تاریخ انتشار: ۰۹ مرد ۱۳۹۴

آمارها نشان می دهد که بیش از ۱۲۰ هزار مقام چینی در سطوح مختلف به جرم فساد مالی از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون بازداشت و مجازات شده اند.

به گزارش گذارنیوز فساد در چین بخش بزرگ و ریشه داری از معضلات کشوری است که یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون نفر جمعیت دارد و گروهی از مدیران ارشد آن برای کسب درآمد بیشتر، به درآمدزایی غیرقانونی روی آورده اند.

همین مساله موجب شد که از زمان روی کار آمدن «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین، یکی از بزرگترین برنامه های دولت وی مبارزه با فساد در سراسر کشور باشد.

مقامات قضایی چین تاکنون افراد با نفوذ زیادی را از اریکه قدرت به زیر کشیده اند اما بزرگترین و با نفوذترین فردی که آنان موفق به دستگیری او شده اند، «جو یون کانگ» رئیس دستگاه امنیتی کشور بود.

کارشناسان دستگیری این مرد ۷۲ ساله را پس از دوران اصلاحات، که از بلند پایه ترین مقامات این کشور محسوب می شد، وارد شدن ضربه ای بزرگ بر چهره چین می دانند.

وی که در سال ۲۰۱۲ از قدرت کنار گذاشته شد متهم به «نقض جدی انضباطی» است؛ اصطلاحی که معمولا برای اشاره به فساد در چین مورد استفاده قرار می گیرد.

مالکیت خودرو، سوء استفاده از اموال دولتی، خرید و فروش های غیرقانونی ملک و برگزاری مراسم مختلف با رشوه خواری از بزرگترین جرایم افراد دستگیر شده اعلام شده است.

دولت چین به همین منظور و در راستای مبارزه با فساد، از ابتدای ماه جاری میلادی بازرسان را به ۲۶ سازمان و نهاد و شرکت دولتی اعزام کرده و از آن خواسته شده با جدیت هر چه تمامتر افراد فاسد را شناسایی کنند.

شرکت منابع چین که جزو ۵۰۰ شرکت برتر این کشور محسوب می شود و همچنین اداره امور تایوان در دولت چین از جمله موسساتی هستند که بازرسی های گسترده ای از آنها آغاز شده است.

روزنامه چاینا دیلی دراین باره می نویسد: در جریان بازرسی های صورت گرفته از شرکت های مهم دولتی در سال جاری میلادی، نزدیک به ۲۰ نفر از مدیران ارشد به جرم فساد مالی تحت پیگرد قرار گرفته اند.

البته شرکت های بزرگ نفتی چین هم از این بازرسی ها در امان نبودند و گزارش های منتشر شده از برکناری تعدادی از مدیران ارشد شرکت های نفتی از جمله «سینوپک»، «سینوک» و «شرکت ملی نفت چین» حکایت داشت.

این اقدامات در شرایطی صورت می گیرد که پس از روی کار آمدن «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در سال ۲۰۱۲ میلادی او وعده داد که دولت در مبارزه با فساد جدی است و مفسدانی که او از آنان به عنوان «ببرها» و «مگس ها» نام برد، تحت هر شرایطی شکار خواهند شد.

این عبارتی بود که رهبر چین در هجدهمین کنگره حزب حاکم در اواخر آن سال بکار برد.

گزارش ها نشان می دهد که از آن زمان تاکنون دستگاههای قضایی کشور چین موفق به بازگرداندن شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از اموال سرقت شده توسط مقام های فساد به خزانه دولت شده اند.

«هان جین پینگ» یک مقام دفتر بازرسی انضباطی کمیته مرکزی چین در این باره گفت: نهادهای مبارزه با فساد در سرتاسر چین توانسته اند در بازه زمانی نوامبر ۲۰۱۲ تا ژوئن ۲۰۱۵، حدود ۳۸٫۷ میلیارد یوان (معادل ۶٫۲ میلیارد دلار) از دارایی مقامات فاسد را ضبط و به خزانه دولت بازگردانند.

وی تصریح کرد که این کمیته برای برخورد با رشوه دهندگان در حین بازرسی ها، قواعد ویژه ای در نظر گرفته است، در حالی که نهاد های انضباطی دیگر، قواعد خاص خود را دارند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس