تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۴

اشتیاق هیات آمریکایی برای دستیابی به توافق نهایی در کانون توجه رسانه های خارجی قرار گرفته است. به گزارش گذارنیوز  تطمیع ، تهدید و تحریک افکار عمومی بخش دیگری از فضای تبلیغاتی است که به موازات مذاکرات هسته ای در دستور کار رسانه های غربی قرار گرفته است . ادعای پایبندی آمریکا به مفاد توافق […]

اشتیاق هیات آمریکایی برای دستیابی به توافق نهایی در کانون توجه رسانه های خارجی قرار گرفته است.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز  تطمیع ، تهدید و تحریک افکار عمومی بخش دیگری از فضای تبلیغاتی است که به موازات مذاکرات هسته ای در دستور کار رسانه های غربی قرار گرفته است .
ادعای پایبندی آمریکا به مفاد توافق لوزان و اشتیاق هیات آمریکایی برای دستیابی به توافق نهایی در کانون توجه رسانه های خارجی قرار گرفته است. رسانه های غربی امروز سعی کردند این خط تبلیغی را پیش ببرند که طرف ایرانی در مسیر دستیابی به توافق هسته ای کارشکنی می کند و این طرف آمریکایی است که با رویکردی مسالمت آمیز آن هم در حالی که از سوی محافل داخلی از جمله کنگره به دلیل دادن امتیاز های زیاد به ایران در بوته نقد قرار گرفته ، به دنبال دستیابی به توافق بر اساس پایبندی به توافق لوزان است‌.
امروز رسانه های خارجی به طور کلی چهار خط خبری را درباره مذاکرات هسته ای وین را دنبال کردند.

۱- تداعی «گرداب سیاسی» برای ایران
تصویرسازی از روند نیل به توافق، در واقع بیشتر نوعی «گرداب سیاسی» را تداعی و القا می کند که برمبنای آن، اگر ایران توافق را بپذیرد باید تصمیمات اساسی و فوری اتخاذ کند که به سبب بی اعتمادی سیاسی، منجر به راستی آزمایی ها در قالب بازرسی ها، مداخلات بی‌سابقه در امور داخلی ایران (نظامی و هسته ای و موشکی و غیره) خواهد شد؛ و اگر هم نپذیرد وضعیت اقتصادی و اجتماعی و سیاسی نامناسب تر خواهد شد. با این حال بیان رسانه بیگانه در مواردی نیز به طور مبهمی حصول توافق بر مبنای احترام متقابل را به نفع نظام و جامعه عنوان می کند. همچنان استنباط می‌شود که در بهترین حالت برای ایران، «تحریم های صرفا هسته ای» آن هم در روندی تدریجی و با رعایت موازین راستی‌آزمایی قابل رفع و در عین حال «برگشت پذیر» است.
روزنامه گاردین سعی کرد با برجسته سازی تاثیرلغو تحریم ها بر زندگی مردم اهرم فشار داخلی بر تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان را برای تن دادن به زیاده خواهی های احتمالی در میز مذاکرات تقویت نماید .
واشنگتن پست نیز این خط خبری را در گزارش امروز خود دنبال کرده است.
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به قلم جنیفر روبین درباره مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی نوشت:
یک مقام بلندپایه آمریکایی روز دوشنبه اعلام کرد قدرت های جهانی مذاکره کننده با ایران پیشنهادهایی را ارائه کرده اند که به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از همه تأسیسات مشکوک ایران را به عنوان بخشی از توافق جامع هسته ای می دهد.
این مقام دولت آمریکا در گفتگو با خبرنگاران گفت: «ما در حال کار کردن بر روی روندی هستیم که به باور ما تضمین خواهد کرد آژانس بین المللی انرژی اتمی به مکان های مورد نیاز دسترسی خواهد داشت.»
او همچنین گفت: «این بدان معنا نیست که ما باید قادر به ورود به همه مکان های نظامی باشیم زیرا آمریکا به هیچ کسی اجازه ورود به مکان های نظامی اش را نمی دهد از این رو، این که بخواهیم وارد همه تأسیسات نظامی ایران شویم اقدام درستی نیست.»
این در حالی است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: «فکر می کنم مهم است بتوانیم درک کنیم ایران کشوری پیچیده است درست همان گونه که ما کشوری پیچیده هستیم.»
این یک موضوع دیپلماتیک است. تام کاتن سناتور جمهوری خواه از ایالت آرکانزاس در بیانیه ای اعلام کرد: «ناراحت کننده است که یک مقام بلندپایه آمریکایی می گوید اگر آمریکا به بازرسان تسلیحاتی اجازه دسترسی کامل به تأسیسات نظامی خود را نمی دهد ، ایران نیز نباید چنین کاری انجام دهد. آمریکا مدافع بزرگ آزادی در جهان محسوب می شود و کشوری دموکراتیک است که بر اساس اصول آزادی و قانون بنا نهاده شده است.»
مارک دوبوویتس، آتی فیکسلر و ریچل زیمبا کارشناسان بنیاد دفاع از دموکراسی ها در گزارشی جدید به بررسی منافعی پرداخته اند که در صورت برداشته شدن تحریم ها عاید تهران خواهد شد.
آنها اعلام کردند: تأثیر اقتصادی کاهش تحریم ها احتمالا بسیار قابل توجه خواهد بود. این کاهش تحریم ها سبب رشد اقتصادی ایران خواهد شد و در عین حال سبب می شود مقاومت ایران در مقابل فشارهای اقتصادی – اعمال احتمالی دوباره تحریم ها – در آینده افزایش یابد.
ایران می تواند به ذخایر خارجی خود دسترسی داشته باشد و بدین ترتیب هزینه های معاملات که سبب تسهیل واردات می شود، کاهش می یابد و حجم صادرات نفتی ایران افزایش می یابد و در نهایت این که سرمایه گذاری در ایران از سوی بازیگران خارجی افزایش می یابد. در توافق نامه نهایی هسته ای ایران توانایی آمریکا و اتحادیه اروپا برای اعمال دوباره تحریم ها در صورت نقض مفاد توافق نامه از سوی ایران پیش بینی شده است. اما کارایی بازگرداندن تحریم ها علیه ایران کاهش خواهد یافت زیرا ایران اقتصادی قدرتمند و مقاوم تر خواهد ساخت و با گذشت زمان اجماع بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران تضعیف خواهد شد.
آنها همچنین اعلام کردند موضوع مهمتر آن است که «محدودیت های توافق هسته ای در زمینه برخی از فعالیت های خاص هسته ای ایران پس از ده سال کاهش خواهد یافت و بسیاری از محدودیت های کلیدی هسته ای پس از ۱۵ سال از بین خواهند رفت. در آن مرحله، ایران احتمالا با برنامه هسته ای احتمالا در ابعاد صنعتی و متنوع ظهور خواهد کرد و با سانتریفوژهای پیشرفته اقدام به غنی سازی خواهد کرد.
این کارشناسان اعلام کردند اما اگر گروه پنج بعلاوه یک نتواند به توافق هسته ای با ایران دست یابد «رشد تولید ناحالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۵- ۲۰۱۶ ضعیف خواهد بود و اگر تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال شود چشم اندازها درباره اقتصاد ایران معکوس خواهد شد و احتمال رکود در ایران وجود دارد. شکست مذاکرات هسته ای سبب خواهد شد تحریم های اضافی بر ایران اعمال شود هر چند که اجرای این اقدامات بسته به تأثیر شکست مذاکرات بر جامعه بین المللی و ارزیابی تأثیر تحریم های ثانویه آمریکا است.»
به طور خلاصه باید بگوییم که ما با دست یابی به توافق نامه هسته ای، در حال قادر ساختن ایران به احیای اقتصادش و دست یابی به برنامه تسلیحات هسته ای در ابعاد صنعتی هستیم. اگر ایران درست همانند ما باشد چرا نباید حق دست یابی به برنامه تسلیحات هسته ای را داشته باشد؟
رئیس جمهور آمریکا تأکید می کند از ماهیت رژیم ایران و سابقه فریبکاری های تهران آگاه است. با این حال توافقی که او در تلاش برای دست یابی به آن است منعکس کننده ناآگاه بودن او از هر دو مورد است.
کنگره آمریکا باید دقیقا بداند درباره توافق هسته ای با ایران چه محاسباتی انجام شده است، توافقی که نه تنها سبب متوقف شدن پیشرفت های ایران نمی شود بلکه موقعیت این کشور را به عنوان یک قدرت هسته ای و استیلا بر منطقه تضمین خواهد کرد.
پایگاه اینترنتی روزنامه العرب چاپ لندن در شماره امروز خود در گزارشی تحلیلی نوشت: آینده سیاسی حسن روحانی رئیس جمهور ایران به حصول توافقی با قدرتهای بزرگ بر سر برنامه هسته ای مرتبط است اما اگر هم مذاکرات با نتیجه ای همراه شود، وی با چالش هایی در سیاست داخلی مواجه است.
بر پایه این گزارش، روحانی در دور نخست انتخابات ژوئن سال دو هزار وسیزده به ریاست جمهوری انتخاب شد..در آن زمان این روحانی میانه رو وعده دستیابی به توافقی تاریخی و لغو تحریم های بین المللی که اقتصاد ایران را مختل کرده، در عین حفظ دستاوردهای هسته ای این کشور، مطرح کرد.
قدرت های بزرگ در قالب این توافق خواستار آن هستند که از ماهیت مسالمت آمیز برنامه هسته ای ایران و اینکه ایران قطعا برای دستیابی به بمب هسته ای تلاش نمی کند، مطمئن شوند و در ازای آن تحریمها علیه این کشور را لغو کنند.
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در مطلبی به قلم مایکل سینگ نوشت، ضرب الاجل تعیین شده برای مذاکرات هسته ای ایران پایان یافت. اما اگر در نهایت توافقی حاصل شود، انتظار می رود ایران ثروت بادآورده ای به دست آورد. منتقدان معتقدند قرار گرفتن این ثروت در اختیار ایران اجازه می دهد این کشور فعالیت های بی ثبات کننده اش را در منطقه افزایش دهد. دولت اوباما رئیس جمهور آمریکا معتقد است ایران سرمایه ناشی از کاهش تحریم ها را برای مصارف داخلی هزینه خواهد کرد. کدام پیش بینی درست است؟

۲- ایران و آمریکا پس از توافق هسته ای
پیوندزنی مذاکرات هسته‌ ‌‌ای و احتمال دستیابی به توافق هسته ای به مناسبات تهران – واشنگتن و چالش‌ های منطقه ای، سناریوی تبلیغی تلویزیون‌های بیگانه در اولین روز پس از پایان ضرب‌الاجل سی‌ام ژوئن است. از این منظر در حالی که در فضای تبلیغی این رسانه‌‌ها، دستیابی به توافق هسته‌ای در هاله ای از ابهام تصویرسازی و گفته می ‌شود طرفین همچنان بر خطوط قرمز خود در توافق احتمالی تاکید می‌کنند،‌ به نظر می رسد پیوندزدن سرنوشت مذاکرات هسته‌ای به مناسبات تهران- واشنگتن، همکاری های منطقه ای و به خصوص این  وعده منطقه ای به ایران  که  اگر مسئله هسته‌ای حل شود ایران در آینده منطقه خاورمیانه ایفای نقش خواهد کرد  ؛ تلاشی است از سویی با هدف تاثیرگذاری بر روند مذاکرات هسته‌ای( ضرورت دستیابی به توافق هسته‌ای) و از سوی دیگر شکل‌دهی فاز جدیدی از تبلیغات با محوریت  ایران و آمریکا پس از توافق هسته ای.
این خطر خبری را روزنامه الجریده چاپ کویت دنبال کرد و در شماره امروز خود در تحلیلی با عنوان «توافق هسته ای» راه برون رفت برای ایران و آغاز تقسیم سوریه است به قلم جاد یوسف نوشت: می توان پیش بینی کرد ایران در چند روز یا بیشتر توافق نهایی هسته ای را با شش قدرت بزرگ جهان امضا می کند. نکته تعجب آور در افشاگریهای آمریکا درباره سه مرحله اجرای توافق هسته ای است، زیرا واشنگتن گره «بازرسی» تاسیسات نظامی را با پیشنهاد بازرسی مواضعی که آژانس بین المللی اتمی در مورد آن مشکوک است، باز کرده است. این مسئله راه برون رفت مناسب برای «خطهای قرمز» است که (آیت الله) علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی هفته گذشته آن را تعیین کرده بود.
منابع آمریکایی تصریح کردند سازوکار توافق هسته ای ایران سه مرحله دارد اول امضای توافق، دوم انجام دادن مقدمات لازم برای اجرای آن و در نهایت آغاز اجرای توافق نهایی. در حالی که واشنگتن از آغاز لغو تحریمها خودداری کرد بعضی محافل اعلام کردند به ایرانی ها اطلاع داده شد که آنچه در بیانیه لوزان آمده است اجرا می شود.
این محافل همچنین درباره تدابیر پیچیده مدیریت سخن گفتند که موسسه های مالی، اقتصادی و قانونی در آن شرکت می کنند و پس از آن نخستین مرحله لغو تحریم ها آغاز می شود.
همزمان با این تحولات، محافل سیاسی و نظامی آمریکا به تلاش های انجام شده برای خارج کردن بحران سوریه از بن بست اشاره وتصریح کردند روزها و هفته های آینده شاهد تحولات مهمی خواهد بود.

۳- مشروعیت بخشی به زیاده خواهی آمریکا و لزوم انعطاف پذیری ایران
براین اساس همچنان تاکید رسانه‌ای بیگانه بر لزوم انعطاف پذیری تهران در برخی مسایل از جمله موافقت با بازرسی ها از مراکز نظامی طبق پروتکل الحاقی است در واقع بیگانه با طرح این ادعا که هدف غربی‌ها، اطمینان یافتن از منحرف نشدن فعالیت های هسته ای ایران به سمت سلاح هسته ای است،‌ تلاش می‌کنند به زیاده‌خواهی آمریکایی ها در این زمینه مشروعیت بخشند در این زمینه است که بیگانه از امتیازات بیشتر یکی از طرفین به طرف دیگر برای دستیابی به توافق احتمالی هسته‌ای گفته و با هدف القاء‌ لزوم امتیازدهی ایران در موضوع بازرسی‌ها از مراکز نظامی، مدعی می شود:  برای حصول اطمینان خاطر از آنکه ایران نمی‌خواهد به طور پنهانی به سلاح هسته ای دست پیدا کند، ضروری است مراکز هسته‌ای و مراکز نظامی ایران مورد بازرسی قرار گیرد!!
روزنامه های آمریکایی واشنگتن تایمز در راستای این خط خبری مدعی شد ایران درپی طولانی کردن روند مذاکرات هسته ای است.
روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز در اینترنت در مطلبی به قلم گای تیلور نوشت، دولت اوباما رئیس جمهور آمریکا و شرکای مذاکره کننده آن برای دست یابی به توافق هسته ای با ایران، ضرب الاجل تعیین شده را تمدید کردند. این مذاکرات طاقت فرسا و محرمانه که حدود بیست ماه طول کشیده ، یک هفته دیگر تمدید شده است.
در حالی که بسیاری از تحلیلگران می گویند توافق برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تحریم ها، همچنان دست یافتنی است، تمدید آخرین لحظه مذاکرات گمانه زنی ها در این خصوص افزایش یافته است که آیت الله خامنه ای رهبری معظم ایران قصد دارد تا زمانی که آمریکا و شرکای مذاکره کننده اش اجازه دهند، پیش از توافق نهایی، روند مذاکرات را طولانی کند.
این خط خبری را روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز دنبال کرده است.
روزنامه هاآرتص در پایگاه اینترنتی خود نوشت روز سه شنبه کمی پس از آن که مذاکره کنندگان هسته ای تصمیم گرفتند هفت روز دیگر مذاکرات را برای حل اختلافات تمدید کنند، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هشدار داد دیپلمات های وی از توافق هسته ای کناره گیری خواهند کرد مگر آن که ایران امتیازات لازم را بدهد.
اوایل روز سه شنبه، هیئت آمریکایی حاضر در مذاکرات هسته ای در وین برای تمدید مذاکرات به منظور حصول توافق نهایی تا هفتم ژوئیه، اعلام کرد شرایط توافق موقتی که اوایل امسال حاصل شد، یک هفته دیگر معتبر خواهد بود.
روزنامه دیلی تلگراف در راستای همین خط خبری نوشت: اگر توافق با ایران بتواند این اطمینان را ایجاد کند که این کشور به ساخت سلاح های هسته ای نخواهد پرداخت، یکی از خطرات مهم برای صلح جهانی از بین خواهد رفت.
این روزنامه انگلیسی در پایگاه اینترنتی خود و در گزارشی به قلم دیوید بلر افزود: بیش از یک دهه است که بلندپروازی های هسته ای ایران خطر بروز یک جنگ جدید در خاور میانه [غرب آسیا] را ایجاد کرده است.
حال اگر توافقی که به جهانیان در مورد برنامه هسته ای ایران اطمینان خاطر می دهد و خطر دستیابی این کشور به سلاح های هسته ای را از بین می برد، بتواند به این بحران طولانی مدت خاتمه دهد، خاور میانه [غرب آسیا] به طور چشمگیری امن تر خواهد شد.
روزنامه فایننشال تایمز نیز این خط خبری را دنبال کرد و نوشت: آمریکا در تلاش است به متحدان خود در منطقه خاور میانه اطمینان دهد که مذاکرات هسته ای با ایران ، به افزایش نفوذ این کشور در منطقه منجر نخواهد شد.
این روزنامه انگلیسی در گزارشی به قلم جف دایر افزود: در حالیکه دیپلمات ها به دنبال دستیابی به توافق با تهران هستند، واشنگتن تلاش می کند به متحدان خود در خاور میانه اطمینان دهد که به ایران اجازه نخواهد داد به قدرت برتر در این منطقه تبدیل شود.
بی بی سی نیز لزوم انعطاف پذیری ایران در مذاکرات را دنبال کرده و در راستای این خط خبری مصالحه جدید ایران درباره اورانیوم خبر داده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، ایران وشش قدرت جهانی که درباره برنامه هسته ای موردمناقشه ایران مذاکره می کنند ، نتوانستند مطابق مهلت تعیین شده خودشان برای رسیدن به توافق هسته ای عمل کنند. این کشورها موافقت کردند تا مذاکرات را یک هفته دیگر ادامه بدهند. دیپلماتها می گویند شرایط اصلی محقق شده است. ایران موافقت کرده است بخش قابل توجهی از اورانیوم خود را به شکلی تبدیل کند که استفاده از آن برای ساخت تسلیحات هسته ای دشوار است.
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در تحلیلی به قلم توماس فریدمن نوشت : هنوز مشخص نیست آیا آخرین موانع توافق هسته ای با ایران برطرف خواهد شد ولی نحوه ای که ایرانی ها تنها در یک طرف میز مذاکره با دست نه چندان پر با آمریکا ، روسیه ، چین ، فرانسه ، آلمان و انگلیس در طرف دیگر میز مذاکره روبرو شده اند موجب تعجب است.

۴- تفسیر متفاوت از بیانیه لوزان و انداختن توپ در زمین ایران
شبکه سعودی العربیه این خط خبری را امروز در گزارش ها دنبال کرده است.
حسین فیاض قنیبر خبرنگار شبکه تلویزیونی العربیه، درباره آخرین نتایج مذاکرات هسته ای وین گزارش داد جدول زمانی لغو تحریمها و بازرسی از مراکز نظامی ایران دو اختلاف اصلی هستند، اما همچنان اختلاف دیگری هم درباره چگونگی تفسیر توافق (بیانیه) لوزان وجود دارد. به عنوان مثال این توافق شامل تغییر ماهیت سایت اراک و تولید نشدن ماده پلوتونیوم در آن است، اما اختلاف اصلی بر سر آن است که چه کسی ساختار جدید سایت اراک را تعیین خواهد کرد تا پلوتونیوم بسیار کم و از نوعی تولید کند که استفاده از آن برای ساخت بمب هسته ای امکان پذیر نباشد. سرنوشت آب سنگین موجود در سایت اراک، سرنوشت سوخت مصرف شده و عامل نظارت بر فعالیت این سایت، از جمله دیگر مسایل مورد اختلاف است. یک مقام آمریکایی اعلام کرد فقط درباره سایت اراک صد مسئله جزئی وجود دارد. بنابراین مسایل فنی جزئیات بسیار زیادی دارد و پیچیده تر از جنبه های سیاسی است.
وی خاطر نشان کرد: یک دیپلمات غربی تاکید کرد حتی اگر وجود اراده سیاسی نزد همه طرف ها برای دستیابی به توافق را بپذیریم، از نظر فنی حل و فصل مسایل مورد اختلاف تا هفتم این ماه دشوار است. با اینکه چارچوب کلی در توافق لوزان تعیین شده بود، اما زمانی که قرار باشد جزئیات توافقنامه مشخص شود، اختلافات آغاز می شود.
نشریه “بوستون گلوپ” نیز این خط خبری را دنبال کرد و نوشت : حضور ارنست مونیز ،وزیر انرژی آمریکا در کنار جان کری در وین یکی از نشانه هایی است که به زعم بوستون گلوپ بیانگر مساعی آمریکا برای دستیابی به توافق هسته ای است .
این نشریه در فضایی ساختگی با انداختن توپ در زمین ایران ، تبیین خطوط قرمز هسته ای بر مبنای حفظ حقوق هسته ای ملت ایران از سوی مقام معظم رهبری را به عنوان اظهارات دلسرد کننده‌ای تلقی کرد که می‌تواند مانع از دستیابی به توافق شود .
همسو با این فضاسازی اظهار نظر یک مقام امریکایی که نام وی فاش نشد مورد توجه رسانه ها قرار گرفت که به پایبندی آمریکا به پارامترهای لوزان تاکید کرد وگفت ما به پارامترهای لوزان متعهد هستیم.
روزنامه گاردین نوشت: باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هشدار داده است اگر تهران به بیانیه لوزان پایبند نباشد، کشورش میز مذاکرات را ترک خواهد کرد.
این روزنامه انگلیسی در پایگاه اینترنتی خود و در گزارشی به قلم جولیان بورگر، یان بلک و دن رابرتز افزود: اوباما این سخنان را چند دقیقه پس از آن بیان کرد که وزرای خارجه شرکت کننده در نشست وین مدت زمان مذاکرات را یک هفته تمدید کردند تا بتوانند در مورد توافقنامه جامع و مبسوط به نتیجه برسند.
قرار بوده است توافقی که اکنون در وین درمورد آن مذاکره می شود، مبتنی بر توافقی [بیانیه ای] باشد که در ماه آوریل در لوزان به دست آمد، اما رئیس جمهور آمریکا در سخنانش اعلام کرد مذاکره کنندگان ایرانی این چارچوب توافق را زیر سوال برده اند.
اما دیپلمات های ایرانی در وین اصرار دارند که از چارچوب توافق [بیانیه] لوزان حمایت می کنند و این آمریکا است که به دنبال ایجاد تغییر در آن است. مقامات ایرانی معتقدند توافق نزدیک است.
نشریه پلتیکو در راستای همین خط خبری، در گزارشی به قلم مایکل کراولی با عنوان « منتقدان نگرانند کری به خاطر اشتیاق بیش از حد توافق بد با ایران را بپذیرد »، نوشت:
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حالی که به همراه مقامات ایرانی در تلاش برای دست یابی به توافق هسته ای طی روزهای آتی است اما در عین حال حضور او در هتل کوبورگ در وین اتریش دلیل دیگری نیز دارد و آن این است که او می خواهد از خود میراثی به جا بگذارد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس