تاریخ انتشار: ۱۸ بهم ۱۳۹۴
قائم مقام حزب اراده ملت:

برای بازتعریف و گسترش ایثار، باید به واژه اخلاق برگردیم. برای ایثار، احتیاج به انجام‌دادن کارهای بسیار بزرگ نیست. ما در محل‌های زندگی خود باید از اطرافیان و بخصوص همسایگان‌مان شروع کنیم.

معروف صمدی، متولد ۱۳۴۲، دبیر آموزش و پرورش کردستان، نماینده دو دوره مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی خانه فرهنگ ایثار و مقاومت، برداشت و احساس خود را از «ایثار» بیان کرد.

این شخصیت فرهنگی کُرد، در پاسخ به این پرسش که شما ایثار را چگونه تعریف می‌کنید، گفت: ما باید برای بازتعریف واژه ایثار، به خودمان برگردیم. کشور ما از نظر فرهنگی در مسیر چندان مناسبی نیست و شاخصه‌های این رفتارها افزایش دروغ و ناهنجاری‌های اجتماعی و دورزدن قانون و یکدیگر و در نهایت سلب اعتماد در جامعه است.

سید معروف صمدی، در ادامه افزود: هر فردی در برابر این قضیه مسئول است. اول از همه مردم در قبال جامعه مسئول هستند و سپس حاکمیت، دولت و دستگاه‌های مربوط، این مسئولیت را در قبال جامعه دارند. یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها در ارتباط با بازتعریف و نشر واژه ایثار، حوزه‌ها هستند. چون کلیت حاکمیت و همه دستگاه‌ها، از نظر معنوی، اخلاقی، فرهنگی تابعی از حوزه‌ها هستند و از طریق حوزه هدایت می‌شوند.

این فعال سیاسی، با اشاره به نیاز جامعه به بازتعریف «ایثار» گفت: برای بازتعریف و گسترش ایثار، باید به واژه اخلاق برگردیم. برای ایثار، احتیاج به انجام‌دادن کارهای بسیار بزرگ نیست. ما در محل‌های زندگی خود باید از اطرافیان و بخصوص همسایگان‌مان شروع کنیم.

خیلی از از افراد، نزدیک‌ترین اقوام‌شان به نان شب محتاج‌اند، در حالی که آنها توجهی نمی‌کنند و به سمت کارهایی می‌روندکه ریا و خودنمایی است.

معروف صمدی در ادامه افزود: ایثار، یعنی در انجام کارهای مثبت به یکدیگر انرژی مثبت بدهیم، نه انرژی منفی برای تکرار کارهای منفی و غلط. اگر من موفق شوم خودم را اصلاح کنم، جامعه اصلاح می‌شود و به این ترتیب این انرژی و موج مثبت جهان را هم بهتر خواهد کرد.

این نماینده سابق مجلس، با اشاره به شعار امسال سازمان ملل در مورد «فهمیدن و درک متقابل» انسان‌ها و نقش ایثار در تحقق این شعار، گفت: اگر ما از خیلی از تنگ‌نظری‌ها و زیاده‌خواهی‌های خود عبور کنیم، می‌توانیم دیگران را هم ببینیم. تنگ‌نظری و زیاده‌خواهی سبب می‌شود که ما هیچ درکی نسبت به دیگر انسان‌ها نداشته‌ باشیم، اما ایثار و گذشت ما از خواست‌های خود به نفع جامعه، قطعا به درک متقابل بین انسان‌ها می‌انجامد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس