تاریخ انتشار: ۲۶ خرد ۱۳۹۴

وال استریت ژورنال با اشاره به این که بورس ایران یکی از اهداف اصلی سرمایه گذاری برای شرکت های خارجی است نوشت: سرمایه گذاران خارجی معتقدند این بازار بسیار کمتر از حد واقعی ارزش گذاری شده است. به گزارش گذارنیوز  وال استریت ژورنال طی گزارشی نوشت: دومینیک بوکور اینگرام، یک مدیر پولی مقیم لندن که […]

وال استریت ژورنال با اشاره به این که بورس ایران یکی از اهداف اصلی سرمایه گذاری برای شرکت های خارجی است نوشت: سرمایه گذاران خارجی معتقدند این بازار بسیار کمتر از حد واقعی ارزش گذاری شده است.

وال استریت ژورنا

به گزارش گذارنیوز  وال استریت ژورنال طی گزارشی نوشت: دومینیک بوکور اینگرام، یک مدیر پولی مقیم لندن که اخیرا سفری به ایران داشته، اقتصاد ایران را مستعد سرمایه گذاری می داند. وی در این باره می گوید: «من به کشورهای در حال رشد زیادی سفر کرده ام، اما هیچکدام زیرساخت هایی به سطح ایران نداشته اند.»

تعدادی از سرمایه گذاران جسور نظیر آقای بوکور اینگرام، یک مدیر سرمایه گذاری که در موسسه چارل ماگنه کپیتال انگلیس کار می کند، در حال بررسی ورود به اقتصاد ایران هستند. آنها که علاقمند به فعالیت های رقابتی هستند، قصد دارند سرمایه گذاری های مشترک انجام دهند، نیروی کار استخدام کنند و وارد یک فضای کسب و کاری شوند که می تواند بی ثبات باشد.

بازار بورس ۱۰۰ میلیارد دلاری ایران یکی از اهداف اصلی سرمایه گذاران است، زیرا محدودیتی برای سرمایه گذاری خارجی در آن وجود ندارد و آنها معتقدند این بازار بسیار کمتر از حد واقعی ارزش گذاری شده است. به علاوه، بیش از ۳۰۰ شرکت در فهرست بورس تهران حضور دارند که بسیاری از آنها دارای تجربه مدیریتی هستند و سال ها در شرایط تحریمی تلاش کرده اند رشد کنند. شعارهای خودکفایی دولت ایران نیز موجب شکل گیری شرکت های بزرگ صنعتی مانند خاتم الانبیا و شرکت های بزرگ خودروسازی نظیر ایران خودرو و سایپا شده است.

اگر ایران از یک بازار حاشیه ای تحت تسلط سرمایه گذاران داخلی به یک بازار باز که وسعت آن به بزرگی اقتصاد این کشور باشد تبدیل شود، رشد اقتصادی این کشور عظیم خواهد بود. ارزش شرکت هایی که در فهرست بورس تهران قرار دارند، حدود ۲۸ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می دهد، نسبتی که نسبت به اکثر اقتصادهای نوظهور بزرگ جهان، پایین است.

ایران و ۶ قدرت جهانی از جمله آمریکا در تلاش اند تا قبل از تاریخ ۳۰ ژوئن به یک توافق نهایی در زمینه هسته ای دست یابند. شکاف ها در موضوعاتی همچون بازرسی از مراکز نظامی و زمان لغو تحریم ها همچنان پابرجاست.

ده ها شرکت مالی دیگر به این امید که توافق منعقد خواهد شد، مسئولان خود را به ایران اعزام کرده اند تا اقتصاد این کشور را مورد ارزیابی قرار دهند.

چارل ماگنه کپیتال، یک شرکت متخصص امور بازار که ۲٫۲۸ میلیارد دلار دارایی را تحت مدیریت خود دارد، در ماه آوریل یک ابتکار مشترک با شرکت کپیتال تورکوئیز تهران به امضا رسانده تا سرمایه گذاری در بازار ایران را آغاز کند.

شرکت هایی نظیر چارل ماگنه کپیتال و فرست فرانتیر کپیتال بر خلاف شرکتهای چند ملیتی در اقتصاد آمریکا که تحریم ها علیه ایران در آنجا سرسختانه تر اعمال می شود، حضور ندارند. شرکت های اروپایی می توانند در ایران فعالیت کنند، اما باید از همکاری با نهادهای تحت تحریم دوری کنند. اما آمریکا شرکت ها را از مجموعه وسیع تری از فعالیت ها در ایران منع می کند.

رامین ربیعی، مدیر شرکت تورکوئیز، که حدود ۲۰۰ میلیون دلار دارایی را تحت مدیریت دارد گفت: «ما ۱۰ سال منتظر این لحظه بوده ایم… ما در حالت توسعه تیم های فروش و تیم سرمایه گذاری- بانکی خودمان هستیم و داریم گزارش هایی به زبان انگلیسی تولید می کنیم. ما می خواهیم مطمئن باشیم که وقتی تقاضا شروع می شود ما آماده ایم.»

فرست فرانتیر، که یک بانک سرمایه گذاری در بنگاه های کوچک و مستقل اقتصادی است نیز در ماه آوریل طرح هایی را برای ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری با گروه آگاه تهران اعلام کرد. فرست فرانتیر نیز همانند چارل ماگنه کپیتال تلاش دارد تا روابط خود با نهادهای غیر ایرانی را با استفاده از اطلاعات گروه آگاه از بازار ایران ترکیب کند تا از گشایش احتمالی ای که قرار است در بازار ایران ایجاد شود، بهره ببرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس