تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] تصمیم وزیران نفت اوپک در الجزایر برای کاهش تولید نفت و تاثیر آن بر قیمت در بازار، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت. به گزارش گذارنیوز، پس از تصمیم شب گذشته اوپک در نشست الجزایر وزیر نفت ایران تصمیم جدید اوپک را تصمیمی استثنایی خواند. خبرگزاری رویترز در گزارشی با عنوان […]

[ad_1]


تصمیم وزیران نفت اوپک در الجزایر برای کاهش تولید نفت و تاثیر آن بر قیمت در بازار، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت.

به گزارش گذارنیوز، پس از تصمیم شب گذشته اوپک در نشست الجزایر وزیر نفت ایران تصمیم جدید اوپک را تصمیمی استثنایی خواند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با عنوان «اولین توافق اوپک از سال ۲۰۰۸ برای کاهش تولید» نوشت: اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ در زمینه کاهش تولید به توافق رسیدند.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران که کشورش در نشست های قبلی اوپک با عربستان منازعه داشت، پس از نشست چهارشنبه در الجزایر گفت: اوپک امروز یک تصمیم استثنایی گرفت و پس از دو و نیم سال برای مدیریت بازار به اجماع رسید.

زنگنه و سایر وزیران عضو اوپک اعلام کردند که این سازمان تولید خود را تا حد محدوده ۳۲٫۵ تا ۳۳ میلیون بشکه نفت در روز کاهش خواهد داد.

آن طور که ایرنا نقل کرده است، اوپک تولید کنونی نفت خود را حدود ۳۳٫۲۴ میلیون بشکه در روز برآورد می کند. زنگنه افزود: ما تصمیم گرفتیم که میزان تولید نفت را حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهیم.

رویترز خاطرنشان کرد: این اقدام موجب برقراری مجدد سقف تولید اوپک می شود که حدود یک سال پیش رها شده بود.

با این حال این موضوع که هر کدام از کشورهای عضو چه مقدار نفت تولید خواهد کرد تصمیمی است که باید در نشست رسمی بعدی اوپک در ماه نوامبر اتخاذ شود. در نشست نوامبر، اوپک همچنین کشورهای غیرعضو اوپک مانند روسیه نیز به کاهش تولید دعوت خواهند شد.

رویترز خاطرنشان کرد که در پی تصمیم چهارشنبه شب وزیران نفت اوپک قیمت نفت حدود ۵ درصد افزایش یافت و هربشکه بالای ۴۸ دلار دادوستد شد.

«فیل فلاین» تحلیلگر ارشد مسائل انرژی به رویترز گفت: این اولین تصمیم اوپک در مدت هشت سال گذشته است و این سازمان ثابت کرد که حتی در دوره تولیدات نفت از منابع ماسه ای (شیل) نیز دارای اهمیت است .

وی افزود: این پایان ‘جنگ تولید’ است و اوپک مدعی پیروزی در این جنگ است.

تلاش گلدمن ساکس برای کاهش نگرانی سرمایه گذاران
در همین حال شرکت چندملیتی بانکی و سرمایه گذاری گلدمن ساکس آمریکا در واکنش به تصمیم اوپک اعلام کرد: توافق اوپک برای کاهش تولید ممکن است در کوتاه مدت موجب تقویت قیمت نفت شود اما محتمل است که موجب تغییر زیادی در دورنمای عرضه نفت نخواهد شد.

این موسسه آمریکایی با ارسال یادداشتی برای سرمایه گذاران درصدد آرام کردن آنان برآمد و نوشت که گلدمن ساکس به پیش بینی خود مبنی بر قیمت ۴۳ دلاری برای قیمت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) برای پایان سال جاری قیمت ۵۳ دلاری برای سال ۲۰۱۷ پایبند است.

تحلیلگران این موسسه می گویند: چنانچه کاهش پیشنهادی تولید اوپک با دقت اجرایی شود و موجب تقویت قیمت نفت شود، در عین حال در میان مدت افزایش فعالیت های حفاری و تولید نفت را نیز در پی خواهد داشت.

بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان چهارشنبه شب پس از بیش از چهار ساعت حضور در نشست مشورتی اوپک در الجزایر با بیان اینکه ‘امروز یک تصمیم استثنایی در اوپک گرفته شد’ افزود: وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک تصمیم گرفتند به پیشنهاد دبیرخانه اوپک، تولید سازمان را تا سقف تولید ٣٢.۵ تا ٣٣ میلیون بشکه در روز تعیین کنند که این رقم باید میان اعضای اوپک تقسیم شود.

زنگنه افزود: اوپک تصمیم گرفت یک کمیته تخصصی سطح بالا متشکل از اعضا تشکیل شود و این کمیته پیشنهاد خود را درباره سطح تولید کشورهای عضو، برای نشست بعدی اعضای این سازمان ارائه دهد.

وزیر نفت درباره علت طولانی شدن نشست مشورتی اوپک در الجزایر گفت: بحث های زیادی در این نشست مطرح شد و در ادامه نشست مشورتی به نشست فوق العاده اوپک بدل که این به اعتبار این تصمیم ها می افزاید.

نشست عادی ۱۷۱ اوپک به منظور بررسی تحولات بازار نفت روز ٣٠ نوامبر امسال (١٠ آذرماه) با حضور ١۴ عضو این سازمان در مقر اوپک در وین برگزار می شود.

[ad_2]

منبع:گذارنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس