولا همسران آنان جدایی طلبان چچنی هستند که در درگیری با نیروهای نظامی روس کشته می شوند. در بمبگذاری انتحاری سال ۲۰۱۰ میلادی زنان چچنی نقش داشتند که در جریان آن دست کم ۴۰ نفر کشته شدند. در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز “روزانا ایلبراگیمووا” در حالی که سه بمب به خود وصل کرده بود در هتلی در سوچی خود را منفجر کرد.

نیجریه

در نیجریه نیز همزمان با افزایش قدرت گروه تروریستی بوکوحرام آن گروه از دختران ۱۰ ساله برای اقدامات انتحاری استفاده می کند. در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی دو زن بمگذار انتحاری در یک بازار شلوع در نیجریه خود را منفجر کردند.

سری لانکا و هندوستان

ببرهای تامیل سریلانکا که گروهی شورشی جدایی طلب هستند نیز از زنان بمبگذار انتجاری استفاده می دهد و این نبرد دو دهه است که جریان دارد. یک زن تامیلی در سال ۱۹۹۱ میلادی با منفجر کردن خود در جنوب هند “راجیوا گاندی” نخست وزیر پیشین هندوستان را به قتل رساند.

افغانستان

اگرچه در آن کشور بمبگذاران انتحاری زن اندک هستند اما حداقل یک مورد در سال ۲۰۱۰ میلادی در استان “کونار” آن کشور مشاهده شد.

داعش

در حادثه اخیر در پاریس نیز یک زن هوادار آن گروه در پاریس خود را منفجر کرد. این در حالیست که گفته می شود که در سال ۲۰۱۰ میلادی، ابوعمر البغدادی رهبر پیشین داعش در دیدار با اعضای شورای تصمیم گیری گفته بود که زنان نباید خود را منفجر کنند و به نظر می رسد که ابوبکر البغدادی به این نظر باوری نداشته است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس