تاریخ انتشار: ۲۶ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] صبح امروز با هماهنگی نیروی انتظامی و دادستانی تهران به محوریت شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران انبارهای مواد شیمیایی که به اظهار نظر بسیاری از کارشناسان به عنوان شعله‌های خاموش شهر تهران قلمداد می‌شوند برخورد و این مواد شیمیایی جمع آوری شد. به گزارش ایسنا، از ساعت‌های آغازین امروز سه‌شنبه در محدوده […]

[ad_1]

صبح امروز با هماهنگی نیروی انتظامی و دادستانی تهران به محوریت شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران انبارهای مواد شیمیایی که به اظهار نظر بسیاری از کارشناسان به عنوان شعله‌های خاموش شهر تهران قلمداد می‌شوند برخورد و این مواد شیمیایی جمع آوری شد.

به گزارش ایسنا، از ساعت‌های آغازین امروز سه‌شنبه در محدوده خیابان ناصرخسرو و کوچه خدابنده لو عوامل نیروی انتظامی و شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل کلیه انبارهایی که مقدار زیادی مواد شیمیایی در آنها وجود داشت را پلمب کردند که در جریان اجرای این طرح وجود مواد شیمیایی مشتعل در کنار یکدیگر نگرانی‌های بسیاری را برای خانه‌های مسکونی اطراف ایجاد کرده بود. بعضا در انبارهای نگهداری این مواد تجهیزات ترکیب مواد شیمیایی وجود داشت که بدون در نظر گرفتن اصول ایمنی در اتاق‌های تاریک و کوچک نگهداری می‌شد. وجود کتاب‌های لاتین و تجهیزات ترکیب مواد شیمیایی این احتمال را به ذهن متبادر می‌کند که افرادی با دانش ترکیب این مواد در این انبارها مشغول به کار بودند. وجود مواد مخدر در این اتاق‌ها شاید نشان از عدم رعایت اصول ایمنی در محیطی که مواد بسیار مشتعل وجود دارد حاکی از خطر پنهان این انبارها برای ساکنین و حتی شهر تهران است.

در راستای اجرای این طرح رضا قدیمی  مدیر عامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با اشاره به خطر وجود چنین انبارهایی در شهر تهران و نزدیکی خانه‌های مسکونی به آن گفت: چندین سال است که فروش مواد شیمیایی در ناصرخسرو تحت نظارت ارگان‌های مختلف نبوده و ورود و خروج مواد شیمیایی در این محدوده بدون هیچ گونه نظارتی انجام می‌شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۲۷۰ عضو صنف مواد شیمیایی فروش در تهران وجود دارند که در سال ۹۰ طرح انتقال آنها از محدوده خیابان ناصرخسرو آغاز شده و در راستای اجرای این طرح شهرداری تهران مساعدت بسیاری به فروشندگان مواد شیمیایی داد. بر همین اساس محلی مجهز به کلیه امکانات بالغ بر ۲۰۰ مغازه با زیرساخت‌های لازم ساخته شده و تقریبا به صورت رایگان در اختیار اعضای این صنف قرار گرفت.

قدیمی ادامه داد: بازار کیمیا واقع در محدوده خاوران با ۲۰۰ مغازه و ۱۱ انبار ۵۰۰ متری آماده حضور صنف فروشندگان مواد شیمیایی شد تا ضمن اعمال نظارت بر این صنف کلیه موارد ایمنی نیز برای آنها فراهم شود. اما متاسفانه فروشندگان مواد شیمیایی یا این انتقال را نپذیرفته‌اند و یا به ظاهر تغییر شغل داده‌اند. قبلا مواد شیمیایی را در مغازه‌های محدوده ناصرخسرو نگهداری می‌کردند و پس از اجرای این طرح خانه‌هایی که در بافت فرسوده این محدوده وجود داشت تبدیل به انبارهای نگهداری مواد شیمیایی کردند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با تاکید بر عظم مدیریت شهری و همراهی نیروی انتظامی و دادستانی تهران برای مقابله با انبار کردن چنین موادی در شهر و محدوده‌های مسکونی گفت: وجود چنین موادی در داخل محدوده‌های مسکونی امنیت شهر و سلامت شهروندان را به خطر انداخته و می‌تواند حوادث ناگواری همچون حادثه نیشابور را در شهر تهران تکرار کند.

وی به وجود برخی مواد شیمیایی پایه تولید مواد منفجره و مواد مخدر در محدوده ناصرخسرو اشاره کرد و افزود: واردات، تولید، حمل و نگهداری مواد شیمیایی، ضوابط و پروتکل‌های خاصی دارد که همه ملزم به رعایت آن هستند. البته در جریان تشکیل چنین انبارهایی در این محدوده اتحادیه نیز نقش داشته که برخورد لازم با مسئولین اتحادیه نیز خواهد شد. بی تردید نگهداری چنین موادی با چنین شرایطی در این خانه‌ها قاچاق محسوب می‌شود. در همین راستا طی عملیات پیچیده امنیتی و اطلاعاتی این خانه‌ها شناسایی و با همکاری پلیس فاتب از صبح امروز پلمب آنها آغاز شده است.

قدیمی تاکید کرد: تا تخلیه کامل مواد شیمیایی از این محدوده به انبارهای بازار کیمیا در منطقه خاور میانه عملیات ادامه خواهد داشت و پس از پاکسازی، این انبارها مصدود خواهند شد تا مالکین آنها برای پاسخگویی حاضر شوند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی مالکین این انبارها ادعا می‌کنند بازار کیمیا امکانات لازم را برای استقرارشان ندارد، تاکید کرد: چنین ادعایی به کلی کذب است و کلیه امکانات برای حضور آنها در این بازار فراهم شده است.

به گزارش ایسنا بعضی از مالکین این انبارها ادعا می‌کردند بازار کیمیا زیرساخت‌های اولیه را ندارد و بعضا نسبت به آماده سازی مغازه‌های بازار کیمیا به لحاظ رنگ‌آمیزی انتقاد داشتند. این ادعا در حالی از سوی این مالکین مطرح می‌شد که محل فعلی استقرار آنها خانه‌هایی مخروبه، کوچک و بدون هیچ امکاناتی بود که در نخستین مرحله جان خود آنها را تهدید می‌کرد. این انبارها خانه‌های کوچکی بودند که چندین پلاک به صورت غیر قانونی تجمیع و تبدیل به محل نگهداری مواد شیمیایی خطرناکی بود که بعضا قرار گرفتن آنها در کنار یکدیگر می‌تواند موجب انفجارهای بزرگ شود. این مواد در صنایع لاستیک سازی، چوب، مواد شوینده و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس