تاریخ انتشار: ۲۸ اسف ۱۳۹۳

مذاکرات هسته ای ایران وارد جزئیات شد. به گزارش  گذارنیوز، خبرگزاری رویترز در گزارشی از لوزان سوئیس به قلم جان ایریش و پریسا حافظی نوشت :کارشناسان آمریکایی و ایرانی مسئول مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ایران روز چهارشنبه در لوزان سوئیس مباحث مربوط به جزئیات توافقی را آغاز کردند که باید پیش از پایان […]

مذاکرات هسته ای ایران وارد جزئیات شد.

ظریف

به گزارش  گذارنیوز، خبرگزاری رویترز در گزارشی از لوزان سوئیس به قلم جان ایریش و پریسا حافظی نوشت :کارشناسان آمریکایی و ایرانی مسئول مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ایران روز چهارشنبه در لوزان سوئیس مباحث مربوط به جزئیات توافقی را آغاز کردند که باید پیش از پایان ماه حاصل شود.
ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران دور جدید مذاکرات را آغاز کردند. سپس جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمید مدیر سیاسی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به آنها پیوستند.
محمد جواد ظریف در این مورد گفت:«ما در مورد جزئیات گفتگو می کنیم و این امر نیازمند کار زیاد است. ما تلاش می کنیم بر اختلاف ها غلبه کنیم. اگر طرف دیگر اراده سیاسی نشان دهد ،‌ما می توانیم پیشرفت هایی داشته باشیم.»
صالحی پیشتر اطمینان داده بود نود درصد جزئیات فنی حل و فصل شده است. وی افزود یک یا دو مورد همچنان باقی مانده است.
با این حال هیئت اروپایی در این خصوص کمتر خوش بین است و از پیشرفت در شناسایی گزینه های مختلف فنی برای هر یک از موارد مذاکرات خبر داد. این منبع افزود همچنان کارهای زیادی برای انجام دادن باقی مانده است.
یکی از اعضای هیئت آمریکایی به ویژه با اشاره به تعداد سانتریفیوژ هایی که ایران حفظ خواهد کرد و نیز میزان ذخیره مواد شکافت پذیر این کشور، گفت:«اگر قرار باشد توافقی حاصل شود، نمی دانم این اقدام بدون مشخص شدن جنبه های کمی چگونه خواهد بود.»
نمایندگان دیگر کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک با ایران ، از جمله فرانسه، انگلیس ، آلمان ،‌ چین و روسیه قرار است عازم لوزان شوند. هدف از این مذاکرات دست یابی به توافق اصولی در مورد نظارت بر برنامه هسته ای ایران برای حل و فصل نهایی مناقشه قبل از پایان ماه ژوئن است.
در اردوگاه غربی ها نیز مانند تهران در این مورد که مذاکرات پیش از پایان هفته به نتیجه برسد تردید وجود دارد و احتمال می رود دست کم یک دور دیگر مذاکرات نیاز باشد.
یک دیپلمات غربی در این خصوص گفت:«همچنان پیشرفتی وجود ندارد. باید دید طی ۲۴ ساعت آینده چه روی خواهد داد.»
انتخابات پارلمانی اسراییل و پیروزی حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو در این انتخابات از موضوعاتی است که در مورد آن در راهروهای هتل محل برگزاری مذاکرات هسته ای ایران، بسیار گفتگو می شود. نتانیاهو به شدت با هرگونه توافق هسته ای با ایران مخالف است و این موضوع یکی از اصلی ترین نکات در تبلیغات انتخاباتی وی بود. با این حال جان کری از هرگونه تفسیری در مورد نتیجه انتخابات پارلمانی اسراییل خودداری کرد.
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی در این مورد گفت:«برای ما ،‌تفاوتی میان احزاب سیاسی رژیم صهیونیستی وجود ندارد. همه آنها ذاتا متجاوز هستند.»

ایرانیها همچنان سرسخت و آمریکاییها محتاط هستند
روزنامه گاردین نوشت سیزده روز مانده به پایان ضرب الاجل مذاکرات هسته ای، ایرانی ها همچنان سرسخت و آمریکایی ها محتاط هستند و اگر توافقی حاصل نشود، کنگره تحریم های جدیدی را بر ضد ایران اعمال خواهد کرد و راه برای ادامه مذاکرات قطعا بسته خواهد شد.
این روزنامه انگلیسی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم جولیان بورگر نوشت هتلی که مذاکرات هسته ای در آن برگزار می شود جایی است که در سال ۱۹۲۳ نیز پیمان لوزان در همین جا به امضا رسید و بر اساس آن پایان امپراطوری عثمانی اعلام و مرزهای ترکیه جدید تعیین شد.
مذاکرات هسته ای ۹۲ سال پس از پیمان لوزان در این هتل در حال برگزاری است و امکان دارد بار دیگر پیمانی تاریخی در آن جا البته به شیوه ای کاملا متفاوت به امضا برسد. این توافقنامه می تواند آینده گسترش تسلیحات هسته ای را تعیین و روابط میان کشورهای هسته ای و رقبای غیر هسته ای آنها را دوباره تعریف کند. همچنین می تواند آغاز عصر جدیدی در روابط ایران با غرب باشد.
اگر مذاکرات در لوزان سوئیس به نتیجه نرسد، زمان، پول و تلاش های صرف شده در این راه به هدر خواهد رفت. ضرب الاجل تعیین چارچوب مذاکرات پایان این ماه است و با وجودی که اختلافات میان طرفین در حال کاهش است اما هنوز مشخص نیست که آیا روند کاهش اختلافات به اندازه کافی سریع پیش می رود یا خیر.
ایرانی ها کاملا خوشبین هستند به گونه ای که علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد نود درصد مسائل فنی حل شده و فقط یک مسئله مهم هنوز حل نشده باقی مانده است. اما آمریکایی ها محتاط هستند. یک مقام بلند پایه دولت آمریکا گفت مذاکرات مانند ترن هوایی شده است یک روز احساس می شود که همه چیز خوب پیش می رود و یک روز و شاید یک ساعت بعد احساس می کنید اینطور نیست. به همین علت است که این مذاکرات بسیار دشوار و چالش برانگیز شده و به همین علت است که یک روز بد بین هستیم و یک روز کمی امیدوار تر.
شرکت کنندگان در مذاکرات امیدوارند جلسه کنونی در لوزان آخرین مرحله این ماراتن دیپلماتیک باشد. اما اکنون صحبت در مورد برگزاری جلسه هفته آینده و پیش از ضرب الاجل پایان مارس است.
این جلسه بستگی به این دارد که مذاکره کنندگان تا چه حد به محکم بودن ضرب الاجل معتقد باشند. اگر احساس کنند که می توانند آن را به تعویق بیاندازند، در مذاکرات همه تلاش های خود را نخواهند کرد.
با این حال از نظر سیاسی زمان رو به پایان است. کنگره برای تصویب تحریم های جدید تا ۲۴ نوامبر به دولت اوباما فرصت داده است. کاخ سفید احتمالا کمی بیشتر فرصت دارد زیرا کنگره سه روز بعد از آن تاریخ تا ۱۳ آوریل تعطیل می شود. اما زمانی که کنگره که اکثریت آن را جمهوری خواهان تشکیل می دهند کار خود را آغاز کند، به طور حتم در حالتی کاملا جنگجویانه خواهد بود و این در حالی است که پیروزی نزدیک ترین متحد خارجی آنها یعنی بنیامین نتانیاهو آنها را جسورتر نیز کرده است. اگر تا اوسط آوریل توافقی حاصل نشود، کنگره تحریم های جدیدی را بر ضد ایران اعمال خواهد کرد و راه برای ادامه مذاکرات قطعا بسته خواهد شد.

توافق تاریخی نتیجه انتخابات آتی آمریکا را رقم می زند

واشنگتن پست: موضع گیری در قبال توافق با ایران مسئله ای مهم در انتخابات آتی آمریکاست
واشنگتن پست نوشت: جب بوش بر خلاف سایر نامزدهای ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه موضعگیری روشنی در قبال توافق هسته ای با ایران ندارد.
روزنامه واشنگتن پست در اینترنت امروز در گزارشی به قلم جنیفر روبین نوشت: به استثناء جب بوش فرماندار سابق فلوریدا که همچنان در مورد ایران موضعی دو پهلو دارد، نامزدهای اصلی حزب جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری آینده و برخی نامزدهایی که چندان مهم قلمداد نمی شوند، موضعگیری روشنی درباره توافق هسته ای احتمالی با ایران داشته اند و صراحتا گفته اند که به هیچ توافقی که امنیت آمریکا و اسرائیل را به مخاطره اندازد و از طرف سازمان ملل بر آنها تحمیل شود، پایبند نخواهند بود. از جمله سناتور مارکو روبیو روز سه شنبه گفت اگر لازم باشد قاطعانه در برابر متحدان اروپایی عمده آمریکا برای لغو هر توافق هسته ای که ممکن است از باراک اوباما رئیس جمهور به ارث گذاشته شود، می ایستد. بدین ترتیب سال دو هزار و شانزده – اگر اوباما بتواند به اندازه کافی به ایران باج بدهد و با مهر تایید شورای امنیت سازمان ملل بطور یکجانبه تحریم های سازمان ملل را لغو کند- به منزله یک همه پرسی در مورد توافق وی با ایران خواهد بود که طبق گزارشهای خبری، ایران براساس آن توافق می تواند هزاران دستگاه سانتریفیوژ، یک برنامه موشک بالستیک بین قاره ای(که هرگز موضوع مذاکره نبوده است) و یک مهلت ده ساله قبل از رسیدن به زمان گریز هسته ای در اختیار خواهد داشت و بعلاوه موافقت گروه پنج بعلاوه یک را برای لغو سریع تحریم ها و به رسمیت شناخته شدن «حق غنی سازی»‌ ایران کسب خواهد کرد. هیلاری کلینتون باید با تمام وجود از آن دفاع کند- درواقع جناح چپ کلا به این «توافق تاریخی» به عنوان یک میراث ثبت شده پس از قانون مراقبتهای درمانی نیاز خواهد داشت. به محض امضا یک توافقنامه چالشها بطور چشمگیری افزایش می یابد و دموکراتهای کنگره مجبور خواهند شد بین ارتداد سیاسی و حمایت از آن توافقنامه یک گزینه را انتخاب کنند، توافقنامه ای که بسیاری از آنها طی سالها از مفاد تشکیل دهنده آن انتقاد داشته اند.
در جناح راست بر سر عنوان «محتمل ترین گزینه برای بر هم زدن دستاورد زیانبار رئیس جمهور» رقابت شدیدی در خواهد گرفت- همان وضعیتی که در مورد قانون مراقبتهای درمانی رخ داد. نامزدهایی که در این جنگ در صف مقدم بودند و یا کسانیکه از ابتدای امر با چنین توافقی مخالف بودند (مثلا روبیو، پِری ریک فرماندار سابق تگزاس، اسکات والکر فرماندار ویسکانسین) در موقعیت بهتری قرار خواهند داشت. سناتور جمهوری خواه رند پل- اگر با وجود اختلافات فاحض با حزبش در زمینه سیاست خارجی وارد عرصه رقابت شود- در موضعی تدافعی تلاش خواهد کرد علت مخالفتش با تحریم های منندز- ریک و تمایل به فرصت دادن به رئیس جمهور برای مذاکره درباره موافقتنامه(با ایران) را توضیح دهد. در مورد بوش این سوال مطرح است که آیا موضع دو پهلوی وی یک ترفند هوشمندانه برای باز نگاه داشتن گزینه هایش قلمداد خواهد شد یا اینکه سوالاتی را درباره قاطعیت و تمایل وی به اتخاذ تصمیمات سخت مطرح خواهد کرد. عجب آنکه، به گفته رسانه های جریان اصلی، جب بوش با وجود میراث برادرش که روشنفکران سیاسی آنرا بسیار تهاجمی و جزمی می دانند، درخصوص مسئله ایران از کمترین قاطعیت در میان نامزدهای احتمالی اصلی برخوردار است. توجه فاحش جرج بوش در دوره ریاست جمهوری اش به تهدید اسلام خواهان افراطی و دفاع قاطعانه اش از دولت یهود دو بعد تعیین کننده سیاست خارجی وی بود. قاعدتا جرج بوش می توانست سردمدار مخالفت با توافق (با ایران) باشد. به نظر نمیرسد جب بوش اینگونه باشد. هنوز معلوم نیست این نوع موضع گیری به سیاست او مربوط می شود یا به سبک عملکرد وی. اما در حزبی که مخالفت با رویکرد رئیس جمهور در قبال ایران و اسرائیل همواره مهمترین خط مشی است، این مسئله ممکن است مشکل سازتر از سایر مسائل باشد.
این موضوع همچنین مشخص می سازد چرا کنار گذاشتن روبیو به محض ورود بوش به عرصه انتخابات اقدامی زود هنگام بود. با اینکه هر دو آنها اصلاح طلبانی از ایالت فلوریدا هستند، دیدگاهها، خلقیات و تمایل شان به خطر پذیری بسیار متفاوت است.

اخبار بسیار ضد و نقیض درباره مذاکرات هسته ای
خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار در لوزان سوئیس گفت آنچه درباره مذاکرات هسته ای ایران بیان می شود، بسیار ضد و نقیض است.
آنتوان ماریوتی در گزارشی گفت به قدری خبرهای منتشره از جانب منابع مختلف درباره مذاکرات هسته ای ضد و نقیض است، که به سختی می توان در این باره اظهار نظر کرد. یکی از مذاکره کنندگان ایرانی به بخش انگلیسی شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گفته است که احتمال دارد توافق سیاسی تا روز پنجشنبه حاصل شود. به گفته او، مسائل فنی تقریباً حل شده است. اما همزمان یکی از مذاکره کنندگان غربی به من می گفت کوچکترین پیشرفتی در روز چهارشنبه به دست نیامده است.
این خبرنگار در ادامه افزود نمایندگان گروه پنج به علاوه یک در سوئیس حضور دارند. آنان برای بررسی روند مذاکرات و به خصوص گفتگوهای مستقیم میان ایرانی ها و آمریکایی ها در یک اتاق گردهم آمدند. ساعات و شاید هم روزهای آینده به ما نشان خواهد داد که آیا خوشبینی ایرانی ها بجا بوده است یا نه؟

خوش بینی طرف ایرانی کاهش یافت
شبکه العربیه گزارش داد خوش بینی طرف ایرانی به نتیجه بخش بودن مذاکرات هسته ای در لوزان کمرنگ شد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، مذاکرات در لوزان سوئیس درباره برنامه هسته ای ایران در حالی ادامه دارد که اختلافات درباره مسایل اساسی به ویژه لغو تحریمهای بین المللی برضد تهران، حجم غنی سازی و سازوکار اطمینان یافتن از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور همچنان مطرح است.
حسین فیاض قنیبر خبرنگار شبکه العربیه در لوزان سوئیس گفت: به یکباره خوشبینی ایران از بین رفت و آمریکاییها هم سکوت کردند. تحریمهای بین المللی، حجم غنی سازی اورانیوم، تعداد و نوع دستگاه های سانتریفوژ و چگونگی راستی آزمایی صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران، محورهای بحث ها در لوزان است. تعداد مسایل مورد اختلاف کاهش یافت، اما پیچیده تر شد. ایران به لغو تحریمهای شورای امنیت اولویت می دهد. این شورا چند سال پیش شش قطعنامه درباره برنامه هسته ای ایران صادر کرد که یکی از آنها در چارچوب فصل هفتم منشور ملل متحد بود که اجازه توسل به زور را می دهد. اولویت غربیها در مقابل آن است که ایران سوختی را که در ساخت سلاح هسته ای کاربرد دارد، تولید نکند.
رومان نادال سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه به العربیه گفت: «فرانسه هم طرفدار دستیابی به توافق با ایران است، اما خواهان آن است که توافقنامه شفاف باشد. همه طرف ها خواهان پایان تنش و بازگرداندن اعتبار به ایران هستند.»
خبرنگار این شبکه خاطر نشان کرد: فرانسویها می گویند ایران خواهان همه چیز از غرب است، اما حاضر نیست هیچ امتیازی بدهد. اما تحلیلگران ایرانی می گویند خلاف این مسئله درست است.
مرتضی غرقی خبرنگار ایرانی به العربیه گفت: «ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است. غربیها هم باید با لغو تحریمها و احترام گذاشتن به حق ایران، به تعهدات خود عمل کنند.»
در ادامه این گزارش آمده است: تهران با لغو تحریمهای شورای امنیت خواهان آن است که بر غیرقانونی بودن تحریمهای آمریکا و اروپا تاکید کند و کشورهایی را مانند چین، هند و ترکیه راضی کند تا خرید نفت از تهران را از سر بگیرند. تضمین های متقابل بین ایران و غرب مشکل اصلی است. پس از آنکه جمهوریخواهان در آمریکا در نامه خود به ایران تهدید کردند لزوما به توافقنامه احتمالی با دولت باراک اوباما پایبند نخواهند بود، ایرانیها اکنون خواهان تضمین های سیاسی، فنی و حقوقی آمریکا هستند تا دولت بعدی این کشور به توافقنامه پایبند باشد. غربیها در مقابل از ایران می خواهند تضمین بدهد که به سازوکار بین المللی برای اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور پایبند باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس