تاریخ انتشار: ۰۲ شهر ۱۳۹۴
اگر سنا توافق ایران را رد کند، چه بر سر آن خواهد آمد؟

توافق هسته ای با ایران از سوی همه کشورهای جهان مورد حمایت قرار گرفته است و حمایت همه مقامات امنیتی کنونی و بازنشسته آمریکا را نیز در اختیار دارد. این توافق از حمایت اغلب دانشمندان هسته ای و کارشناسان سیاسی نیز برخوردار است.

به گزارش گذارنیوز، روزنامه لس آنجلس تایمز در این باره نوشت: اکنون و در حالی که یک ماه تا رای گیری کنگره آمریکا درباره برجام زمان باقی مانده است، لابی ها علیه توافق هسته ای تشدید می شوند. هیچ یک از سناتورهای جمهوری خواه از توافق اعلام حمایت نکرده اند و دونفر از سناتورهای برجسته دموکرات، چارلز شومر و رابرت منندز نیز آن را رد کرده اند.

اگر سنا به روند خود ادامه دهد و توافق را رد کند، موجب تحقیر آمریکا، گسترش برنامه هسته ای  ایران و خطر یک جنگ دیگر در خاورمیانه می شود.

در ادامه به عواقب رد توافق هسته ای از سوی کنگره آمریکا اشاره می کنیم:

نخست، متحدان ما از ما دور خواهند شد. این یک توافق تنها میان  ایران و آمریکا نیست،  این توافقی است که قدرت های جهانی و ایران ۲ سال بر سر آن به گفت وگو نشستند. آمریکا تنها این مذاکرات را رهبری کرد اما روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا دیگر شرکای این توافق و مذاکرات بودند.

مخالفان توافق هسته ای در توهم یک توافق خوب هستند، توافقی با بندهای سخت تر، اما این توهم باطل است. شرکای اروپایی ما به ما گفته اند که یا این گزینه یا هیچ چیز دیگر، اگر کنگره توافق را رد کند، هیچ کشوری فکر نخواهد کرد که آمریکا می تواند یک توافق جدید را ایجاد کند، اعتبار آمریکا سریعتر از بازار بورس چین فرو خواهد ریخت.

از سوی دیگر در ایران تندروها، قدرت خود را افزایش خواهند داد، اگر شما دولت ایران به ریاست محمود احمدی نژاد را دوست داشتید، با شکست حسن روحانی، رئیس دولت میانه رو در اجرای توافق هسته ای با رد آن از سوی کنگره، مقدمات روی کار آمدن این دولت را فراهم کردهاید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس