تاریخ انتشار: ۰۱ بهم ۱۳۹۴
وزیر دفاع اسبق امریکا:

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین آمریکا معتقد است که توافق هسته ای تغییری در سیاست های ایران ایجاد نمی کند.

به گزارش “گذارنیوز”  رابرت گیتس که بیست و هفت سال در سی آی ای، سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، حضور داشت و تنها وزیر کابینه بود که در هر دو دولت جرج بوش و باراک اوباما وزارت دفاع را اداره می کرد در مصاحبه ای با بیزنس اینسایدر می گوید اعتقاد ندارد که توافق هسته ای تاثیری محسوس بر رفتار جمهوری اسلامی بگذارد.
او گفت: “این ایده که این کشور به خاطر توافق هسته ای رفتارش در منطقه را تعدیل خواهد کرد، اشتباه است. من فکر می کنم چنین اتفاقی نخواهد افتاد.”
رابرت گیتس نقش خود را “در نخستین ملاقات رسمی آمریکا” با مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی، سه روز پیش از اشغال سفارت آمریکا در تهران، در ملاقات زبیگنیو برژینسکی، مشاور امنیت ملی وقت کاخ سفید، با ایرانی ها در الجزایر به یاد می آورد.
او می گوید: “من معمولا به همه می گویم، آن ماجرا در بیش از سه دهه پیش آغاز جستجوی من برای یافتن میانه روهای بسیار کمیاب ایرانی بود.”
وزیر دفاع پیشین آمریکا گفت: «به نظر من این باور که ایران در طول زمان به کشوری عادی بدل شده و زیربنای انقلابی و آمالش در منطقه یا حتی اشتیاقش برای جنگ افزار هسته ای را رها خواهد کرد، غیر واقع بینانه است.”
رابرت گیتس در این مصاحبه تصریح کرد که مذاکره کننده های آمریکایی به محکم ترین توافق ممکن نرسیدند.
رئیس پیشین سی آی ای با اشاره به میزان دسترسی بازرسان بین المللی به مراکز حساس هسته ای ایران در طول عمر توافق گفت: “دولت اوباما طی ماه آوریل می گفت باید به هر کجا در هر زمان دسترسی داشته باشند. از این مساله در توافق صرفنظر شد. از این رو من درباره روند راستی آزمایی نگرانی هایی دارم. فکر کنم اگر برای رسیدن به توافق چنین اشتیاق نشان نمی دادیم می توانستیم به توافق بهتری برسیم.”
رابرت گیتس گفت: “به نظر من به موازات توافق هسته ای باید یک استراتژی بسیار محکم را در همکاری با متحدان عرب و اسراییلی برای مقابله با مداخلات ایران و دیگر فعالیت ها در پیش بگیریم.”
او ادامه می دهد: “ما در مقابله با رفتار ایران در منطقه باید از همان استراتژی هوشمندانه و قوی که کشورهای دیگر انتظار دارند برخوردار باشیم و هیچ دلیلی وجود ندارد که این استراتژی در تضاد با توافق هسته ای قرار داشته باشد.”

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس