تاریخ انتشار: ۰۱ تیر ۱۳۹۴

بهار پرحادثه مردم کاردان نهاد ریاست‌جمهوری سابق پایان ندارد. ١٣ روز گذشت از آن نشستی که حمید بقایی را چندباره به تیتر اخبار کشور بازگرداند. سخنگوی قوه قضاییه خبر از بازداشت مردی داده بود که عنوانش با القابی چون کارآمدی، کاردانی و شایستگی‌های فردی تنفیذ شده بود. به گزارش گذارنیوز  اژه‌ای همچون سایر پرونده‌های مفتوح […]

بهار پرحادثه مردم کاردان نهاد ریاست‌جمهوری سابق پایان ندارد. ١٣ روز گذشت از آن نشستی که حمید بقایی را چندباره به تیتر اخبار کشور بازگرداند. سخنگوی قوه قضاییه خبر از بازداشت مردی داده بود که عنوانش با القابی چون کارآمدی، کاردانی و شایستگی‌های فردی تنفیذ شده بود.

بقایی

به گزارش گذارنیوز  اژه‌ای همچون سایر پرونده‌های مفتوح در دستگاه قضایی از بیان جزییات و دلایل این بازداشت معذور بود تا تنها دقایقی بعد از اعلام این خبر معمای چرایی بازداشت وی مطرح شود؛ معمایی که به‌دنبال راه‌حل در میان کلمات سخنگوی دولت بود. آنجا که نوبخت به پیگیری‌های پرونده‌های دولت گذشته از طریق مراجع قانونی خبر می‌دهد که بدون رسانه‌ای شدن در حال بررسی است. همین جمله کافی بود تا همه نهاد ریاست‌جمهوری را دلیل اصلی بازداشت بقایی بدانند. در همان روز اظهارنظری از وکیل بقایی البته بدون ذکر نامی از وی منتشر شد. اظهاراتی که این‌گونه القا می‌کرد که بازداشت بقایی بی‌ارتباط با مصاحبه‌ وی نیست. مصاحبه‌ای که بقایی دو روز قبل از بازداشتش شکایاتی را درخصوص صندوق شهیدان رجایی و باهنر بر زبان راند تا موضوعی که به گفته بقایی ردپای بسیاری از چهره‌های مهم دولت یازدهم را در آن نمایان می‌کرد، بحث دو‌جانبه‌ای میان این دولتمرد سابق و مرد فعلی نهاد ریاست‌جمهوری را منجر شود. اما فرار به جلویی که بقایی بر برخوردهای دولتمردان فعلی نام نهاد، در عملکرد شخص وی بیشتر هویدا شد. هرروز که از این ماجرا می‌گذشت فاصله‌ با این ادله بازداشتی تا آنجا زیاد می‌شد تا این دلایل دیگر از گمانه‌زنی‌هایی بی‌پایه و اساس فراتر نرفت.
تفاوت معاون اجرایی رییس دولت قبل با معاون اول همان رییس، از روز بعد از اعلام این خبر مشخص شد. نزدیکان بقایی یکی پس از دیگری از این بازداشت گفتند. مصاحبه‌هایی که جملگی حمایت‌های گسترده از این مقام دولت قبل را به همراه داشت. یکی نام این برخورد را بگیر و ببندهایی خواند که دلیل آن را باید از دستگاه قضایی پرسید و دیگری با مرقومه‌ای وی را همان مرد کاردان و شایسته قلمداد کرد. همان که بقایی روزگاری وی را «کوروش زمان» مورد خطاب قرار می‌داد.
حمایت‌هایی که در پس پرده خود اعتراضاتی را نیز از معاون دستگاه قضا به همراه داشت که چگونه وی از بازداشت بقایی خبر دارد اما از چرایی بازداشت وی، نه؟ سوالی که شاید برای پاسخ به آن نباید خیلی به‌دنبال جواب بود. اژه‌ای تنها دلیل عدم بیان چرایی بازداشت بقایی را «معذوریت» خود از بیان جزییات نامید. جمله‌ای که در پیگیری از تمامی پرونده‌هایی که در قوه قضاییه در حال بررسی است از سخنگوی این قوه شنیده می‌شود، جا را برای تمامی گمانه‌زنی‌ها در این مورد کوچک می‌کند.
دلیل بازداشت بقایی از سوی وکیل وی
اما با همه این تفاسیر و بعد از گذشت دو هفته از بازداشت دومین دولتمرد گذشته وکیل بقایی از دلایل بازداشت موکل خود می‌گوید. از اسناد و مدارکی می‌گوید که گویای این است که اتهامی که به آقای بقایی منتسب شده به اواخر دولت دهم مربوط می‌شود. همان زمانی که بحث پرداخت پاداش به برخی وزرا، مسوولان و مقامات دولتی مطرح و تصمیم گرفته شد به جای پرداخت پاداش مستقیم به این افراد، مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان توسط نهاد ریاست‌جمهوری به صندوق قرض‌الحسنه‌ای که ۱۶ نفر از مقامات و مسوولان دولتی از آن صندوق وام گرفته بودند، پرداخت شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی‌اصغر حسینی به عنوان وکیل بقایی در نخستین واکنش رسمی خود توضیحاتی را در خصوص چرایی بازداشت موکلش می‌دهد. توضیحاتی که با اعتراض به اقدام سخنگوی دستگاه قضایی در اعلام خبر بازداشتی بقایی شروع می‌شود و آن را امری خلاف قانون و قابل پیگرد می‌داند.
وی که دلیل این شفاف‌سازی را جلوگیری از استمرار فضای شایعات و نشر اکاذیب در مورد وی می‌خواند، در مورد چرایی بازداشت حمید بقایی توضیحاتی داده است که در ادامه می‌آید:
با عنایت به اخبار و مطالب منتشره در مورد بازداشت جناب آقای بقایی و شایعات و گمانه‌زنی‌های بعضا اشتباه و مغرضانه در این ارتباط، لازم به توضیح است که:
اولا: انتشار نام آقای بقایی و رسانه‌ای شدن موضوع بازداشت وی به فاصله چند ساعت، اقدامی عجیب و مورد انتقاد است و مشخص نیست سخنگوی محترم قوه قضاییه که همواره بر حفظ حرمت اشخاص و پرهیز از اعلام نام کامل متهمان تاکید و اصرار داشته‌اند، چرا در خصوص آقای بقایی به یک‌باره موضع خود را تغییر داده‌اند، البته سخنگوی محترم پس از اعلام نام کامل ایشان مجددا مصاحبه کرده و از این اقدام خود دفاع کرده‌اند و معتقدند هیچ کار خلافی انجام نشده است.
همچنین سخنگوی محترم را به فرمایشات رییس محترم قوه قضاییه در برنامه تلویزیونی مورخ ۱/۴/۱۳۹۰ ارجاع می‌دهیم که فرمودند: «ممکن است پرونده‌ای در دستگاه قضایی مطرح شود اما مطرح بودن پرونده تا مجرم بودن یک فرد، فاصله بسیاری دارد… نباید با آبروی افراد بازی شود. اگر افرادی که پیش از قطعیت یافتن احکام، نام آنها بیان شده است، شکایت کنند به‌طور حتم قوه قضاییه رسیدگی خواهد کرد».
ثانیا: انتشار نام آقای بقایی بدون ذکر عنوان اتهامی و علت بازداشت وی، سوالات متعدد و حساسیت‌های فراوانی را در سطح جامعه و رسانه‌های داخلی و خارجی ایجاد و بازار شایعات و گمانه‌زنی‌ها در خصوص ایشان را به‌شدت داغ کرد.
لذا برای جلوگیری از استمرار فضای شایعات و نشر اکاذیب در خصوص ایشان، اعلام می‌نماید طبق اسناد و مدارک موجود، اتهامی که به آقای بقایی منتسب شده مربوط است به اواخر دولت دهم که بحث پرداخت پاداش به برخی وزرا، مسوولان و مقامات دولتی مطرح بوده و نهایتا تصمیم گرفته می‌شود به‌جای پرداخت پاداش مستقیم به این افراد، مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان توسط نهاد ریاست‌جمهوری به صندوق قرض‌الحسنه‌ای که ۱۶ نفر از مقامات و مسوولان دولتی از آن صندوق وام گرفته بودند، پرداخت شود تا از محل این ۳۰۰ میلیون تومان تمام یا بخشی از وام‌های دریافتی این افراد از آن صندوق تا سقف ۲۵ میلیون تومان تسویه شود و النهایه مبلغ مذکور در اواخر مسوولیت آقای بقایی به عنوان معاون اجرایی و سرپرست نهاد به صندوق مذکور پرداخت شده است.
نام خود آقای بقایی هم در آن لیست ۱۶ نفره‌ای که بخشی از وام‌های‌شان توسط نهاد تسویه شده، قرار داشته است و ۲۵ میلیون تومان از وام دریافتی ایشان تسویه شده است. دادسرای محترم پرداخت این مبلغ توسط سرپرست وقت نهاد ریاست‌جمهوری را غیرقانونی و مجرمانه تشخیص داده و اتهام اختلاس به آقای بقایی تفهیم و ایشان از تاریخ ١٨/٣/١٣٩۴ بازداشت شده‌اند. اسناد و مدارک مربوط به قانونی بودن این پرداخت و رد اتهام انتسابی به آقای بقایی در دفاعیات مقدماتی توسط خود ایشان مطرح شده و دفاعیات تکمیلی توسط تیم وکلای مدافعان که وظیفه دفاع از ایشان را برعهده گرفته‌اند، ارایه خواهد شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس