تاریخ انتشار: ۲۹ اسف ۱۳۹۳

الجزیره انگلیسی اعلام کرد فضای سرد در مناسبات اسرائیل و آمریکا به قوت خود باقی است که یکی از علل آن موضوع هسته ای ایران است. به گزارش گذارنیوز تام آکرمن خبرنگار شبکه در گزارشی از واشنگتن گفت:« مطالب زیادی درباره تنش در روابط باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل […]

الجزیره انگلیسی اعلام کرد فضای سرد در مناسبات اسرائیل و آمریکا به قوت خود باقی است که یکی از علل آن موضوع هسته ای ایران است.

کاریکاتور

به گزارش گذارنیوز تام آکرمن خبرنگار شبکه در گزارشی از واشنگتن گفت:« مطالب زیادی درباره تنش در روابط باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مطرح است. اما باید توجه داشت که اوباما با کمی تاخیر درمقایسه با سران دیگر کشورهای جهان، خودش شخصا پیروزی نتانیاهو را در انتخابات اسرائیل به او تبریک گفت. البته باید توجه داشت که هنوز فضای سرد در روابط اوباما و نتانیاهو به قوت خود باقی است. سخنان جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید به روشنی موید همین مسئله است. این سخنان پس از گفتگوی تلفنی اوباما با نتانیاهو مطرح شد. این سخنان نشان می دهد که دولت آمریکا می خواهد همگان بدانند مواضع واشنگتن درباره اسرائیل بویژه در شورای امنیت سازمان ملل متحد و وتوکردن هرقطعنامه علیه اسرائیل درباره مسئله فلسطینی ها، احتمالا در حال تغییر است. علت این مسئله نیز، سخنانی است که نتانیاهو روز قبل از انتخابات اسرائیل بیان کرد. باید توجه داشت که آمریکا همواره از شورای امنیت سازمان ملل متحد از اسرائیل دفاع کرده است زیرا دو طرف درباره راه حل تشکیل دو کشور مستقل برای پایان دادن مناقشه منطقه توافق داشته اند. اما نتانیاهو با سخنان اخیر خود سبب شد این مسئله زیر سوال برود. نتانیاهو از سخنان قبلی اش در سال دو هزار و نه مبنی بر اینکه گفته بود حاضر است تشکیل کشور مستقل فلسطینی را بپذیرد، عدول کرد .
به گفته جاش ارنست، سخنان نتانیاهو درباره فلسطین پیش از روز انتخابات، تاکتیکی بد بود که سبب تشدید فضای خصومت و به حاشیه رانده شدن شهروندان عرب اسرائیل می شود. بیان چنین انتقادهایی اززبان مقامات آمریکا درباره اسرائیل و سیاستهای دولت آن، نادر است. با این اوصاف، کاملا روشن است که فضای سرد در مناسبات اسرائیل و آمریکا به قوت خود باقی است.»
آکرمن در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا اوباما در گفتگوی تلفنی اش با نتانیاهو درباره موضوع مورداختلاف دو طرف یعنی برنامه هسته ای ایران نیز با نتانیاهو صحبت کرد گفت:« مقامات کاخ سفید می گویند آمریکا مصمم است اجازه ندهد ایران به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. درهمین خصوص، تمایز جدی بین مواضع آمریکا و اسرائیل وجود دارد. نتانیاهو می گوید حتی نباید به ایران اجازه داده شود که به غنی سازی اورانیوم بپردازد چه برسد به اینکه برنامه هسته ای اش را تسلیحاتی کند. این اختلاف نیز بین اوباما و نتانیاهو همچنان به قوت خود باقی است و کاخ سفید نیز به این مسئله اذعان دارد.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس