تاریخ انتشار: ۱۷ مرد ۱۳۹۴
گزارش ویژه

جدولی که می بینید جدول بین المللی پیشگیری از گرمازدگی در همه ورزشهاست که قوانین فیفا برای برگزاری بازیها بر اساس این جدول تنظیم می شود.

به گزارش گذار نیوز، در این جدول درجه حرارت استاندارد برای برگزاری بازی مشخص شده و بازی در شرایط خطرناک هم به همراه درجه ای که ناظران بازی و داوران باید بازی را تعطیل کنند مشخص شده است.

با توجه به این که دمای اهواز در لحظه شروع بازی به گفته سایت گوگل ۴۶  درجه سانتی گراد (برابر با ۱۱۶،۶ درجه فارنهایت) بوده است و همین طور در پایان نیمه اول و آغاز نیمه دوم یعنی حوالی ساعت ۲۰:۳۰ دمای هوا ۴۶ درجه سانتی گراد (برابر با ۱۱۴،۸ درجه فارنهایت) و در پایان بازی یعنی حوالی ساعت ۲۱:۳۰ دمای هوا ۴۴ درجه سانتی گراد (برابر با ۱۱۱،۲ درجه فارنهایت) بوده است ، بر اساس جدولی که در زیر می بینید ، بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس نباید انجام می شده است.

فیفا بر اساس این جدول قوانین سفت و سختی را اعمال می کند و به ناظران و داوران تاکید کرده است تا بر اساس این جدول عمل کنند اما ظاهرا در اهواز فکر و ذکر همه فقط برگزاری بازی و به پایان رسیدن آن بوده است. فیفا بر اساس محدودیت های این جدول قانون توقف بازی که منجر به آب خوردن بازیکنان می شود را اعمال کرده و همه چیز را بر عهده ناظران و داوران گذاشته است که بر اساس شرایط منطقه ای تصمیم بگیرند در جدولی که وجود دارد ، شرایط خطرناک از درجه ۸۰ تا ۹۰ فارنهایت شروع می شود  که آن را ناحیه زرد نامیده است. در این ناحیه فرصت آب خوری برای بازیکنان در دو وقت ۳ دقیقه ای در هر نیمه تعیین شده و تاکید شده در صورتی که ناظر و داور تشخیص بدهند ، این زمان ممکن است افزایش هم پیدا می کند. در شرایط زرد امکان برگزاری بازی وجود دارد اما  زمانی که وارد منطقه نارنجی بشویم یعنی خطر بازیکنان را تهدید می کند. ناحیه نارنجی که بین ۹۱ تا ۱۰۳ درجه فارنهایت است  که در خوشبینانه ترین حالت اگر دمای هوا را ۴۲ و رطوبت را ۱۸ درصد در نظر بگیریم حول و حوش ۱۰۶ درجه فارنهایت  قرار می گیرد  که در منطقه نارنجی پررنگ قرار می گیرد و در جدول اعلام شده که خطر به شدت وجود دارد و برگزاری بازی میسر نیست چه برسد به این که در اهواز دما قبل از بازی ۱۱۶ درجه ، در حین بازی ۱۱۴ درجه و در پایان بازی ۱۱۱ درجه فارنهایت بوده است که در منطقه نارنجی پررنگ قرار می گیرد و حتی در منطقه نارنجی کمرنگ هم نیست. منطقه قرمز ۱۲۵ درجه به بالاست که آن هم شرایطی است که برگزاری بازی در آن مقدور نیست. در شرایط کلی در منطقه نارنجی احتمال گرمازدگی وجود دارد و حتما باید پیش بینی لازم توسط کادر پزشکی انجام شود.

در بازی ۵شنبه ، دما در منطقه نارنجی پررنگ بود که نباید بازی برگزار می شد. داور وسط می توانست امروز در یک تصمیم شجاعانه بازی را آغاز نکند و این تصمیم را به خاطر سلامتی بازیکنان دو تیم و حتی خودش می گرفت اما این اتفاق نیافتاد. البته ما به برگزاری بازی در هر شرایطی عادت داریم و هدف این است که بازیها انجام شوند و فقط زمانی که اتفاق ناگواری رخ بدهد آن وقت به دنبال پیدا کردن مقصر دلایل برگزاری هستیم.

به همه این شرایط گرد و غبار در دقایق پایانی را هم اضافه کنید که انجام بازی را سخت تر و سخت تر کرد. امیدواریم از بازیهای بعد، به این جدول توجه شود.

هوا

هوا۲

هوا3

 

 

 

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس