تاریخ انتشار: ۰۶ مرد ۱۳۹۵

بازگشت اعتماد مصرف‌کنندگان داخلی به چای ایرانی سالانه ۱۱۰ هزار تن چای در کشور مصرف می‌شود و اگر رقم وارداتی هر کیلوگرم چای را ۵٫۵ دلار در نظر بگیریم سالانه ۶۰۰ میلیون دلار ارزش چای مصرفی کشور است.مبلغ مذکور شاید در سبد هزینه خانوار به چشم نیاید اما در سطح کلان رقم ۶۰۰ میلیون دلار […]

بازگشت اعتماد مصرف‌کنندگان داخلی به چای ایرانی
سالانه ۱۱۰ هزار تن چای در کشور مصرف می‌شود و اگر رقم وارداتی هر کیلوگرم چای را ۵٫۵ دلار در نظر بگیریم سالانه ۶۰۰ میلیون دلار ارزش چای مصرفی کشور است.مبلغ مذکور شاید در سبد هزینه خانوار به چشم نیاید اما در سطح کلان رقم ۶۰۰ میلیون دلار در مقایسه با سالانه ۲۰ میلیارد دلار صادرات کشور قابل اعتناست و اهمیت این موضوع در اقتصاد کشور بیشتر احساس می‌شود

سالانه ۱۱۰ هزار تن چای در کشور مصرف می‌شود و اگر رقم وارداتی هر کیلوگرم چای را ۵٫۵ دلار در نظر بگیریم سالانه ۶۰۰ میلیون دلار ارزش چای مصرفی کشور است.
مبلغ مذکور شاید در سبد هزینه خانوار به چشم نیاید اما در سطح کلان رقم ۶۰۰ میلیون دلار در مقایسه با سالانه ۲۰ میلیارد دلار صادرات کشور قابل اعتناست و اهمیت این موضوع در اقتصاد کشور بیشتر احساس می‌شود به‌ویژه اگر بدانیم که محصول چای گزینه دیگری ندارد و جایگزین آن گران‌تر و وارداتی است.
اگر بسیاری از محصولات دیگر را وارد نکنیم می‌توانیم از محصولات جایگزین استفاده کنیم اما چای این ویژگی را ندارد و باید واردات داشته باشیم یا اینکه در داخل تولید کنیم.

*۹۵ درصد تولید چای کشور در گیلان
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه ۹۵ درصد از چای تولیدی کشور در گیلان تولید می‌شود اظهار کرد: ۱۰۰ هزار خانوار به طور مستقیم و غیر مستقیم از طریق چای امرار معاش می‌کنند.
محمدولی روزبهان به وضعیت باغ‌های چای اشاره کرد و افزود: باغ‌های چای در شرایطی واقع شدند اگر مورد بهره‌برداری قرار نگیرند محصول دیگری جایگزین آن نداریم.
وی با بیان اینکه ۸۰ درصد از باغ‌های چای در ارتفاعات واقع شدند، تصریح کرد: ۹۷ درصد از باغ‌های چای به صورت دیم کشت می‌شوند و وضعیت توپوگرافی و اقلیمی منطقه به شکلی است اگر باغ‌های چای مورد بهره‌برداری قرار نگیرند تبدیل به جنگل مخروبه می‌شوند و نمی‌توان محصولات دیگری جایگزین آن کرد.
رئیس سازمان چای کشور، وضعیت صنعت چای در سال‌های گذشته را منفی خواند و بیان کرد: سال ۷۷، مقدار ۷۲ هزار تن چای خشک در داخل کشور تولید داشتیم و این مقدار در سال ۹۳ به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تن کاهش پیدا کرده است.
روزبهان به تامین نیاز ۶۵ درصدی چای خشک کشور در داخل در سال ۷۷ اشاره کرد و گفت: سال ۹۳ تنها ۱۳ درصد از چای مصرفی کشور را در داخل تولید کردیم و وابستگی ۸۷ درصدی به واردات چای داشتیم.
وی با اشاره به وجود ۳۲ هزار هکتار باغ چای در سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: طبق آمارهای رسمی مساحت زیر کشت باغ‌های چای به ۱۸ هزار هکتار کاهش پیدا کرده اما این مساحت به دلیل اینکه پایش لحظه‌ای نداریم، کمتر از آمار واقعی است.
رئیس سازمان چای کشور، مهم‌ترین موضوع نگران‌کننده را کاهش اقبال مردم به مصرف چای داخلی عنوان کرد و یادآور شد: سال‌های گذشته اگر مقدار کمتری چای خشک در داخل تولید می‌کردیم اما مصرف‌کننده این مقدار را مصرف نمی‌کرد و چای در انبارها باقی می‌ماند.
روزبهان با بیان اینکه نام واقعی‌تر چای سنواتی «چای تاریخ مصرف گذشته غیر قابل مصرف» است، اظهار کرد: چای مذکور مولود شرایط سال‌های گذشته است.
وی به تلاش دولت برای رونق اقتصادی کشور در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: دولت به سرعت در عرصه صنعت چای ورود کرده تا بتواند تغییرات مناسبی در این زمینه به وجود آورد.

*افزایش صددرصدی قیمت تضمینی خرید برگ سبز چای
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به افزایش دو برابری یا صددرصدی قیمت تضمینی خرید برگ سبز چای در مدت سه سال اخیر، بیان کرد: سال‌های گذشته افزایش قیمت تضمینی برگ سبز چای حتی معادل نرخ تورم نبود و در بعضی از سال‌ها تنها ۱۰ ریال به قیمت برگ سبز چای اضافه شده در صورتی که در آن سال‌ها تورم بالای ۳۰ درصد بود.
روزبهان، روند مذکور را سبب از بین رفتن جنبه‌های اقتصادی محصول چای خواند و تصریح کرد: سال‌های گذشته شاهد رهاسازی یا تغییر کاربری اراضی توسط چایکاران بودیم و این روند می‌توانست مشکل‌ساز باشد.
وی دومین اقدام را حمایت مالی، مفید، به‌موقع و سریع از چایکاران و صنعت چای عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه بانک‌ها تلاش بسیاری برای حمایت از محصول چای انجام می‌دهند اما یکسری قوانین اداری و محدودیت‌های مختلف موجب می‌شود این حمایت‌ها به‌موقع و کافی نباشد.
رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه صندوق حمایت از صنعت چای برای نخستین بار در تاریخ این صنعت در ۲۵ اسفندماه سال ۹۳ تاسیس شده است، خاطرنشان کرد: صندوق مذکور با عضویت ۲۵ هزار نفر چایکار و کارخانه‌دار و سرمایه اولیه هشت میلیارد تومان تاسیس شده است.
روزبهان به عضویت ۴۲ هزار نفر در مدت یک‌سال و نیم گذشته در صندوق حمایت از صنعت چای کشور اشاره کرد و یادآور شد: سرمایه صندوق به ۴۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.
وی از پرداخت ۱۱٫۵ میلیارد تومان تسهیلات به چایکاران و تعدادی از کارخانه‌داران سهامدار صندوق توسعه صنعت چای در سال ۹۵ خبر داد و اظهار کرد: تسهیلات مذکور با کارمزد چهار درصد پرداخت شده است.
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه صندوق توسعه صنعت چای کشور تنها صندوقی است که قدرسهم چایکاران را دولت پرداخت می‌کند، بیان کرد: صندوق مذکور در زمینه چای در اقتصاد کشور و گیلان نقش ایفا می‌کند.

*کهنه بودن مشکل باغ‌های چای
روزبهان، یکی از مشکلات را قدیمی و کهنه بودن باغ‌های چای ذکر کرد و افزود: طرح به‌زراعی در چهار هزار هکتار از باغ‌های چای به صورت هرس «کف‌بر» و «کمربر» انجام شده است.
وی با بیان اینکه دولت به ازای هر هکتار هرس «کف‌بر» مبلغ پنج میلیون تومان تسهیلات بدون بهره به چایکاران پرداخت می‌کند، تصریح کرد: به ازای هر هکتار هرس «کمربر» مبلغ ۲٫۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.
رئیس سازمان چای کشور، تسهیلات پرداختی مذکور را پنج ساله خواند و بیان کرد: اکنون چایکاران به این جمع‌بندی رسیدند که دولت برنامه حمایتی خود را ادامه می‌دهد.
روزبهان به تامین اعتبارات کافی و حتی بیش از بودجه برای توسعه صنعت چای در کشور اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۷۰ میلیارد تومان اعتبار خرید برگ سبز چای بود اما با توجه به افزایش محصول این مبلغ به ۹۲ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و برای این امر ۲۲ میلیارد تومان افزایش بودجه در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به تامین نقدینگی کافی برای تامین و پرداخت بهای برگ سبز چای، خاطرنشان کرد: عوامل مذکور سبب حرکت صنعت چای به طرف رونق اقتصادی شده است.
رئیس سازمان چای کشور، رونق اقتصادی در صنعت چای را نیازمند شرایط اقتصادی مناسب خواند و یادآور شد: وجود چای تاریخ مصرف گذشته یکی از مهم‌ترین تهدیدها در صنعت چای کشور است.
روزبهان با بیان اینکه اقدام‌های خوب دولت و حمایت‌های قوه قضائیه موجب شده خروج چای سنواتی از انبارها متوقف شده یا به خارج از کشور صادر شود، اظهار کرد: با دستور رئیس قوه قضائیه تحویل چای سنواتی به خریدار به طور موقت متوقف شده تا بررسی‌های بیشتری انجام شود.
وی به استفاده از چای سنواتی برای مصارف صنعتی در خارج از کشور اشاره کرد و افزود: اقدام‌های انجام شده برای حمایت از تولید چای منجر به نتایجی شده است.

*ایجاد روحیه امید و نشاط در صنعت چای کشور
رئیس سازمان چای کشور، مهم‌ترین نتیجه حمایت از صنعت چای را ایجاد روحیه امید و نشاط در امیدواری این صنعت خواند و بیان کرد: در چایکاران دیگر حالت ناامیدی و یأس مشاهده نمی‌شود و کارخانه‌های چایسازی رهاشده کمتری داریم.
روزبهان با اشاره به اینکه بیشتر کارخانه‌های چایسازی در سال جاری تلاش کردند به چرخه تولید برگردند، تصریح کرد: در سال‌های متمادی برای نخستین بار چایکاران به باغ‌ها مراجعه کردند و عملیات به‌زراعی را انجام می‌دهند.
وی از احیای ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغ‌های رها شده چای خبر داد و گفت: باغ‌های مذکور به چرخه تولید برگشتند.
رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه برای نخستین بار تمام چای تولیدی کشور در سال ۹۴ به فروش رفته است، اظهار کرد: روند مذکور بیانگر بازگشت اعتماد مصرف‌کننده داخلی به تولید است ضمن اینکه روند منفی تولید که با آن مواجه بودیم، تغییر کرده است.
روزبهان به تولید ۱۱۹ هزار تن برگ سبز چای در سال ۹۱ در کشور اشاره کرد و یادآور شد: سال ۹۲ تولید برگ سبز چای به ۹۰ هزار تن رسید و این مقدار در سال ۹۳ به ۶۵ هزار تن کاهش پیدا کرده است.
وی با اشاره به توقف روند نزولی تولید برگ سبز چای در سال ۹۴، خاطرنشان کرد: سال گذشته تولید برگ سبز چای به ۸۷ هزار تن افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان چای کشور از پیش‌بینی افزایش ۴۱ درصدی تولید برگ سبز چای در سال ۹۵ خبر داد و تصریح کرد: امسال پیش‌بینی می‌کنیم ۱۲۰ هزار تن برگ سبز چای از باغ‌های کشور برداشت داشته باشیم.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس