تاریخ انتشار: ۲۹ شهر ۱۳۹۴
آیت الله هاشمی رفسنجانی:

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با یادآوری شرایط آغاز دهه ۹۰ برای عموم مردم و انقلاب اسلامی در بعد داخلی و خارجی، خاطر نشان کرد: خدا را شکر که مردم هوشیار ایران با فریاد خاموش رای، انقلاب را به مسیر اصلی خویش برگرداندند.

به گزارش “گذارخبر” ، آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز (یکشنبه)در دیدار مسوولین شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، تحقیق و پژوهش را پایه همه حرکت های بشری و «بخش مادر» به سوی توسعه و پیشرفت دانست و گفت: انسان امروز که به اعماق دریاها و تا اوج فضا رفته، با شهپر دانش بود که روز به روز هم پیشرفته تر می شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقدیر از اقدامات مسوولین شهرک های علمی و تحقیقاتی کشور به ویژه اصفهان، گفت: اگر آن روز که شما شروع کردید، جامعه مثل امروز ضرورت کارهای دانش بنیان را احساس کرده بود، الان شاهد گسترش آن در اکثر نقاط کشور بودیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» را نه فقط یک شعار احساسی، بلکه یک هدف عقلانی برای انقلاب توصیف کرد و گفت: اگر چه در این مسیر حرکت های بسیار خوبی شده، اما هنوز این سه بخش کاملاً محقق نشده و باید تلاش کنیم تا در آینده آن را کامل کرده و به قله افتخارات آن سه هدف متعالی، برسیم.

وی در بحث استقلال با تاکید بر استقلال کامل سیاسی نظام اسلامی، به عدم تکمیل استقلال اقتصادی اشاره کرد و اشتغال زایی به ویژه، اشتغال جوانان تحصیلکرده را امری مهم و ضرروی برشمرد و افزود: متاسفانه در شرایط فعلی، بیشترین آمار بیکاری مربوط به جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی است که باید با توسعه پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان زمینه اشتغال آنها را فراهم کرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، «آزادی» انسان ها را مخصوصا اگر بر پایه ساختار متعالی اسلام باشد، باعث ارتقای جایگاه بشریت خواند و گفت: پیامبر(ص) و ائمه(ع) مسلمین تاکید کرده اند که انسان، آزاد آفریده شده و کسی نمی تواند حرّیت بشر را به بند بکشد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، با استناد به قانون اساسی و اصول مربوط به انتخاب مسوولین براساس آرای مردم، گفت: با اینکه امام بارها بر اصل بودن مردم برای انتخاب نظام تاکید می کردند و رهبری هم با تعبیر «حق الناس» برای رای مردم، مسیر انقلاب اسلامی را در سپردن مسوولیت ها به مردم ترسیم کرده، اما تاکنون به بخشی از اهداف انقلاب و منویات امام و رهبری نرسیده ایم.

وی در ادامه «جمهوری اسلامی» را سخنی بر حق دانست و تاکید کرد: مردم در جامعه وظایف فردی و اجتماعی دارند که می بایست با رعایت اخلاق انسانی و اسلامی به آنان بپردازند، اما همیشه عده ای افراطی، در این مسیر سنگ اندازی کرده اند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تجمیع مباحث مربوط به سه اصل «استقلال»، «آزادی» و «جمهوری اسلامی» و تاکید بر این نکته که اصل و اساس این هدف در اسلام راستین نهفته است، گفت: قبل از اسلام، در جزیره العربی که با سوادان آن اندک و از ابتدایی ترین رفاهیات زندگی انسانی بی اطلاع بودند، دینی آمد که در اولین آیات بر دانش تاکید کرد و باعث خلق تمدنی در جهان شد که تمام تمدن های آن روز دنیا را تحت الشعاع قرار داد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی از گسترش تدریجی اسلام در اقصی نقاط جهان، به مقطع ورود اسلام به ایران اشاره کرد و گفت: دانشگاه جندی شاپور که ریشه در تمدن ایرانی داشت، توانست علم و دانش را با فرهنگ ناب اسلامی درآمیزد که علاوه بر گسترش علم و دانش به وسیله تحقیق و پژوهش و بعدها ترجمه آثار اسلامی به اروپا، سرمایه ای برای دانشمندان اقصی نقاط گیتی بود.

وی به مقطعی از انقلاب اسلامی به ویژه پس از پایان جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: وقتی قرار شد کشور را بسازیم، متوجه شدیم که نقطه ضعف ما، عدم همخوانی علم و صنعت در کشور است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، تدوین برنامه های ۵ ساله را، راهی برای گذشتن از روزمرگی و ترسیم آینده ای کوتاه مدت با دورنمای علم و دانش دانست و گفت: در مقطعی به این نتیجه رسیدیم که باید افق دور دست تری داشته باشیم که اسناد و منابع تمدن بزرگ اسلامی ایران ۱۴۰۰ در دولت سازندگی تهیه شد که متاسفانه در دولت های بعدی پیگیری نشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح برنامه های آن مقطع، که از بخش های میانی جامعه خواسته بودند تا داشته ها و نیازها را اعلام کنند، گفت: متوجه شدیم که وقتی حرکت کشور به سوی پیشرفت سرعت بگیرد، شاید شکاف طبقاتی ایجاد شود که برای جلوگیری از آن، لایحه تامین اجتماعی جامع را در دولت تصویب کردیم که برای حل مراحل قانونی به مجلس فرستاده بودیم و متاسفانه پیگیری نشد.

وی با اشاره به مسوولیت در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با تجربه طرح ایران ۱۴۰۰و تاکیدات رهبری، سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام را با افق ۱۴۰۴ تدوین کردیم که دست بر قضا برای اجرا به دولتی سپرده شد که اعتقادی به برنامه نویسی نداشت و کشور را با درآمدهای نجومی نفت، با روزمرگی اداره می کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، انبوه مصوبات استانی دولت گذشته را یکی از مستندات عدم موافقت دولت با برنامه ها و سیاست های کلی دانست و گفت: نتیجه این شد که در آخر اعلام کردند فقط ۲۳ درصد از برنامه چهارم اجرا شد، در حالی که اگر هیچ دولتی نبود، مردم با زندگی عادی خود همین مقدار از برنامه را اجرا می کردند.

وی «دانش محوری» را اصل و اساس سند چشم انداز و سیاست های کلی آن دانست و عدم توجه به آن را «جاهلانه» خواند و گفت: مگر می شود در زمانی که دنیا با دانش، کارهایش را پیش می برد، به قشر تحصیلکرده، محققان و پژوهشگران بی توجهی کرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برخوردهای قهرآمیز با دانشگاه آزاد اسلامی، بازنشسته کردن اجباری استادان برجسته دانشگاه های کشور و اقدامات آنها برای تغییر غیرقانونی اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی را مصداقی برای برخورد با علم و دانش، دانست و گفت: لازمه توجه به تحقیق و پژوهش، پرورش استعدادهای درخشان و تلاش برای تجاری سازی طرح های تحقیقاتی دانشجویان و استادان است که در یک مقطع متوجه شدم بسیاری از طرح هایی که از مرحله آزمایش نیز گذشته اند، در آزمایشگاه ها خاک می خورند که البته باعث یاس و سرخوردگی محققان و دانشجویان جوان نیز می شود.

وی با یادآوری شرایطی که در سال های آغازین دهه ۹۰ برای دانشگاهیان، عموم مردم و انقلاب اسلامی در بعد داخلی و خارجی ایجاد شده بود، خاطر نشان کرد: خدا را شکر که مردم هوشیار ایران با فریاد خاموش رای، انقلاب را به مسیر اصلی خویش برگرداندند که یکی از مظاهر آن، توافقنامه هسته ای و باز شدن راه تعامل کشور با دنیاست.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، در خصوص «برجام» به مباحث مربوط به آن در کنگره و دولت آمریکا و عزم آنها برای اجرا آن اشاره کرد و گفت: در ایران هم اگر چه اکثریت مردم با انتخاب خود ثابت کرده اند که نمی خواهند با دنیا قهر باشند و می خواهند حق تاریخی امروز و نسل های آینده را بگیرند، یک عده محدود با تندروی های خویش مانع تراشی می کنند و متاسفانه بعضی از رسانه ها هم خواسته های ملی را فدای شعارهای سیاسی یک جناح خاص می کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اظهار امیدواری نسبت به حل مسایل هسته ای و آغاز دوره جدیدی برای روابط علمی، تحقیقاتی و اقتصادی ایران با جهان، گفت: در این مقطع، نقش محققانی چون شما و مراکز علمی و تحقیقاتی بسیار برجسته خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش به طرح های دانش بنیان، مراکز رشد و باشگاه نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: این دانشگاه با ۱۱ هزار آزمایشگاه و کارگاه و استادانی محقق، در خدمت شهرک های علمی و تحقیقاتی است تا برای حل مشکلات جدی امروز و آینده، مثل آب، زباله، انرژی، به ویژه گداخت هسته ای برنامه ریزی و تحقیق شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، نقش خانم های تحصیلکرده و محقق را در این مرحله بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: با توجه به مجموعه شرایط، زمینه همکاری شما با دانشگاه آزاد اسلامی کاملاً فراهم است و امیدواریم در این مسیر کوشا باشید که آینده ایران منوط به فعالیت های علمی و پژوهشی دانشمندان است.

در آغاز این دیدار، مهدی کشمیری رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، ضمن ارائه گزارشی از روند تأسیس، فعالیت ها و برنامه های این شهرک، گفت: این شهرک که در زمان ریاست جمهوری شما، یعنی سال ۱۳۷۲ تاسیس شده، محلی برای اشتغال فارغ التحصیلان است، به طوری که نزدیک به شش هزار نفر در بیش از ۴۰۰ شرکت دانش بنیان در تمامی حوزه های فناوری و دانش بنیان مشغول به فعالیت هستند و نزدیک به ۵۰ دانش فنی، تبدیل به محصول و کارگاه تولیدی شده است.

کشمیری با اعلام آمادگی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه آزاد به منظور رشد و توسعه علم از آیت الله هاشمی رفسنجانی برای بازدید از این مرکز علمی دعوت کرد.

در ادامه آقایان، فرید نجات بخش، مدیر عامل شرکت بهیار صنعت سپاهان ـ مجلسی، مدیر عامل شرکت فرا تحقیق ـ راستی، مدیر عامل شرکت کاوش نیرو، به ارائه گزارشی از نحوه و زمینه های فعالیت شرکت ها پرداختند و مطالباتی همچون تخصیص بودجه پژوهشی، تفویض اختیار، تغییر مسیر ارتقای اساتید دانشگاه، اجرای کامل قوانین مربوط به شرکت های دانش بنیان و فراهم کردن زیرساخت ها را مطرح کردند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس