تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴
سخنگوی وزارت ارشاد:

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توقف انتشار روزنامه بهار به درخواست قوه قضائیه بود.

به گزارش “گذارخبر” به نقل از ایلنا حسین نوش‌آبادی در نشست رسانه‌ای ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت شیخ نمر عالم شیعه اظهار کرد: این اعدام در راستای سیاست‌های استعماری و نیات شوم دشمنان اسلامی و ایجاد تفرقه میان مذاهب اسلامی و اختلاف‌افکنی بین شیعه و سنی تلقی می‌شود.

او قطع روابط دیپلماتیک مسئولان کشور عربستان با جمهوری اسلامی ایران را ناشی از بی‌تدبیری و بی‌خردی سیاستمداران عربستان توصیف کرد و ادامه داد: رفتار عجولانه و شتاب‌زده مسئولان کشور عربستان در قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران نشان دیگری از سردگمی و سرپوش‌ گذاشتن بر جنایاتی است که عربستان مرتکب شده‌است.

نوش‌آبادی تصریح کرد: بی‌کفایتی مسئولان عربستان در تامین امنیت حجاج ایرانی روند رو به زوال این رژیم را کامل می‌کند.

او در پاسخ به سوال‌هایی درباره حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران و تدوین سند ملی صنعت چاپ بیان کرد: حمله به سفارت و کنسولگری کشور عربستان درایران اقدامی مشکوک بوده و از سوی مردم اتفاق نیفتاده است که به نظر می‌رسد از سوی افرادی طراحی شد که در پی ایجاد اختلاف بیشتر هستند.

معاون پارلمانی وزیر ارشاد؛ حمله به سفارت‌خانه‌ها که از جمله اماکن دیپلماتیک هر کشور تلقی می‌شوند را براساس کنواسیون‌های جهانی رفتاری خلاف عرف توصیف کرد و افزود: عناصر این کار شناسایی و بازداشت شده‌اند که بررسی انگیزه‌های این افراد درحال رسیدگی است.

حداقل خواسته برای تنبیه دو مامور هتاک فرودگاه جده همچنان پابرجاست

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه نشست رسانه‌ای خود به موضوع اقدام عملی در ارتباط با حرمت‌شکنی ماموران عربستانی در فرودگاه جده اشاره کرد و گفت: اقدام عملی ما در مواجه با هتک حرمت دو تن از هموطنان در فرودگاه جده به این منجر شد که ثبت‌نام برای حج عمره را به نوعی متوقف کردیم و شرط گذاشتیم تا زمانی که این دو مامور خاطی مجازات نشوند کار ادامه پیدا نمی‌کند. این حداقل خواسته برای تنبیه دو مامور هتاک همچنان پابرجاست و شاهد هستیم مسئولان کشور عربستان همچنان در این زمینه کاری انجام نداده‌اند.

او افزود: اتفاق جدید در قطع روابط از طرف عربستان می‌تواند بر روابط فرهنگی ما و اعزام حجاج تاثیربگذارد اما به طور کل بحث سازمان حج و زیارت فارغ از مسائل سیاسی پیگیری می‌شود و یک مناسک دینی است اما سردی روابط دو کشور می‌تواند بر این امور تاثیرگذار باشد و ما منتظر هستیم ببینیم سیاست مسئولان کشور در چه جهت خواهد بود.

رای اکثر اعضای هیات نظارت به لغو پروانه روزنامه یالثارات‌الحسین (ع)

نوش‌آبادی درباره لغو پروانه روزنامه یالثارات الحسین (ع) و وضعیت روزنامه بهار توضیح داد: اعضای هیات نظارت بر مطبوعات صریحا به لغو پروانه روزنامه یالثارت تصمیم گرفتند. البته لازم به توضیح است این هیات ۷ عضو دارد و شورایی فرادستگاهی شامل نمایندگان قوای سه گانه است. براین اساس نباید این شائبه بوجود بیاید که لغو پروانه تنها از سوی وزارت ارشاد صورت گرفته است.

او ادامه داد: هیات نظارت بر مطبوعات با استناد به بندهای ۸ و ۱۱ ماده ۶ قانون مطبوعات کشور و همچنین براساس تبصره ۲ ماده ۶ قانون مطبوعات اقدام به لغو پروانه این نشریه کرده‌است.

معاون پارلمانی وزیر ارشاد تصریح کرد: در زمینه لغو پروانه این روزنامه در هیات اجماع وجود داشت و اکثریت اعضا نسبت به این قضیه اتفاق نظر داشته‌اند که روزنامه مورد نظر در چندین مورد نسبت به تخلف اصرار داشته و به عنوان مثال یک بار در سال ۹۲ توقیف شده و از سال ۹۳ تاکنون سه بار به صورت کتبی و شفاهی تذکر دریافت کرده‌است.

توقف انتشار روزنامه بهار به درخواست قوه قضائیه بود

او همچنین درباره روزنامه بهار عنوان کرد: فعالیت این روزنامه با استناد به رای قوه‌قضاییه به عنوان مدعی‌العموم و برمبنای بند ۵ اصل ۱۹۶ قانون اساسی متوقف شده و در نامه‌ای که به ما ارسال شد مطالب انتشار یافته اقدام علیه امنیت ملی تلقی شده‌است. براین اساس فعالیت تا دو ماه متوقف می‌شود تا کار در دادگاه مورد رسیدگی قرار بگیرد.

متن کامل سخنان نوش‌آبادی در نشست خبری همفتگی وی را از اینجا می‌توانید ببینید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس