تاریخ انتشار: ۱۷ اسف ۱۳۹۴

روزنامه بریتانیایی “گاردین” با انتشار گزارشی درباره او می نویسد:”این تاجر ایرانی کمک کرد تا ایران تحریم های نفتی را دور بزند اما به همراه دو تن از همدستانش به اعدام محکوم شده است.

او پیش تر در مصاحبه با بخش فارسی بی بی سی گفته بود که ثروتش ۱۰ میلیارد دلار و قابل قیاس با میزان بدهی هایی است که درباره او مطرح کرده اند. او به اتهام عدم بازپرداخت به شرکت ملی نفت ایران و اختلاس به اعدام متهم شده است. غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه ایران این موضوع را مطرح کرد”.

 روزنامه امریکایی “لس آنجلس” تایمز” نیز درباره او می می نویسد””زنجانی نمادی از فساد در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد است. این یکی از بسیار نمونه های فساد گسترده مالی در آن زمان بوده است. او ۴۱ ساله و یکی از ثروتمندترین بازرگانان ایران است. برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد که ثروت او در حدود ۱۴ میلیارد دلار بوده است. اما پیش تر به دلیل کمک به دولت ایران در دور زدن تحریم های بین المللی برای خرید و فروش نفت در فهرست سیاه کشورهای اتحادیه اروپا و امریکا قرار گرفته بود. مقام های ایرانی حکم بازداشت او را در دسامبر سال ۲۰۱۳ میلادی صادر کردند. او متهم به سوء استفاده ای ۲ میلیارد دلاری از وزارت نفت شده بود. مقام ها گفته اند که ممکن است حکم اعدام در صورت بازپرداخت بدهی ها از سوی زنجانی قابل تجدیدنظر باشد. ۲۰ روز مهلت زمان درنظر گرفته شده برای تحدیدنظر در حکم زنجانی است. پیش تر نیز نمونه های فساد مالی در ایران روی داده بودند اما این مورد اعدام نسبتا نادر است”.
لس آنجلس تایمز اشاره می کند که این مجازات یک هشدار به دیگر کارآفرینان عرصه اقتصادی ایران در دوران پسا تحریم است. این روزنامه می نویسد:”بسیاری از سرمایه گذاران پیش بینی می کنند که ثروت انبوهی به عنوان سرمایه های بین المللی در دوران پسا تحریم به بازار ایران وارد شوند”.
روزنامه واشنگتن پست نیز از صدور حکم اعدام برای زنجانی به عنوان اقدامی بسیار مهم علیه یک “سرمایه دار” یاد می کند. این روزنامه با اشاره به دو متهم دیگر این پروند ه می نویسد:”مهدی شمس که در سال ۲۰۱۵ میلادی بازداشت شد و حمید فلاح هروی یک تاجر بازنشسته نیز از جمله افرادی هستند که به اعدام متهم شده اند”.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس