تاریخ انتشار: ۱۵ فرو ۱۳۹۵
*رضا صادقیان

حرفهای آقای زاکانی شاید آب سردی باشد بر پیکر وی و باورکنندگان سخنان اخیر ایشان، ولی دامنه‌اش به دولت روحانی، حسن فریدون و کرسنت و مسئله نفوذ و اصلاح‌طلبی ختم نمی‌گردد؛ همه ارکان نظام را در برمی‌گیرد.

آقای زاکانی در آخرین سخنان خویش فرموده‌اند:«برجام ۲ می‌خواهد در منطقه مشکل آمریکا را حل کند و مشکل ما را برطرف نمی‌کند». همچنین در ادامه همان سخنرانی اضافه نمودند:«اگر صحبت از برجام ۲ می‌کنند به دنبال ایجاد زمینه‌ای هستند تا در پایان دولت اوباما پرونده موفقی را به نمایش بگذارد و در مرحله بعدی ما را خلع سلاح کنند».

بیان چنین سخنانی از سوی کسی که رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام بوده است و همچنان تا شکل‌گیری مجلس دهم به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس نهم سخن می‌گوید و دستی در کار رسانه و نشریات کاغذی و الکترونیکی دارد بسیار شگفت‌آور است.  شنیدن و یا خواندن چنین حرف‌هایی زمانی عجیب‌تر به نظر خواهد رسید که سابقه گوینده را بشناسیم. چنانچه همین حرفها از زبان کسانی دیگر و با جایگاهی فروتر بیان می‌گردید بدوت تردید جایی برای پرداختن و بازخوانی آن نمی‌بود. نمی‌توان جایگاه نماینده پایتخت در مجلس شورای اسلامی را داشت و به سادگی سخنانی به زبان جاری ساخت که هیچ سند و مدرکی و نشانه‌ای در راستای واقعیت داشتن آن گفتارها به افکار عمومی و یا ناظران سیاسی و اجتماعی ارایه نداد.

سخنان زاکانی خواسته و یا ناخواسته دعوی بسیار بزرگی را مطرح می‌کند، ادعا دارد که آمریکایی‌ها گام به گام جمهوری اسلامی ایران را به همان طرفی می‌کشاند که علاقه دارند، گوینده سخن فراموش می‌کند که کوچکترین نقش و مقاومتی را برای خودمان قایل گردد. مدعای زاکانی دامنه‌اش به مخالفان نظری و عملی وی در حوزه‌ سیاست، اجتماع، اقتصاد و فرهنگ محدود نمی‌گردد، همه را در برمی‌گیرد. وقتی وی از کلمه “ما” در سخنرانی استفاده می‌نمایند، این ما یعنی ساختار سیاسی، اقتصادی، مردم ایران و مسولان تصمیم‌گیر کشور و همه سیاست‌گذاران و نه کسی دیگر.  می‌توان با نگاهی بی‌نهایت خوشبینانه به کلام وی نگریست و کلمه “ما” را فقط به حلقه دوستان بسیار نزدیک و یا همفکران ایشان محدود دانست؛ اما نمی‌شود. با نگاهی دوباره به جمله‌های استفاده شده در همان سخنرانی پی می‌بریم مراد وی از کلمه “ما” حلقه‌ای بزرگ را شامل می‌شود، حلقه‌ای به وسعت تمام کشورمان!

می‌توان از منظر منتقد، مخالف و یا انکار کننده سیاست‌های هر دولتی سخن گفت و در مقابل بدیل‌های خویش را با اتکا به اندیشه اجرایی، تاکتیک‌ها و استراتژی دیگری مطرح ساخت. نمی‌توان از راهی دیگر سخن گفت و بار مفهوم “اصولگرا” و وابستگی به جریان اصولگرایی را یدک کشید و به یکباره در نقش روزنامه‌نگاری افشاگر ظاهر شد و انبوهی از داده‌های غیرمرتبط، تکراری و بدون سند را همانند روزهای تبلیغات کاندیدای انتخابات برای مجلس دهم به مخاطبان ارایه داد.

نکته مهم در کلام زاکانی و فعالین اجتماعی که علم مخالفت با دولت روحانی را به دست گرفته‌اند و مسائلی دیگر را به کلی فراموش نمودند، اینجاست؛ گویی برای دقایقی از یاد می‌برند که کشور از ارکان‌ها و نهادهای متفاوتی بهره می‌جوید و شخص مقام رهبری راهبردهای اصلی حوزه سیاست خارجی را مشخص و مدیریت می‌نمایند. همان‌گونه که در سخنان آقایان کمال خرازی، ظریف و صالحی بارها به این نکته اشاره شده است. نماینده مردم تهران در مجلس نهم در لحظه‌ای چشم بر تمام این واقعیت‌های مسلم فرومی‌بندد و تنها به دلیل اینکه موافقان برجام و دیپلمات‌های فعال در این مورد خاص را نادیده بگیرد و یا آنان را متهم به صاف کردن جاده دشمن نمایند چنین می‌گوید! در واقع برای نقد و یا منکر شدن فعالیت‌های گروه و یا جریانی کل ساختار  حقیقی و حقوقی کشور را نادیده می‌گیرد.

حرفهای آقای زاکانی شاید آب سردی باشد بر پیکر وی و باورکنندگان سخنان اخیر ایشان، ولی دامنه‌اش به دولت روحانی، حسن فریدون و کرسنت و مسئله نفوذ و اصلاح‌طلبی ختم نمی‌گردد؛ همه ارکان نظام را در برمی‌گیرد. حتی اگر در همین سخنرانی گزینه‌های جدا مانده و اشخاص دیگر را از این فعل و انفعالات جدا نماییم در نهایت امر و با استناد به روایتی که ایشان از اجرایی شدن برجام و خلع سلاح کشورمان توسط آمریکا بیان می‌نماید راهی برایمان باقی نمی‌ماند که باور نماییم مسولان کشور و یا بخش گسترده‌ای از آنان پیوسته و در تمام دوران‌ها بی‌عمل بوده‌اند و در مقابل رفتار کشورهای دیگر کنشی از خویش نشان ندادند! در صورتی که با نگاهی کوتاه به رویدادهای به وقوع پیوسته در سیاست خارجی کشورمان با واقعیت‌های دیگری روبرو خواهیم شد که با سخنان زاکانی و مخالفان امروز سیاست خارجی کشور و برجام همخوانی ندارد.

می‌توان با برجام همچنان مخالف بود. ایرادهای آن را بیان داشت. جلسه بازخوانی و دوباره‌خوانی سیاست خارجی کشور در دولت یازدهم را در دانشگاه‌ها و گردهمایی‌ها برگزار نمود؛‌ ولی قرار نیست برای کوبیدن سیاست‌های دولتی که ما نمی‌پسندیم تمام ساختارهای نظام را نادیده بگیریم و همه را به بی‌عملی متهم نماییم.

*رضا صادقیان

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس