تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۴

تمدید ۷ روز مذاکرات هسته ای وین با تحلیل های متفاوت رسانه های جهان همراه شد. رسانه های خارجی تحلیل های متفاوتی از تمدید مذاکرات هسته ای وین ارائه کردند. طیفی از این رسانه ها تمدید مذاکرات را بخاطر چشم اندار مبهم پیشرفت مذاکرات و افزایش اختلاف ها دانسته و طیفی دیگر، به تمدید مذاکرات […]

تمدید ۷ روز مذاکرات هسته ای وین با تحلیل های متفاوت رسانه های جهان همراه شد.

رسانه

رسانه های خارجی تحلیل های متفاوتی از تمدید مذاکرات هسته ای وین ارائه کردند. طیفی از این رسانه ها تمدید مذاکرات را بخاطر چشم اندار مبهم پیشرفت مذاکرات و افزایش اختلاف ها دانسته و طیفی دیگر، به تمدید مذاکرات خوش بینانه نگاه کرده و آن را نشانه انجام توافق هسته ای می دانند.

ایران و ۱+۵ تا هفتم ژوئیه به خود فرصت دادند
به گزارش گذارنیوز خبرگزاری فرانسه در گزارشی از وین به قلم جو بیدل و سیمون استوردی نوشت: ایران و شش قدرت جهان پس از آنکه ضرب الاجل ۳۰ ژوئن به منظور پایان دادن به مذاکرات طولانی و طاقت فرسا درباره برنامه هسته ای تهران بدون هیچ موافقتنامه ای سپری شد تصمیم گرفتند تا هفتم ژوئیه به تلاش ادامه دهند. اما با این حال هنوز هیچ چشم اندازی از پیشرفت در این زمینه وجود ندارد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که روز سه شنبه یعنی در آخرین روز ضرب الاجل تعیین شده به این مذاکرات ملحق شد گفت پس از حدود دو سال تلاش همچنان معتقد است دستیابی به موافقتنامه ای به منظور پایان دادن به بن بست ۱۳ ساله برسر فعالیت های هسته ای ایران امکانپذیر است.
وی پس از نشست با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با تلویزیون روسیه افزود مذاکرات در جهتی مثبت پیش می رود. هنوز مسائلی وجود دارد اما اکثر آنها به روال کار مربوط می شود و نه مسائل فنی.
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا لحنی کمتر مصالحه جویانه را در پیش گرفت و روز سه شنبه در واشنگتن گفت اگر شرایط رضایتبخش نباشد در خروج از موافقتنامه تعلل نخواهد کرد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه پس از رایزنی هایی در تهران بار دیگر به وین بازگشت. سفر وی به تهران باعث شد امیدواری هایی مطرح شود مبنی بر اینکه او ممکن است دستورالعمل هایی دریافت کرده باشد و این دستورالعمل ها بتواند منجر به پیشرفت شود.
اما وزارت امور خارجه آمریکا پس از نشست کری و ظریف که حدود دو سال طول کشید اعلام کرد گروه پنج به اضافه یک توافق کرده اند موافقتنامه موقت را تا هفتم ژوئیه تمدید کنند.
یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت این تمدید الزاما بدین معنی نیست که آنها مذاکرات را تا هفتم یا پایان روز هفتم ادامه خواهند داد.
کری هنوز اعلام نکرده است چه زمانی ممکن است پایتخت اتریش را ترک کند.
یکی از اعضای هیئت مذاکره کننده ایرانی گفت مذاکرات پس از ۳۰ ژوئن ادامه خواهد یافت اما به تاریخ مشخصی اشاره نکرد.
حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت بخش زیادی از نکات مهم در مذاکرات حل شده اما هنوز مسائلی وجود دارد که باید حل شود.
وی اعلام کرد اگر زیاده خواهی مطرح نشود ، برخی از این مسائل طی چند روز آینده می تواند حل شود.
کری و ظریف پس از مذاکراتی رو در رو شاهد ملحق شدن ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به مذاکرات بودند. این دو فارغ التحصیل موسسه فناوری ماساچوست ( ارنست و صالحی ) در دستیابی به بیانیه لوزان سوییس و تعیین چارچوب یک توافقنامه نقشی کلیدی داشتند. براساس چارچوب لوزان ، ایران موافقت کرد فعالیت های هسته ای خود را به طور قابل توجهی کاهش دهد تا هرگونه تلاش این کشور برای ساخت تسلیحات هسته ای عملا غیر ممکن شود. در ازای این اقدام ایران قرار شد تحریم ها علیه این کشور که ضربه ای جدی به اقتصاد آن وارد کرده است به تدریج لغو شود.
اما تبدیل کردن بیانیه لوزان به موافقتنامه ای نهایی به کاری دشوار تبدیل شده است. هنوز مسائلی ازجمله زمان و سرعت کاهش تحریم ها و همچنین ساز و کاری برای نظارت و بازرسی حل نشده باقی مانده است.
یکی دیگر از مسائل مهم مورد بحث، نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی است که یوکیا آمانو مدیرکل آن روز دوشنبه با کری دیدار کرد. براساس موافقتنامه مورد بحث آژانس مسئول راستی آزمایی و تایید کاهش توانمندی های ( هسته ای ) ایران خواهد بود. اما گروه پنج به اضافه یک خواستار آن هستند که آژانس از حقوق گسترده تری در زمینه بازرسی برخوردار شود و هرگونه فعالیت مشکوک را که ممکن است بخشی از تلاشی مخفیانه برای دستیابی به بمب هسته ای باشد ، راستی آزمایی کند و این شامل بازرسی آژانس از پایگاه های نظامی ایران خواهد بود. اما آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران هفته گذشته چنین دسترسی را رد کرد و آن را یک خط قرمز نامید.

ماراتون دیپلماتیک می تواند دوباره آغاز شود    
شبکه تلویزیون فرانس بیست و چهار در خبری اعلام کرد : توافقنامه میان ایران و قدرت های بزرگ درباره برنامه هسته ای تهران به فردا موکول شد. دو طرف سرانجام مذاکرات را تا هفتم ژوئیه تمدید کردند. اما پیش از دستیابی به توافقنامه ای تاریخی درباره برنامه هسته ای ایران، انسدادهای موجود در مذاکرات هنوز متعدد هستند. سسیل ادوبتی گزارشگر فرانس بیست و چهار در گزارشی از وین اعلام کرد پشت این تدابیر امنیتی شدید جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به پشت میز مذاکرات باز گشت. چند دقیقه بعد خودروهای هیئت مذاکره کننده ایرانی نیز وارد شدند. ماراتون دیپلماتیک می تواند دوباره آغاز شود. در صورت لزوم مذاکرات ممکن است تا هفتم ژوئیه ادامه یابد. مذاکرات همچنان درباره نکات حساس متمرکز شده است و هر یک از طرفین می خواهد خود را انعطاف ناپذیر نشان دهد.
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد من از ابتدا گفته ام در صورتی توافقنامه خوب نباشد، من میز مذاکره را ترک خواهم کرد. در صورتی که ما نتوانیم اطمینان یابیم که ایران هیچ راهی برای دستیابی به سلاح اتمی در اختیار ندارد، و در صورتی نتوانیم آن را راستی آ‍زمایی کنیم و در صورتی که بازرسی ها و راستی آزمایی ها ناکافی باشد، در این صورت توافقی حاصل نخواهد شد. محمد جواد ظریف که برای رایزنی با مقامات ایرانی به تهران رفته بود، به همراه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و برادر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بازگشته است.
ظریف گفت تنها توافقنامه ای که ملت ایران قبول خواهد کرد، توافقنامه عادلانه و متوازن خواهد بود که عزت وحقوق ملت ایران در آن رعایت شده باشد. در پایتخت ایران نیز انتظارات بالا است. مردم ایرن امیدوارند با حل و فصل مسئله هسته ای تحریم ها که از ده سال پیش تاکنون اقتصاد ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است، لغو شود و به بی اعتمادی حاکم بر روابط ایران و کشورهای غربی پایان داده شود.

تردیدها بیشتر شده است     
روزنامه واشنگتن پست در اینترنت امروز در گزارشی نوشت: با تمدید مدت زمان مذاکرات هسته ای در وین تردیدها درباره نتیجه مذاکرات قوت گرفت و کسانیکه به سخت تر شدن موضع اوباما امیدوار بودند، احتمالا ناامید شده اند.
این منبع نوشت برخی کارشناسان با اشاره به ادامه اختلاف نظرها درباره مسائل کلیدی از قبیل بازرسی ها و ماهیت پی ام دی پیش بینی می کنند، یک رژیم استاندارد برای بازرسی ها برقرار نخواهد شد و مسئله پی ام دی همچنان مبهم باقی خواهد ماند.

اکنون زمان توقف مذاکرات با ایران است    
نشریه پلتیکو در گزارشی به قلم میچ مک کانل سناتور ایالت کنتاکی و رهبر اکثریت سنا با عنوان « اکنون زمان توقف مذاکرات با ایران است »،‌ نوشت: دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اخیرا بار دیگر از تمدید مذاکرات هسته ای با ایران خبر داد.
در پی ناکامی طرف های مذاکره کننده در دست یابی به توافقنامه جامع هسته ای تا ضرب الاجل ۳۰ ژوئن ، این مذاکرات به مدت یک هفته دیگر تمدید شد. اوباما و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا باید فرصت را غنیمت بشمارند و مذاکرات را متوقف کنند ، یک گام به عقب بردارند و بار دیگر به ارزیابی مذاکرات بپردازند. زیرا همان گونه که یک سناتور بلندپایه دموکرات اخیرا اعلام کرد « مذاکرات هسته ای ایران به شدت نگران کننده است » و « خطوط قرمز ما به خطوط سبز تغییر یافته اند.»
به گزارش  نشریه پلتیکو، این توقف زمان بیشتری در اختیار گروه پنج بعلاوه یک قرار خواهد داد تا بر سر اهداف اساسی دست یابی به یک توافق، توافقی کامل بر سر موضوع دسترسی به تأسیسات ایران در هر زمان و هر مکان ، تکمیل افشاگری ها در ارتباط با تحقیقات هسته ای با مسائل نظامی ایران ( از جمله دسترسی به اسناد ، تأسیسات ، دانشمندان و مقامات این کشور ) موافقت کنند و بر سر کاهش تدریجی و مرحله به مرحله تحریم ها و موضوع پایبندی ایران به مفاد توافق نامه هسته ای نیز توافق کنند.
رسیدن به بهترین توافق و در عین حال توافق مورد پذیرش ایران – توافقی که فقط شامل هدف ما در پایان دادن به برنامه هسته ای ایران نمی شود – توافقی ناقص خواهد بود. ایجاد برنامه هسته ای ایران که مورد پذیرش جامعه بین المللی باشد به نفع مردم آمریکا نیست. اما در حال حاضر به نظر می رسد این همان فرضیه ای است که دولت اوباما در این مذاکرات در حال دست یابی به آن است یعنی به رسمیت شناخته شدن برنامه هسته ای از سوی جامعه بین المللی.

اختلافات شدیدی بروز کرده است    
پایگاه اینترنتی دبکا فایل نوشت مذاکرات هسته ای ایران با تهدید اوباما به کناره گیری دچار بحران شد.
به نوشته شماره امروز این پایگاه اینترنتی اسرائیلی؛ باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه هشدار داد از توافق هسته ای با ایران کنار خواهد کشید مگر آن که ایران برای اطمینان دادن در مورد آن که به شرایط هر توافقی پایبند است با ساز و کار راستی آزمایی موافقت کند.
با تمدید مذاکرات به مدت یک هفته، اختلافات شدیدی بروز کرده است.
اوباما در کنفرانس خبری مشترک کاخ سفید با دیلما روسف، رئیس جمهور برزیل گفت: «من از ابتدا گفته ام که اگر توافق هسته ای توافق بدی باشد از مذاکرات خارج خواهم شد.»
وی به مخالفت با بازرسی از سایت های هسته ای ایران اشاره کرد و گفت بدون این بازرسی ها و اطمینان در مورد این که مسیر این کشور به سمت ساخت سلاح هسته ای مسدود شده است، توافق نخواهیم کرد.
اوباما گفت ایران از تعهدات اولیه خود در چارچوب تعیین شده در اوایل امسال پاپس می کشد.

دشوار شدن دستیابی به توافق نهایی
یورونیوز اعلام کرد موضع سرسختانه دو طرف مذاکرات هسته ای، دستیابی به توافق را دشوار کرده است.
به گزارش شبکه خبری یورونیوز ،مذاکرات هسته ای ایران با گروه پنج به علاوه یک، متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت یعنی(چین،فرانسه، روسیه ، انگلیس و آمریکا) به علاوه آلمان تا هفتم ژوییه امسال تمدید شد.
ریحانه مظاهری که از محل برگزاری این مذاکرات در وین برای این شبکه گزارش می دهد در این باره می گوید با بازگشت وزیر امور خارجه ایران به وین،مذاکرات وی با جان کری همتای آمریکایی اش از سرگرفته شد. اما هنوز معلوم نیست وزیران امور خارجه دیگر کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک چه زمانی به این دور از مذاکرات خواهند پیوست. همچنین معلوم نیست این مذاکرات در چه تاریخی به پایان خواهد رسید.
بر اساس این گزارش، مذاکرات هسته ای گروه پنج به علاوه یک و ایران ، اکنون ۲۰ماه است که برای دستیابی به توافقنامه ای ادامه دارد. بازگشت روز یکشنبه ظریف به تهران ، به باور برخی نشانه خوبی و به باور برخی دیگر نشانه بدی بود. اما معلوم بود که ظریف برای مشورت با مقامات ایران و به ویژه با رهبر معظم ایران درباره پیشرفت هایی که در مذاکرات حاصل شده است و خطوط قرمزی که نباید از آن عبور کرد به تهران رفته بود.
در میان کشورهای غربی ،فرانسه سرسخت ترین موضع را در قبال ایران و تحریم های اعمال شده علیه ایران گرفته است.
لوران فابیوس در این باره گفت اگر توافقنامه هسته ای با ایران به دست آید تحریم ها علیه این کشور برداشته خواهد شد. اما اگر توافقنامه به دست آمد و ایران آن را نقض کرد باید ساز و کاری وجود داشته باشد که به طور خودکار همه تحریم های اعمال شده علیه ایران را برگرداند.
فابیوس همچنین بر این تاکید می کند که لغو تحریم ها باید تدریجی باشد اما ایران می گوید تحریم ها باید به یکباره برداشته شود.
مشکل دیگری که در راه رسیدن به توافق هسته ای بین گروه پنج به علاوه یک و ایران وجود دارد بازرسی از مراکز نظامی است که رهبر معظم ایران و محافظه کاران این کشور به شدت با آن مخالف هستند.
پرسشی که در این جا می شود اینکه با وجود این موضع سرسختانه ،چه طرفی است حاضر است امتیاز بیشتری بدهد.

توافق هسته ای ایران بیش از هر زمان دیگری، نزدیک است     
بی بی سی توافق هسته ای ایران را بیش از هر زمان دیگری نزدیک توصیف کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، لیث دوست خبرنگار ارشد بین المللی شبکه در گزارشی از وین گفت:« مذاکرات هسته ای همچنان ادامه دارد. بی تردید، رسیدن به توافق ممکن است. اما در این مذاکرات همانند همه مذاکرات دیگر، گامهای آخر، دشوارترین گامها به شمار می روند. من دقایقی پیش با فردی صحبت کردم که با مقامات ایرانی و برخی از هیئتهای غربی در مذاکرات وین گفتگو کرده است. وی گفت که این نگرش وجود دارد که باید این کار انجام شود (باید توافق حاصل شود). مذاکره کنندگان خسته شده اند. باید توجه داشت که مسئولان سیاسی این تیمهای مذاکره کننده ازچند هفته پیش در وین هستند. آنها احساس می کنند همه راههای دیپلماسی را امتحان کرده اند تا به توافقی دست پیدا کنند که توافقی تاریخی است و به مناقشه دوازده ساله درباره برنامه هسته ای ایران پایان می دهد. البته باید توجه داشت شب گذشته باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و همچنین مقامات ایران گفتند که فقط توافق خوب را می پذیرند. بنابراین، تاوقتی به نقطه مذکور یا به اصطلاح توافق خوب دست پیدا نکنند، توافقی حاصل نخواهد شد. به هرحال، باید توجه داشت که مذاکره کنندگان بیش از هر زمان دیگری به رسیدن به توافق هسته ای، نزدیک شده اند.»

همه در وین منتظر دود سفید توافق هسته ای هستند     
خبرنگارنشریه بوستون گلوب آمریکا انتظار برای حصول توافق هسته ای احتمالی میان ایران و گروه پنج به اضافه یک در وین را به انتظار برای مشاهده دود سفیدی تشبیه کرد که وقتی از دودکش کلیسای معروف واتیکان بیرون می آید خبر انتخاب پاپ جدید را به جهانیان اعلام می کند.
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، این نشریه در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی به قلم مت وایزر تحت عنوان «انتظار طولانی برای توافق هسته ای ایران» نوشت:
مثل این است که در واتیکان در انتظار دود سفیدی باشیم که از دودکش کلیسای کوچک سیستین بیرون بیاید و به جهان اعلام کند که پاپ جدید انتخاب شده است.
اینجا ، در وین،‌ روزهاست که دیپلمات ها به یک ساختمان مجلل در رفت و آمد هستند و در تلاشند به توافقی دست یابند که برنامه هسته ای ایران را در ازای لغو تحریم های اقتصادی این کشور محدود خواهد کرد.
در بیرون ساختمان محل مذاکرات زیر یک چادر بزرگ سفید تعداد زیادی خبرنگار از خبرگزاری های بزرگ جهان در انتظار کلمه ای هستند که از کوچکترین تحولی خبر بدهد.
مذاکرات دوجانبه تازه ای شروع شده است! مذاکرات پایان یافته است! آنها به مدت دو ساعت در اتاق بودند، پس حتما پیشرفتی به دست آمده است!
صبح روز سه شنبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از سفری کوتاه به تهران به وین بازگشت و ملاقاتی طولانی با جان کری همتای آمریکایی خود داشت.
قدرت های بزرگ جهان و ایران موافقت کرده اند مذاکرات هسته ای را تمدید کنند. وزارت امور خارجه آمریکا خبر تمدید توافق هسته ای موقتی را که قرار بود سه شنبه شب منقضی شود ، اعلام کرد.
ظریف گفت: «من اینجا هستم که توافق نهایی به دست آید، و فکر می کنم ما می توانیم به آن دست یابیم.» او همراه با برادر جوانتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران و علی اکبر صالحی ، مقام هسته ای ارشد ایران که روابط دوستانه ای با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا دارد و او هم در وین است، به این شهر بازگشت.

تحرک برای توافق هسته ای شتاب گرفته است     
پایگاه اینترنتی المانیتور نوشت تحرک برای دستیابی به توافق هسته ای ایران با تمدید مهلت مذاکرات تا هفتم ژوئیه شتاب بیشتری به خود گرفته است.
این پایگاه اینترنتی در گزارشی از وین به قلم لورا روزن نوشت: مذاکرات هسته ای ایران ظاهرا روز سی ام ژوئن تحرک بیشتری یافت و تا هفتم ژوئیه تمدید شد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با پیوستن مجدد به این مذاکرات گفت ماموریتش رسیدن به یک توافق نهایی است و به اعتقاد وی این کار شدنی است.
مذاکرات هسته ای ایران تا هفتم ژوئیه تمدید شده است و مقامات ایرانی و آمریکایی حاضر در وین ابراز خوشبینی می کنند و اطمینان خاطر متقابل می دهند.
منابعی که با مذاکره کنندگان گفتگو داشته اند به المانیتور گفتند موضوع مشورت های ظریف در ایران این بود که تهران این اطمینان خاطر را کسب کند که لغو تحریم ها در توافق نهایی در ازای تعهدات هسته ای ایران عملا محقق خواهد شد. در ازای چنین اطمینان خاطری ، انتظار می رفت که مذاکره کنندگان ایران بتوانند انعطاف پذیری بیشتری در خصوص مسائل مرتبط با برنامه هسته ای نشان دهند و حصول توافق نهایی را امکان پذیر کنند.
ظریف پس از تقریبا دو ساعت گفتگوی رو در رو با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که بلافاصله پس از بازگشت وی به وین انجام گرفت به خبرنگاران گفت :«من برای این به ایران نرفتم که ماموریت تازه ای بگیرم. من از قبل ماموریت دارم که مذاکره کنم و در اینجا هستم تا به توافق نهایی برسم و فکر می کنم ما می توانیم به این توافق برسیم.»
کری نیز درباره ملاقاتش با ظریف که همراه با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و نیز حسین فریدون ، برادر حسن روحانی رئیس جمهور این کشور به وین بازگشته بود گفت :«ما گفتگوهای خوبی داشتیم.»
علی واعظ ، تحلیلگر ارشد ایران در گروه بین المللی بحران روز سه شنبه به المانیتور گفت :«چیزی که امروز واقعا تعیین کننده است این است که ظریف با خود از تهران چه آورده است. این مشخص خواهد کرد آیا تصمیمات سیاسی که امروز گرفته شده است طی یک هفته آینده برای تدوین موافقت نامه کاملی که بدون هیچ منفذ و ضد گلوله باشد کافی است یا خیر. »
وی افزود :«احساس من این است که هیچ کس نمی خواهد بدون توافق وین را ترک کند. چیزی که آنها می توانند اینجا طی ده روز به دست بیاورند، چیزی نیست که آنها بتوانند در صورت ترک وین در عرض دو ماه به دست بیاورند.»
وزیران شرکت کننده در مذاکرات وین در اظهارات خود خطاب به رسانه های ایران در روز سه شنبه تاکید کردند که اگر توافق نهایی به دست آید، لغو تحریم‌ها موجب گشایش اقتصادی معناداری خواهد شد که ایرانی ها نسبتا به سرعت آن را احساس خواهند کرد.
یک منبع روز سه شنبه به نقل از مذاکره کنندگان به المانیتور گفت ایرانی ها این اطمینان خاطر را می خواستند که لغو تحریم ها در توافق نهایی به اندازه تعهداتی که ایران در چارچوب این توافق می پذیرد ، قابل راستی آزمایی باشد. این منبع گفت احساس وی این است که این اطمینان خاطر به نوعی به ایران داده شده است.
تحلیلگران گفتند نگرانی های ایران درباره لغو تحریم ها بی پایه و اساس نیست. آنها همچنین گفتند این به نفع شش قدرت جهان است که اطمینان حاصل کنند که این توافق پایدار باشد و ایران احساس نکند که انتظاراتش برای لغو تحریم ها در توافق نهایی محقق نمی شود. در آن صورت این کشور نیز در چارچوب یک توافق دراز مدت به تعهدات خود عمل خواهد کرد.
تریتا پارسی ، رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا روز سه شنبه به المانیتور گفت :«در پایان، هیچ کس برنده حقیقی نخواهد بود مگر اینکه این توافق پایدار بماند. این توافق باید پایدار بماند. و این به معنای آن است که شما باید همه احتمالات را در نظر بگیرید و تدابیری را برای مواجهه به این احتمالات آماده کنید. در غیر این صورت،‌ اگر یک طرف احساس کند که در این توافق ضرر کرده است، توافق از هم خواهد پاشید.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس