تاریخ انتشار: ۱۷ شهر ۱۳۹۴
مهدي مطهرنيا:

در آینده باید با عربستان وارد مذاکره شویم و از هم اکنون برای آن مذاکره برنامه داشته باشیم.

به گزارش “گذارخبر” مهدی مطهرنیا،کارشناس مسائل بین الملل،درباره آینده مناسبات ایران وآمریکا پس از توافق هسته ای به خبرگزاری آریا گفت: سخن گفتن از روابط ایران و آمریکا تا زمانی پیش از این سخنی بیهوده تلقی می شد.نفس پرسش آینده روابط ایران و آمریکا با توجه به چند لایه و سطح و تحولات پرشتاب جهان امروز شکل می گیرد.در مرحله نخست باید بر این نکته تکیه کنیم که جهان امروز در حال نقل و انتقال از منزل نظم کهن جهانی به یک منزلگه نوین در مسیر تحرکات تاریخی خود بسر می برد.
وی افزود:از طرف دیگر زمینه های تغییر و تحولات پرشتاب در اجزای متفاوت حیات انسانی فراهم شده است. دیر زمانی نخواهد کشید که جهان با یک انقلاب صنعتی دیگر روبه رو خواهد شد که در فضای مجازی زمینه های ایجاد یک همگرایی بیشتر فکری و عقلایی را پیش خواهد کشید.

لذا مرزهای ملی بیش از امروزی که نسبت به گذشته بسیار کمرنگ شده است کمرنگ تر خواهد شد و دولتها برای حفظ خود به جای رو در رویی با یکدیگر، باید هماهنگی بیشتری با هم پیدا کنند و این جبر تاریخی ناشی از تحولات در بافت متن پر شتاب تغییرات کنونی و شتابزای تغییرات آینده تردید ناپذیر است. از اینرو ادبیات سیاسی باید به سمت ایجاد یک فضای مطلوب حرکت کند که در آن بجای رویکردهای کلام محورانه و نفی دیگران به اثبات شخصیت و هویت جامعه ملی بیانجامد. از این رو ایران و آمریکا بلکه بیشتر دولتهای جهان به جای رودر رویی باید به مدیریت تعارض های خود برای افزایش فرصت های خویش در جهت مدیریت تهدیدهای ناشی از شکل گیری آینده جهان بپردازند.
این کارشناس در ادامه اظهار داشت:در اینجاست که قدرتهای بزرگ جهانی همچنین ابرقدرت باقیمانده از متن قبلی دیگر نمی توانند به انباشته های گذشته خود ببالند بلکه باید انباشتهای گذشته خود را به گونه ای مدیریت کنند که بتوانند در آینده زمان تحرک بجا و شایسته برای استفاده از این فرصتهای ناشی از تغییر وتحول داشته باشند. اینجاست که می بینیم گفتگو و دیپلماسی در چارچوب حل و فصل بحرانهای بین المللی مطرح می شود و باید کوشش داشت در رابطه با آمریکا در ایران نیز بازآفرینی فضای گفتمانی توجه داشته باشیم.
مطهرنیا خاطرنشان کرد: این به این معنا نیست که ایران اصول و ارزشهای خود را از دست بدهد و انقلاب خود را فراموش کند بلکه روش خود را برای دستیابی به اهداف عالیه ناشی از اصول و ارزشهای انقلابی و اسلامی خود بازتعریف کند و بر اساس تغییر وتحولاتی که در میدان عملیات صورت پذیرفته نقشه های راه کم هزینه و پربهره ای را برای خود طراحی نماید.

بافت متن ناشی از این تغییرات ایجاب می کند جمهوری اسلامی زمینه ساز یک تحرک جدید در عرصه ادبیات سیاسی شود و بجای رودررویی وایجاد چالش نفی گرایانه به تعامل سازنده وچالش انتقادی سازنده روی بیاورند این موجب می شود ایران زمینه های مذاکره با آمریکا در ابعاد گوناگون دیگر جز پرونده هسته ای را تجربه کند و بر اساس رهیافت برد-برد زمینه های منفعت بیشتر همراه با کاهش هزینه ها را به همراه داشته باشد.
این استاد دانشگاه درباره نقش ایران در حل تحولات منطقه و رایزنی با عربستان نیز گفت:بی تردید برای آنکه بتوان در منطقه زمینه های یک تحرک مبتنی بر تعامل سازنده را ایجاد کنیم نیازمند آن خواهیم بود که با طرف ها و کنشگران گوناگون منطقه که فعالانه تاثیرگذار در ابعاد گوناگون تاثیرات منطقه ای هستند وارد مذاکره شویم این بدین معنا نیست که جمهوری اسلامی بر سر آن است در زمینه های مسائل موجود منطقه به بده بستانهای خارج از اصول و ارزش های معتقد دست زند بلکه جمهوری اسلامی بر آن است با کنشگران رقیب و کنشگران همراه زمینه ساز ایجاد تفاهم متقابل در مبنای رهیافت برد-برد و در ذیل چتر وسیع تر تعامل سازنده قرار گیرد.

این اصلی است که جمهوری اسلامی در سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ به آن اشاره کرده است و اکنون دولت روحانی فعلیت بخشی به آن را در دستور کار خود قرار داده است. لذا این اراده حکومتی در سند ۱۴۰۴ و سند چشم انداز قابل ردیابی است از این نظر باید گفت ما در آینده باید با عربستان وارد مذاکره شویم و از هم اکنون برای آن مذاکره برنامه داشته باشیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس