تاریخ انتشار: ۱۴ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] سخنان جنجالی حسن عباسی بالاخره دامان او را گرفت و او روز گذشته برای دومین بار بازداشت شد. به گزارش اعتماد، اگرچه حسن عباسی در کارنامه خودش سخنان و مواضع عجیب و جنجالی زیادی داشته است اما این‌بار طرف سخنان او «ارتش» بود و همین موجب شد تا حتی عذرخواهی عباسی هم به جایی […]

[ad_1]

سخنان جنجالی حسن عباسی بالاخره دامان او را گرفت و او روز گذشته برای دومین بار بازداشت شد.

به گزارش اعتماد، اگرچه حسن عباسی در کارنامه خودش سخنان و مواضع عجیب و جنجالی زیادی داشته است اما این‌بار طرف سخنان او «ارتش» بود و همین موجب شد تا حتی عذرخواهی عباسی هم به جایی نرسد و او روانه بازداشتگاه شود. ماجرا از انتشار فیلم بخش‌هایی از سخنان حسن عباسی در شبکه‌های اجتماعی آغاز شد. او در سخنانی عجیب گفته بود «اگر آب، کشور را ببرد ارتش صدایش هم در نمی‌آید و هیچ موضعی نمی‌گیرد. ارتش بی‌سرو صدا فقط در پادگان‌ها حضور دارد و امریکا چنین نیرویی را می‌خواهد.» البته او قبل از این سخنان در عبارات مفصلی از سپاه پاسداران و بسیج تجلیل کرده بود. به هر حال نهم مردادماه انتشار این سخنان با واکنش فرمانده ارتش مواجه شد و امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان از حسن عباسی خواست تا از ارتش عذرخواهی کند. پوردستان گفته بود «عباسی بدون شناخت و آگاهی سخنانی نسنجیده بیان کرده و باید هرچه زودتر از مجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران و عموم ملت ایران عذرخواهی کند، در غیر این صورت موضوع به‌طور جدی‌تر پیگیری می‌شود و منتظر واکنش مراجع قضایی در این ارتباط خواهیم بود.»

دو روز بعد از این اظهارات عباسی در نامه‌ای سرگشاده به سرلشگر صالحی، فرمانده کل ارتش درباره انتشار سخنانش توضیحاتی داد و از ارتش عذرخواهی کرد. جالب اینجا بود که او در نامه‌اش توضیح داده بود که ٩١ درصد فضاسازی‌ها علیه سخنان او در شبکه‌های اجتماعی از سوی ضد انقلاب و ٩ درصد از سوی رسانه‌های رسمی بوده است. بعد هم گفته بود که هدف فضاسازی‌ها برای منحرف کردن اذهان عمومی از مسائلی «مانند اقامه قسط به‌ویژه در حوزه فیش‌های نجومی، رکود فراگیر اقتصادی، خیانت امریکا در پسابرجام، مذاکرات شهریور ١٣۶۵ پاریس، انتشار ابعاد محرمانه مذاکرات اتمی در رسانه‌های غربی، ناامنی‌ها و تروریسم منطقه‌ای، رجز‌خوانی عربستان برای ایران و عدم پیگیری جنبش مردمی مقاومت اقتصادی در کشور بوده است».

این اما پایان ماجرا نبود و اگرچه شنیده می‌شد که بعد از عذرخواهی عباسی، ارتش شکایت خود از او را پس گرفته است اما یک منبع آگاه در ارتش در پاسخ به این سوال که با توجه به عذرخواهی آقای عباسی آیا ارتش قصد پس گرفتن شکایت خود از وی را دارد یا خیر؟ به تسنیم گفت: ارتش شکایتش از حسن عباسی را پس نگرفته. منتظر رای دادگاه هستیم و این موضوع مسیر قانونی خود را طی خواهد کرد. به دنبال آن هم روز گذشته خبر بازداشت او منتشر شد. غلام عباس ترکی، دادستان نظامی تهران، از ورود این مرجع قضایی به موضوع فیلم سخنان عباسی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه در این فیلم، سخنان ناروایی درباره ارتش جمهوری اسلامی ایران مطرح شده بود، متعاقب شکایات واصله از برخی مقامات و مراجع رسمی از جمله ارتش، دادسرای نظامی تهران بر اساس وظایف قانونی خود و برای جلوگیری از خدشه وارد آمدن به وحدت و جایگاه نیروهای مسلح، آقای حسن عباسی را به عنوان متهم احضار و طی دو جلسه از وی تحقیق به عمل آمده است. به گفته این مقام قضایی با توجه به شواهد و قرائن موجود، حسن عباسی به اتهام نشر اکاذیب و فراهم کردن جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح، با توجه به سوابق قبلی، قرار وثیقه صادر ولی به دلیل خودداری از تودیع وثیقه، روانه بازداشتگاه شد.

نخستین بازداشت عباسی با شکایت حسن روحانی

این دومین بار است که عباسی به دلیل سخنان خود بازداشت می‌شود. او پیش از این در ١۶ خرداد ماه سال ٨٨ بعد از سخنرانی روز سوم خرداد خود با عنوان «۲۰ سال خامنه‌ایسم و جمهوری دهم» که در جمع حامیان احمدی‌نژاد در دانشکده فنی دانشگاه تهران ایراد کرده بود با شکایت حسن روحانی بازداشت شد. عباسی در آن سخنرانی مدعی شده بود بعد از سخنرانی انتقادی در سوم خرداد سال ٧٠ در همان سالن (دانشکده فنی دانشگاه تهران) رییس شورای عالی امنیت ملی وقت به دستگاه‌های مختلف از جمله به دانشگاه‌ها دستور ممنوع التدریس کردن و به رسانه‌ها از جمله صدا و سیما دستور ممنوع‌التصویر کردن او را داده بوده است. با این حال عباسی با وثیقه ۵٠ میلیونی آزاد و بعد از آن هم در دادگاه تبرئه شد. عباسی یک بار دیگر همزمان با نزدیک شدن مذاکرات هسته‌ای به خانه آخر در اردیبهشت ماه سال ٩۴ اتهاماتی را علیه حسن روحانی، رییس‌جمهور مطرح کرد. عباسی مدعی دیدار روحانی با یک مقام اسراییلی و بیان سخنانی علیه امام شده بود. او در سخنرانی در دانشگاه امیرکبیر گفته بود که دکتر روحانی در جلسه‌ای محرمانه در سال ١٣۶۵ با مقام‌های اسراییلی دیدار داشته و در این جلسه از انعطاف بیش از حد غرب در مقابل امام خمینی شکایت کرده است. او در ادامه مدعی شده بود که این دیدار در دو سال منتهی به جنگ هشت‌ساله ایران و عراق در هتل پاریزین پاریس صورت گرفته و در آن مشاور ضد‌تروریسم نخست وزیر وقت اسراییل نیز حضور داشته است. به دنبال این ادعای عجیب هم دولت یازدهم از عباسی شکایت کرد. شکایتی که چندی بعد عباسی مدعی شد با ارایه ۴٠٠ صفحه سند به زبان‌های عبری، عربی، انگلیسی و فارسی از اتهامات وارد شده تبرئه شده است. حالا باید دید عباسی دست کم در سومین شکایتی که از او شده است باز هم تبرئه خواهد شد یا خیر؟.

حسن عباسی کیست؟

عباسی، رییس مرکز بررسی‌های دکترینال است. زیرمجموعه این مرکز «اندیشکده یقین» و انتشارات مربوط به این اندیشکده فعال هستند. در سایت این مرکز اندیشکده یقین یک نهاد عمومی تصمیم‌ساز معرفی شده، که قرار است «در رقابت با نهادهای رسمی- به ویژه با مراکز تحقیقات استراتژیک کشور- تصمیم‌سازی و چاره‌اندیشی را از انحصار این نهادهای متصلب خارج سازد». در اندیشکده یقین هم بخش‌های مختلفی از جمله «کرسی نظریه‌پردازی کلبه کرامت»، «الگوی ایرانی معیشت»، «سینمای استراتژیک»، «کودکان استرات‍ژیست» و «مرکز اشاعه ایمان و متعلقات هفت‌گانه» فعال هستند که اغلب به صورت سخنرانی به تولید محتوا می‌پردازند. هرچند سایت رجانیوز در معرفی عباسی مدعی شده که او شش سال در جبهه‌های جنگ تحمیلی حضور داشته است اما علی شمخانی در اظهارنظری گفته بود: «اگر حسن عباسی و عباسی‌های دیگر به جبهه می‌آمدند و ما کمبود نیرو نداشتیم، مساله فرق می‌کرد. ایشان در جبهه حضور نداشتند.» حسن عباسی البته این ادعای شمخانی را رد کرد و خبرگزاری فارس هم چند عکس با لباس نظامی از او منتشر کرد. اگرچه حامیان و همراهان عباسی در مقابل نام او از عبارت «استاد» استفاده می‌کنند یا سایت‌ها و خبرگزاری‌های همسو با او ازعناوینی همچون «کارشناس مسائل استراتژیک» از او یاد می‌کنند اما معلوم نیست که تحصیلات عباسی در چه حوزه‌ای و تا چه مقطعی است. با این حال او درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و تاریخ و مذهب سخن می‌گوید.

 سخنانی که خیلی از آنها عجیب و با واکنش‌های زیادی همراه شده‌اند. از جمله او در اردیبهشت ماه ٩٢ در اظهارنظری در نقد فیلم آرگو گفته بود شکست نیروهای امریکایی در صحرای طبس، نه به دلیل توفان شن بلکه به علت فرسودگی هلیکوپتر امریکایی‌‌ها بوده است. در مهرماه سال ٩١ هم در اظهارنظری گفته بود دشمنان با ساختن انیمیشن یوگی و دوستان به نوح پیامبر اهانت کرده‌اند. عباسی در اظهارنظری دیگر گفته است کوروش به تعبیر امروزی صهیونیست بوده و تلقی کوروش به عنوان ذوالقرنین را یک اشتباه از سوی اساتید قدیم حوزه علمیه می‌داند. حسن عباسی درباره فوتبال هم نظراتی دارد. به اعتقاد او برخلاف تصور کسانی که فکر می‌کنند فوتبال یک ورزش است، فوتبال ابزار سیاست است. در واقع، پشت فوتبال سپ‌بلاتر نیست بلکه دکتر هنری کیسینجر است. او همچنین فوتبال را قمار دانسته و تماشای آن را معادل تماشای نبرد گلادیاتورها اعلام کرده است.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس