تاریخ انتشار: ۱۴ بهم ۱۳۹۴
ولایتی:

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌اللمل عصر روز چهارشنبه ۱۴ بهمن ماه در محل سفارت کشورمان در روسیه با تعدادی از مدیران و محققان برجسته مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی روسیه دیدار و در خصوص همکاری‌های مطالعاتی و تحقیقاتی به بحث و گفتگو پرداخت.

به گزارش “گذارنیوز”  علی اکبر ولایتی در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جلسه و جمع اندیشمندان و صاحبان تفکر و اندیشه گفت: بسترهای لازم و ظرفیت‌های ارزشمندی برای توسعه همکاری‌های راهبردی و استراتژیک میان دو کشور وجود دارد که باید با کمک اندیشمندان و متفکران گام‌های جدی پیگیری و به اجرا درآید.

وی با اشاره به سابقه همکاری‌ها تصریح کرد: روابط دو کشور در مقطع کنونی بی‌سابقه بوده که نمونه‌های ان را در همکاری‌های چند جانبه در منطقه و حتی در ائتلاف با دیگر کشور‌ها می‌توان ملاحظه کرد که چشم انداز گسترده تری را یادآوری می‌کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود: تلاش جدی ایران در جهت حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه و از جمله سوریه و عراق و دیدگاه‌هایی که در طول این سال‌ها اعلام کرده برای همه کشور‌ها مشخص شده و روسیه و ایران در این جهت دیدگاه‌ها و همکاری‌های مشترکی دارند.

در ابتدای این دیدار سنایی ضمن خیر مقدم به متفکران و اندیشمندان حاصر در جلسه و تاکید بر فرصت مغتنم در اختیار برای تبادل اندیشه و دیدگاه‌ها میان اندیشمندان، ابراز امیدواری کرد همکاری مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی و محققان و دانشمندان دو کشور بتواند نقش ارزنده‌ای در اشنایی هر چه بیشتر دو کشور توسعه روابط داشته باشد.

در ادامه، میهمانان روسی و ایرانی به ارایه نقطه نظرات و طرح برخی سوالات پرداختند که ولایتی پاسخ داد.

ولایتی در بخشی از سخنان خود در پاسخ به سوالات گفت: جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با دشمنی‌های آمریکا که در طول این سال‌ها برعلیه ما انجام داده همیشه آمادگی لازم را داشته است و شما هم در همه دوره‌ها شاهد این نگاه در روابط خود با امریکا بوده‌اید و امروزهم با حمایت از داعش که خانم کلینتون به صراحت در کتاب خود به ان اشاره داشته در تلاش بر تجزیه کشورهای منطقه مانند سوریه و عراق هستند که خوشبختانه در رسیدن به این هدف شوم موفق نشدند.

وی در خصوص زمینه‌های همکاری مشترک هم گفت: در تمامی زمینه‌های سیاسی، دفاعی، تجاری، انتقال تکنولوژی، سرمایه گذاری و فرهنگی امکان همکاری وجود دارد که باید مراکز تحقیقاتی هم در تولید ایده و ارایه نقطه نظرات راهبردی گام‌های جدی را بردارند.

در این برنامه فروزش و ملایک معاونین مرکز تحقیقات استراتژیک، دکتر چگنی‌زاده استاد دانشگاه، شوری کار‌شناس روسیه، مدیر پیر سن‌تر، مدیر انستیتوی همکاری خزر، رییس بخش همگرایی و تسعه سازمانشانگهای انستیتو کشورهای cis، رییس موسسه پژوهشی کشورهای مستقل مشترک المنافع، رییس و محققان ارشد ایران‌شناس انستیتو شرق‌شناسی اکادمی علوم روسیه، مدیر انستیتوی شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه، رییس بخش همکاری‌های بین دینی کلیسای ارتدوکس روسیه، مدیر انستیتو ابتکارات و پژو هش‌های سیاست خارجی، مدیر بخش روابط بین الملل تالار اجتناعی فدراسیون روسیه، رییس مرکر مطالعات انرژی و امنیت، مدیر موسسه مطالعات امریکا و کانادا اکادمی علوم روسیه، رییس موسسه تاریخ روسیه اکادمی علوم روسیه، معاون مدیر صندوق حمایت از فرهنگ علم و اموزش اسلامی، معاون رییس مرکز مشکلات خاورمیانه، مدیر بنیاد گورچاکوف، رییس موسسه اسیا و افریقای دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو، سردبیر نشریه حیات بین الملل، محقق ارشد مرکز مشارکت تمدن‌ها در دانشگاه روابط بین الملل وابسته به وزارت خارجه، رییس بخش مطالعات خاورمیانه انستیتوی شرق‌شناسی، رییس موسسه مطالعات اروپا اکادمی علوم، دانشگاه عالی اقتصاد و سیاست جهان و شورای روسی امور بین الملل حضور داشتند که در نوع خود بی‌سابقه بوده است.

سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه  نیز در مراسم افتتاحیه کنفرانس همکاری ایران و روسیه در شرایط نوین ژیوپلتیک با اشاره به توسعه روابط دو کشور در شرایط جدید منطقه‌ای و بین المللی گفت: با اهتمام و جدیت مقامات عالی دو کشور شاهد رشد روزافزون تعاملات و همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف هستیم.

وی با اشاره به دیدار اخیر رییس جمهور روسیه از ایران تاکید کرد: سفر اخیر رییس جمهور روسیه به ایران و ملاقات با مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری ایران، نقطه عطفی درروابط فیمابین بوده و شرایط منطقه نیز ضرورت توسعه همکاری‌های بلند مدت، راهبردی و استراتژیک را یاداوری می‌کند و اراده مقامات عالی دو کشور در این خصوص انرژی حمایتی مناسبی برای دست اندرکاران و متفکران محسوب می‌شود.

وی با اشاره به حضور ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در روسیه و در این کنفرانس هم گفت: ایشان شخصیتی بین المللی، شناخته شده و تاثیرگذار در ایران هستند و یقینا این سفر می‌تواند نقش مثبتی را به همراه داشته باشد.

سنایی در پایان افزود: به عنوان سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران بسیار خرسندم که اندیشمندان و متفکران دو کشور در این کنفرانس، دیدگاه‌ها و زمینه‌های مشترک همکاری‌ها را به عنوان دو مرکز تحقیقاتی استراتژیک مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهند و می‌توانند نقش خود را برای توسعه همکاری‌ها که تاثیر گذار در روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی است ایفا کنند.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس