تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۴

دیوید کامرون، نخست‌ وزیر انگلیس در نامه ‌ای به روحانی خواستار آزادی کمال فروغی زندانی محکوم به جاسوسی برای انگلیس شد.

به گزارش “گذار خبر”  فروغی، در سال ۲۰۱۱ دستگیر و پس از احراز جرم در دادگاه به جاسوسی به تحمل هفت سال زندان محکوم شد. او در زمان دستگیری، در تهران برای شرکت نفت پتروناس مالزی کار می‌ کرد.
کمال فروعی، در تهران تحت عنوان مشاور شرکت نفت و گاز پتروناس مشغول فعالیت بوده است.

http://www.mosalas.ir/assets/files/307778111/2YfYs9iq2Ycg2KfbjA/6752156990.jpg

دولت انگلیس  از مقامات تهران خواسته او را به دلایل پزشکی آزاد کند.
جستجو درباره سابقه این خبر نشان می دهد که  صدای آمریکا هم در ارتباط با این فرد پیش تر نوشته بود: سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت، فیلیپ هاموند وزیر خارجه، وضعیت کمال فروغی را در جریان دیداری با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران، و نیز در ملاقات با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، در میان گذاشته و لندن به مطرح کردن این موضوغ در هر فرصتی ادامه خواهد داد.
گفتنی است همسر، فرزندان و نوه های کمال فروغی در بریتانیا زندگی می کنند.
روزنامه تلگراف هم در مورد این فرد نوشته بود : از سر گرفته شدن روابط دیپلماتیک کامل میان تهران و لندن امکان طرح موضوع «کمال فروغی»، در تماس‌های سطح بالا میسر شده است.
فروغی که در دهه ۱۹۷۰ به انگلیس رفته، گذرنامه ایرانی دارد. وی در زمان دستگیری، در تهران برای شرکت نفت «پتروناس» مالزی کار می‌کرده است.
خبرگزاری رویترز از دبی هم نوشته بود: وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد برای آزادی یک شهروند انگلیسی – ایرانی که از چهار سال قبل به اتهام جاسوسی در زندان های ایران به سر می برد تلاش خواهد کرد.
کمال فروغی ۷۶ ساله سال ۲۰۱۱ در حالی که به گفته پسرش کامران به عنوان مشاور تجاری در تهران کار می کرد بازداشت شد. خبر بازداشت وی نخستین بار اکتبر امسال و در نشریه گاردین چاپ شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس